Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/021/443/66/06/IW
z 5 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/021/443/66/06/IW
Data
2007.01.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
najem
najemcy
pomieszczenie przynależne
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Jaką stawkę VAT zastosować w przypadku wynajmu członkom spółdzielni dodatkowych pomieszczeń - piwnic?


POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 20.10.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu) przez Spółdzielnię Mieszkaniową dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 20.10.2006r. złożonym przez Spółdzielnię Mieszkaniową przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia udostępnia członkom dodatkowe pomieszczenia w piwnicach (o powierzchni 2 -11 m2) za odpłatnością – dla potrzeb gospodarstwa domowego, tj. powiększenie powierzchni piwnicy.W „Porozumieniach w sprawie korzystania z dodatkowego pomieszczenia” zawartych z lokatorem w § 1 zapisano: „Spółdzielnia wyraża zgodę na udostępnienie dodatkowego pomieszczenia dla potrzeb gospodarstwa domowego tj. pomieszczenie to może być wykorzystywane jako pomieszczenie przynależne – dodatkowa piwnica”. Lokatorzy rzeczywiście wykorzystują te pomieszczenia zgodnie z zapisem zawartym w porozumieniu. W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że usługi świadczone przez Spółdzielnię na rzecz lokatorów w tym zakresie są zwolnione od podatku – podstawa prawna: ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, załącznik nr 4 – wykaz usług zwolnionych od podatku poz. 4. Wnioskodawca nadmienia, że od chwili obowiązywania przepisu Spółdzielnia dolicza podatek VAT w wysokości 22% co budzi sprzeciw lokatorów. Spółdzielnia prosi o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wykonane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (j.t. Dz. U. Z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), dalej zwaną „ustawą o spółdzielniach”. Z przytoczonego przepisu ww. ustawy o VAT wynika, że zwalnia się z podatku czynności wykonane na rzecz członków spółdzielni (...), którzy posiadają tytuł do wynajmowanego lokalu mieszkalnego, dotyczące opłat za lokal mieszkalny.Przepisy ustawy o spółdzielniach stanowią, że członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, będący właścicielami lokali oraz właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych przede wszystkim z eksploatacją i utrzymaniem lokali. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o spółdzielniach lokalem jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (j.t. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 2 ww. ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali przez samodzielny lokal mieszkalny rozumie się wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkaniowe.Do lokalu (art. 2 ust. 4 ww. ustawy o własności lokali) mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż – zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.Piwnice nie stanowią lokalu mieszkalnego ani też pomieszczenia pomocniczego służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Natomiast mogą one przynależeć do lokalu. Nie zmienia to jednak ich funkcji jako pomieszczeń, które nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy stwierdzić należy, że opłaty eksploatacyjne pobierane za wynajęte dodatkowe piwnice podlegać będą opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Zatem stanowisko Podatnika przedstawione w złożonym zapytaniu jest nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia. Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj