Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443-8/06
z 12 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-8/06
Data
2006.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
usługi edukacyjne
wartość sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy dla ustalenia wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) należy wliczyć wartość wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu prowadzenia wykładów, prelekcji, lecji muzealnych lub warsztatów szkolnych, na podstawie umowy zaliczanej do kategorii umów wymienionych w art. 15 ust. 3 pkt 3 powołanej ustawy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.01.2006 r. (wpływ 20.01.06 r.), uzupełnionego w dniach 25.01. i 22.02.2006 r., w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usługstwierdzaże stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19.01.2006 r., uzupełnionym w dniach 25.01. i 22.02.2006 r., zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w kwestii dotyczącej prawidłowości ustalenia wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej ustawa o VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego:
Jest Pan zatrudniony w Muzeum... w O... w ramach umowy o pracę. Jednocześnie prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie oprowadzania grup turystycznych na terenie Muzeum... Wysokość osiąganych dotychczas przychodów z tytułu prowadzonej na własny rachunek działalności gospodarczej nie spowodowała konieczności ich opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wartość sprzedaży w 2005 r. uzyskana z tego tytułu nie przekroczyła również granicznej kwoty powodującej utratę prawa do korzystania do zwolnienia od podatku na 2006 r. t. j. 39.200 zł. Ponadto osiąga Pan dodatkowe dochody, które nie są uzyskiwane w ramach stałego stosunku pracy, ani też działalności gospodarczej lecz w ramach umowy mieszczącej się w kategorii umów, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Są to wynagrodzenia uzyskiwane z tytułu wykładów, prelekcji, lekcji muzealnych lub warsztatów szkolnych, które przeprowadza Pan głównie na terenie Muzeum ... dla młodzieży szkolnej i akademickiej lub nauczycieli z kraju i z zagranicy. Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 20.12.2005 r. ww. usługi, które wychodzą poza zakres prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, sklasyfikowane zostały jako "Usługi muzealnictwa" PKWiU 92.5211-00.00.
Na tle określonego stanu faktycznego formułuje Pan zapytanie, czy dla ustalenia wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT należy wliczyć wartość wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu prowadzenia wykładów, prelekcji, lekcji muzealnych lub warsztatów szkolnych, na podstawie umowy zaliczanej do kategorii umów wymienionych w art. 15 ust. 3 pkt 3 powołanej ustawy?
Formułując własne stanowisko stwierdza Pan, że do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT uprawniającej podatnika do korzystania z prawa do zwolnienia od podatku, nie wlicza się przychodów uzyskiwanych z tytułu ww. czynności.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny prawnej stanowiska Strony stwierdzając co następuje:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z ww. ustawą kryterium decydującym o uznaniu podmiotu (osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej oraz osoby fizycznej) za podatnika podatku od towarów i usług jest samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1).
Działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonywanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonywanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich (art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT).Przedstawiając stan faktyczny stwierdza Pan, że świadczy czynności w ramach umowy zaliczanej do kategorii umów wymienionych w ww. art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Okoliczność ta powoduje - zgodnie z przedstawionym powyżej stanem prawnym - iż do tych czynności nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z tego względu przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia takich usług nie mogą być uwzględniane przy ustalaniu wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a §4, art. 236 § 2 u.O.p.).
Wnosząc zażalenie podatnik zobowiązany jest uiścić opłatę skarbową w znakach opłaty skarbowej o wartości 5 zł na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 86, poz. 960 ze zm.- część I pkt 1 tabeli stanowiącej załącznik do ww. ustawy, określającej szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj