Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-77/4/GJ/06
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-77/4/GJ/06
Data
2006.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
firma
wartość firmy


Pytanie podatnika
W jaki sposób winna być dokonan wycena firmy i czy jej wartość podlega amortyzacji?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm.) , art. 5a pkt 2 , art. 22g ust. 2 oraz ust. 3 , art. 22c pkt 4 w zw. z art. 22b pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 10.08.2006r.(data wpływu do tut. organu podatkowego –17.10.2006r.) w kwestii skutków w podatku dochodowym w przypadku wniesienia jednoosobowego przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca – spółka jawna zamierza podpisać aneks do umowy spółki, na mocy którego przedsiębiorstwo jednoosobowe jednego ze wspólników zostanie wniesione jako wkład do spółki. W jaki sposób winna być dokonana wycena firmy i czy jej wartość podlega amortyzacji?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością rynkową wniesionych składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Ocena prawna stanowiska:

Wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki jawnej powoduje konieczność ustalenia jego wartości początkowej. Ustalenie wartości początkowej przedsiębiorstwa jest uzależnione od tego, czy wystąpi wartość dodatnia firmy Zgodnie w art. 22g ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością rynkową składników majątkowych wniesionego do spółki przedsiębiorstwa stanowi wartość początkową firmy. Ustawodawca w art. 5a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje składniki majątkowe jako aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia , o której mowa w art. 22g ust. 3 ustawy. Cena nabycia obejmuje kwotę należną zbywcy, koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, podatek VAT. Dodatnia wartość firmy , jeżeli powstała w wyniku wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki nie podlega amortyzacji podatkowej ( art. 22c pkt 4 w zw. z art. 22b ust. 2 pkt 1 ustawy).

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie uznaje stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj