Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-152/06/JK-1723
z 8 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-152/06/JK-1723
Data
2007.01.08



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
deklaracje
pełnomocnictwo
pełnomocnicy
podpis


Pytanie podatnika
Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej udzielenia pełnomocnictwa osobom zatrudnionym w innym podmiocie do podpisywania w imieniu Spółki deklaracji podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług.


Przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny:

Spółka zamierza zakupić u innego podmiotu obsługę finansowo-księgową własnej działalności. W ramach ww. obsługi obcy podmiot świadczyć będzie usługi w zakresie wykonywania sprawozdawczości rachunkowej oraz podatkowej, w tym sporządzał deklaracje podatkowe. Wobec tego osoby reprezentujące Spółkę zamierzają udzielić pełnomocnictw do podpisywania deklaracji podatkowych pracownikom spółki obsługującej.

Spółka pyta:

Czy osoby reprezentujące Spółkę i wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego mogą udzielić takiego pełnomocnictwa pracownikom innej Spółki?

Przedstawiając własne stanowisko, Spółka odpowiada twierdząco na zadane pytanie, dodając, że pełnomocnictwa winny być opłacone opłatą skarbową w postacji znaków tej opłaty o wartości 15 złotych.

Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego tutejszy organ stwierdza co następuje:

W dniu 1 stycznia 2007r. weszła w życie ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ordynacji podatkowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590). Na podstawie art. 1 pkt 15 ww. ustawy nowelizującej do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w dziale III po rozdziale 9 dodany został rozdział 9a w brzmieniu:

„Rozdział 9a Podpisywanie deklaracji

Art. 80a. § 1. Jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta.

§ 2. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy.

§ 3. Jeżeli przepisy prawa podatkowego wymagają podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisywania tej deklaracji jest skuteczne, jeżeli udzieliły go wszystkie osoby.

§ 4. W kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym.

Art. 80b.Jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika, płatnika lub inkasenta z obowiązku podpisania deklaracji.”

W nawiązaniu do cytowanych wyżej przepisów tutejszy organ informuje, że przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie zawierają ograniczeń szczególnych w zakresie podpisywania deklaracji przez pełnomocnika podatnika, ani nie nakładają obowiązku podpisywania deklaracji przez więcej niż jedną osobę.

Przywołane w cytowanym wyżej art. 80a § 4 przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym stanowią art. 136 i 137 Ordynacji podatkowej. W omawianym zakresie najważniejszym jest art. 137 § 1, który ma brzmienie: „Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych”.

W świetle powyższego nie ma przeszkód, aby osoby reprezentujące Spółkę udzieliły pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione w piśmie w zakresie udzielania pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji dotyczących podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Odnośnie uiszczania opłaty skarbowej od dokumentu udzielenia pełnomocnictwa, o którym wspomniano w stanowisku Spółki – tutejszy organ informuje, że z dniem 1 stycznia 2007r. weszła w życie ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635), której art. 12 stanowi, że organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

W świetle art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj