Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/139-50b/2006/AO
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/139-50b/2006/AO
Data
2006.06.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
informacja podsumowująca
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Pytanie podatnika
Czy nabycie towarów od kontrahenta niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej jest nabyciem wewnątrzwspólnotowym i należy je wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 09.03.2006r. (data wpływu do tut. organu 22.03.2006r., uzupełniony w dniu 22.05.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii czy nabycie towarów od kontrahenta niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej jest nabyciem wewnątrzwspólnotowym i należy je wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia :

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym dla czynności wewnątrzwspólonotowych, tj. w kontaktach z kontrahentami posługuje się nr NIP poprzedzonym literami PL. Strona nabywa za granicą towary ( głównie książki i czasopisma). Powyższe transakcje są udokumentowane fakturami, na których nie ma określonej kwoty podatku. Część z tych faktur zawiera adnotację, iż nie są dokumentami podatkowymi. Wnioskodawca ma wątpliwości czy przedmiotowe nabycie towarów jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i czy w związku z tym ma on obowiązek wykazywania w/w transakcji w informacji podsumowującej VAT-UE.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przedmiotowa transakcja nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem i w związku z tym nie wykazuje się jej w informacji podsumowującej VAT-UE.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 9 ust. 1 cyt. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W świetle natomiast art. 9 ust. 2 ustawy przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1. nabywcą towarów jest:a) podatnik podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą (art. 15) lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit.a, z zastrzeżeniem przypadków określonych w art.10 ustawy o podatku od towarów i usług;

2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

W opisanym stanie faktycznym nabycie towarów od podatnika niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, gdyż nie został spełniony warunek określony w art. 9 ust. 2 pkt. 2 cyt. ustawy.

Wobec powyższego czynność nabycia towarów od kontrahenta niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej w innym państwie członkowskim nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z czym nie należy jej wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj