Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PP/443-1/2007
z 5 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/2007
Data
2007.01.05



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
korekta podatku
proporcja
samochód osobowy
sprzedaż rzeczy
sprzedaż zwolniona
towar używany


Pytanie podatnika
Czy w związku ze sprzedażą samochodu osobowego jako towaru używanego zwolnionego z opodatkowania podatkiem VAT, od którego dokonano odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie, a nie wpisanego do ewidencji środków trwałych, podatnik musi dokonać korekty odliczonej kwoty podatku zgodnie z art. 91 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 roku, poz. 60 ze zmianami / po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 października 2006 roku udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie braku obowiązku sporządzenia korekty podatku VAT przy sprzedaży samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym uznaje stanowisko podatnika

za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2006 rok podatnik złożył do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik w ramach prowadzonej działalności w dniu 25 października 2005 roku zakupił samochód osobowy marki NISSAN MAXIMA na podstawie faktury nr FV 05/SU/GDA/2005. Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) podatnik dokonał odliczenia 60% podatku naliczonego tj. 3.029,51 złotych. Samochód ten nie został wpisany do ewidencji środków trwałych, gdyż podatnik zakładał, że zostanie on sprzedany przed upływem roku od momentu jego nabycia.

Po upływie 11 miesięcy tj. w październiku 2006 roku sprzedano powyższy samochód osobowy jako towar używany zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT nie naliczając podatku VAT w myśl § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami).

W związku z tym powstała wątpliwość czy w związku ze sprzedażą samochodu osobowego jako towaru używanego zwolnionego z opodatkowania podatkiem VAT, od którego dokonano odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie, a nie wpisanego do ewidencji środków trwałych, podatnik musi dokonać korekty odliczonej kwoty podatku zgodnie z art. 91 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik stoi na stanowisku, iż zachowuje on prawo dokonania odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu, a ze względu na nie zaliczenie w/w pojazdu do środków trwałych nie jest konieczna korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o VAT.

Dokonując pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w tej sprawie, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zmianami) informuję, iż zgodnie z zasadą określoną w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych ( uwzględniając zastrzeżenia zawarte w tym artykule).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu przedmiotowego samochodu osobowego, w kwocie obliczonej zgodnie z art. 86 ust. 3 w/w ustawy o VAT, z uwagi na wykorzystanie zakupionego samochodu do działalności opodatkowanej. Jednakże z chwilą sprzedaży przedmiotowego samochodu nastąpiła zmiana sposobu jego wykorzystania tj. pierwotnie do momentu sprzedaży był on wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, natomiast z chwilą sprzedaży został on wykorzystany do wykonywania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. Wobec powyższego zaistniała okoliczność zmieniająca prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupionego samochodu osobowego, która na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług rodzi obowiązek dokonania korekty pierwotnie odliczonej kwoty podatku naliczonego.

W myśl art. 91 ust. 7 ustawy o VAT przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru i usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego biorąc pod uwagę, iż samochód osobowy, o którym mowa we wniosku nie został zaliczony przez podatnika do ewidencji środków trwałych podlegających amortyzacji, korekty podatku naliczonego z tytułu nabycia tego samochodu należy dokonać jednorazowo zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tego artykułu po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 w/w ustawy, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku naliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza dwóch punktów procentowych.

Zasady obliczania proporcji sprzedaży określone zostały w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Wskazuje się również, iż zgodnie z przepisem art. 90 ust. 4 ustawy o VAT proporcję, o której mowa w ust. 3 określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

Wobec powyższego w opinii tut. organu podatkowego w obowiązującym stanie prawnym sprzedaż przedmiotowego samochodu osobowego, która zwolniona jest z podatku od towarów i usług, rodzi obowiązek sporządzenia korekty podatku naliczonego na zasadach określonych powyżej.

W związku z powyższym przedstawione przez Stronę stanowisko, iż zachowuje on prawo dokonania odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu osobowego ze względu na nie zaliczenie samochodu do środków trwałych i braku obowiązku sporządzenia korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 7 w/w ustawy jest nieprawidłowe.

Wobec powyższego postanowiłem jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj