Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-77/6/GJ/06
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-77/6/GJ/06
Data
2006.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
aport
księga przychodów i rozchodów
księgi rachunkowe


Pytanie podatnika
Czy wniesienie aportu w formie przedsiębiorstwa prowadzącego księgi rachunkowe obliguje spółkę jawną do zmiany prowadzonej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm.) , art. 24a ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991r. O podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) w związku z wnioskiem z dnia 10.08.2006r.(data wpływu do tut. organu podatkowego –17.10.2006r.) w kwestii skutków w podatku dochodowym w przypadku wniesienia jednoosobowego przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca – spółka jawna zamierza podpisać aneks do umowy spółki, na mocy którego przedsiębiorstwo jednoosobowe jednego ze wspólników zostanie wniesione jako wkład do spółki. Czy wniesienie przedsiębiorstwa prowadzącego księgi rachunkowe obliguje spółkę , do zmiany prowadzonej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe ?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy wniesienie wkładu w formie przedsiębiorstwa nie skutkuje obowiązkiem założenia w spółce ksiąg rachunkowych.

Ocena prawna stanowiska:

O obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych decyduje nie ustawa o rachunkowości , lecz ustawa z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. j. Dz.U. Z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z art. 24a ust. 4 ustawy obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości. Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika , że decydującym kryterium przy ustalaniu obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych jest wartość przychodu m. in. spółki jawnej osiągnięta za rok poprzedni przez tę spółkę, a odesłanie do ustawy o rachunkowości , dotyczy tylko kwoty przychodu, która zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości ( t.j. Dz. U. z 2002r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) wynosi co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro, przy czym wyrażone w euro wielkości przelicza się na walutę polską według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 30 września roku poprzedzającego rok podatkowy. Z powyższego wynika, że w spółce jawnej , która osiągnie lub przekroczy w 2006 r. przychód w wysokości co najmniej 800.000 euro w przeliczeniu na walutę polską , obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych powstanie w 2007r. Wniesienie przedsiębiorstwa prowadzącego księgi rachunkowe do spółki prowadzącej księgi przychodów i rozchodów nie powoduje automatycznie powstanie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie uznaje stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj