Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sandomierzu
PF/415-15/06
z 20 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-15/06
Data
2006.12.20



Autor
Urząd Skarbowy w Sandomierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
biegły
cena rynkowa
majątek spółki
spółka jawna
wartość początkowa
wycena


Pytanie podatnika
Czy wartość początkowa pojazdu wnoszonego do majątku spółki jawnej przez wspólnika może być ustalona na poziomie cen rynkowych ?


    Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14.11.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej:
  1. wprowadzenia aportem przez wspólników Spółki do ewidencji składników majątkowych firmy samochodu osobowego wg ceny rynkowej i jego amortyzowania jako używanego środka trwałego od w/w ceny;
    oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczącej:
  2. zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości rynkowej wniesionego aportu
    postanawia uznać stanowisko Spółki przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 14.11.2006 r. stanu faktycznego wynika, że wspólnicy Spółki "E." w październiku 2006 r. zakupili jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej powypadkowy, używany samochód osobowy (rok produkcji 2005). Po przeprowadzeniu niezbędnych napraw i remontów zamierzali przeznaczyć go wyłącznie do użytku prywatnego. Jednak zmienili plany i postanowili uchwałą wspólników spółki jawnej wprowadzić ten pojazd z dniem 30.11.2006 r. aportem do składników majątkowych firmy "E.", co spowoduje podwyższenie kapitału Spółki. W ocenie stanu prawnego Spółka przedstawia stanowisko, że do wyceny aportu wniesionego przez wspólników do spółki cywilnej lub jawnej jest art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z treścią tego przepisu wspólnicy Spółki zamierzają wycenić wartość wniesionego aportem samochodu osobowego bazując na aktualnym katalogu wartości rynkowej pojazdów osobowych firmy "Infoexpert", a następnie chcieliby, aby wartość rynkową pojazdu (aportu) określił niezależny rzeczoznawca. Następnie od tak określonej wartości rynkowej aportu Spółka będzie amortyzować pojazd jako używany (data pierwszej rejestracji 23.06.2005 r., przebieg 31.000 km) przez okres 30 miesięcy. Ponadto zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1, art. 6 ust. 1 pkt 8 oraz art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41, poz. 399 ze zm.) Spółka zamierza zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od wartości rynkowej aportu wnoszonego do spółki w wysokości 0,5%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Spółki dotyczącego wprowadzenia aportem przez wspólników Spółki do ewidencji składników majątkowych firmy samochodu osobowego wg ceny rynkowej i jego amortyzowania jako używanego środka trwałego od w/w ceny, przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza:

W przedstawionym stanie faktycznym wspólnicy Spółki jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej dokonali zakupu powypadkowego, używanego samochodu osobowego, a następnie przeprowadzili niezbędne naprawy i remonty w celu doprowadzenia pojazdu do stanu używalności. Po decyzji o przeznaczeniu pojazdu do wykorzystania w prowadzonej w Spółce działalności gospodarczej, wniesieniu aportem do Spółki i uznaniu za środek trwały, konieczne stało się ustalenie jego wartości początkowej.

Prawidłowe ustalenie wartości początkowej środka trwałego jest podstawą do tego, by naliczane od niej odpisy amortyzacyjne stanowiły koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu. Biorąc pod uwagę treść wyżej cytowanego przepisu wartość początkową wniesionego aportem do Spółki samochodu osobowego wspólnicy Spółki winni ustalić samodzielnie na dzień wniesienia wkładu, w wartości nie wyższej od wartości rynkowej. W omawianej sytuacji wycena wspólników Spółki winna opierać się na poniesionych kosztach związanych z nabyciem samochodu oraz doprowadzeniem go do stanu używalności (nakłady poniesione na naprawy i remonty), pod warunkiem, że tak ustalona wartość początkowa nie będzie przewyższać wartości rynkowej. Aby stwierdzić, że ustalona przez wspólników Spółki wartość początkowa nie przewyższa wartości rynkowej, można posiłkować się aktualnym katalogiem wartości rynkowej pojazdów osobowych firmy "Infoexpert" lub wyceną dokonaną przez rzeczoznawcę. Wycena dokonana przez rzeczoznawcę nie może stanowić jednak wartości początkowej środka trwałego wniesionego aportem do Spółki. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych tylko w jednym przypadku - określonym w art. 22g ust. 9, pozwala ustalić wartość początkową środka trwałego w wysokości określonej przez biegłego. Ma to miejsce w sytuacji, gdy nie można ustalić kosztu wytworzenia zgodnie z zasadami określonymi w art. 22g ust. 4 ustawy. Z sytuacją taką można mieć do czynienia, gdy prowadzący działalność gospodarczą dokonuje montażu (złożenia) pojazdu z części składowych. Jednak taka okoliczność w przypadku Spółki nie wystąpiła.

Od ustalonej przez wspólników Spółki wartości początkowej pojazdu, wniesionego aportem i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych Spółka może indywidualnie ustalić stawkę amortyzacyjną dla przedmiotowego pojazdu. Zgodnie z przepisem art. 22j ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22i, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy - dla środków transportu, w tym samochodów osobowych, o których mowa w art. 23 ust. 3a. Zgodnie zaś z art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uznaje się za używane - jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy.

W związku z powyższym stanowisko Spółki dotyczące wprowadzenia aportem przez wspólników Spółki do ewidencji składników majątkowych firmy samochodu osobowego wg ceny rynkowej i jego amortyzowania jako używanego środka trwałego od wartości rynkowej jest nieprawidłowe .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu po ocenie stanu faktycznego i stanowiska Spółki w zakresie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości rynkowej wniesionego aportu, przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza:
W katalogu zdarzeń prawnych wymienionych w treści art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), a tym samym podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, ustawodawca wymienił w pkt 1 lit. k umowy spółki (akty założycielskie), zaś w pkt 2 ust. 1 zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Zgodnie z treścią art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. W przypadku zmiany umowy spółki podstawę opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość wkładów powiększających majątek, zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, że w ciągu 14 dni od dnia podjęcia uchwały o zwiększeniu majątku Spółki przez wniesienie aportu, winna złożyć deklarację PCC-1 i obliczyć podatek zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. wg stawki 0,5%. Jednakże nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że podatek od czynności cywilnoprawnych Spółka winna zapłacić od wartości rynkowej wniesionego aportu, ponieważ w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych jest mowa o wartości wkładów powiększających majątek.

W związku z powyższym stanowisko Spółki dotyczące zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości rynkowej wniesionego aportu nie jest prawidłowe .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj