Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/139-50a/2006/AO
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/139-50a/2006/AO
Data
2006.06.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące --> Informacje podsumowujące

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
informacja podsumowująca
nabycie wewnątrzwspólnotowe
transakcja wewnątrzwspólnotowa


Pytanie podatnika
Czy nabycie towarów od podatnika podatku od wartości dodanej, który nie podaje numeru identyfikacji VAT dla transakcji wewnątrzwspólnotowych jest nabyciem wewnątrzwspólnotowym, które należy wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 09.03.2006r. (data wpływu do tut. organu 22.03.2006r., uzupełniony w dniu 22.05.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii czy nabycie towarów od podatnika podatku od wartości dodanej, który nie podaje numeru identyfikacji VAT dla transakcji wewnątrzwspólnotowych jest nabyciem wewnątrzwspólnotowym, które należy wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym dla czynności wewnątrzwspólnotowych, tj. w kontaktach z kontrahentami posługuje się nr NIP poprzedzonym literami PL. Strona nabywa za granicą towary ( głównie książki i czasopisma). Powyższe transakcje są udokumentowane fakturami, na których brak jest numeru identyfikacji podatkowej dostawcy towarów poprzedzonego kodem właściwym dla kraju. Wnioskodawca ma wątpliwości czy przedmiotowe nabycie towarów jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i czy w związku z tym ma on obowiązek wykazywania w/w transakcji w informacji podsumowującej VAT-UE.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przedmiotową transakcję należy zakwalifikować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie i w związku z tym ma on obowiązek wykazania jej w informacji podsumowującej VAT-UE.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 9 ust. 1 cyt. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W świetle natomiast art. 9 ust. 2 ustawy przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1. nabywcą towarów jest:a) podatnik podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą (art. 15) lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit.a, z zastrzeżeniem przypadków określonych art.10 ustawy o podatku od towarów i usług;

2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Z powyższych przepisów wynika, iż dla wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów istotnym jest, aby w wyniku przeniesienia praw do dysponowania towarami jak właściciel towary zostały przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki - co następuje w przedstawionym stanie faktycznym. Wymienione w powołanym przepisie warunki podmiotowe zostały również spełnione, bowiem transakcji dokonano pomiędzy podatnikiem podatku od wartości dodanej a podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem zgodnie z powyższym przedmiotowa transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów na terytorium RP i podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust.1 pkt. 4 w/w ustawy.

Jednocześnie w świetle art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, zwane dalej "informacjami podsumowującymi", za okresy kwartalne do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:

  1. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspolnotowych nabyć towarów;
  2. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

W myśl art. 100 ust. 3 ustawy informacja podsumowująca powinna zawierać w szczególności następujące dane:

  1. nazwę lub imię i nazwisko podmiotu, o którym mowa w ust. 1 lub 2, oraz jego numer identyfikacji podatkowej podany w potwierdzeniu dokonanym przez naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z art. 97 ust. 9 cyt. ustawy;
  2. właściwy i ważny numer identyfikacyjny kontrahenta nadany mu w państwie członkowskim, z którego dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub do którego jest dokonywana wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;
  3. kod kraju, z którego jest dokonywane wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub do którego jest dokonywana wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;
  4. łączną wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wyrażoną zgodnie z art. 31 cyt. ustawy oraz łączną wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w odniesieniu do poszczególnych kontrahentów.

Z powyższego wynika, iż podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zobowiązany jest do wykazania wszystkich dokonanych w danym kwartale transakcji w informacji podsumowującej VAT UE podając właściwy i ważny numer identyfikacyjny kontrahenta nadany w państwie członkowskim, poprzedzony dwuliterowym kodem tego państwa, a w przypadku jego braku numer podatkowy świadczący o zidentyfikowaniu kontrahenta dla podatku od wartości dodanej nadany w państwie członkowskim.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj