Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P1/443/76/06
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1/443/76/06
Data
2006.11.15



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
przeliczanie
waluta obca


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przyjęcie towaru do magazynu nastąpiło ostatniego dnia miesiąca, natomiast faktura od unijnego dostawcy dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę towarów została wystawiona 22 dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania towaru. Wartość faktury przeliczona została przez podatnika na złote według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury. Podatnik zwraca się z zapytaniem czy zastosowanie kursu waluty obcej z dnia wystawienia faktury do przeliczenia wartości faktury wyrażonej w walucie obcej na złote jest w tym przypadku właściwe. Zdaniem podatnika zastosowanie kursu waluty z dnia wystawienia faktury jest prawidłowe.


W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny stwierdzam co następuje: Sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych zawarty jest w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm.). W myśl tego przepisu, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia., z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 (§ 37 ust. 1).W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 2).W przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio (§ 37 ust. 3).

Przepisy te stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub importer usług (§ 37 ust 4).W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, w przypadku zaś gdy przed terminem, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. W państwa przypadku faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej została wystawiona po 15 dniu miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano dostawy towaru będącego dla Państwa przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia - zatem w myśl powołanego § 37 ust. 3 rozporządzenia, kwoty w walucie obcej podlegają przeliczeniu na złote według kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego wynikającego z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT tj. na 15. dzień miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano dostawy towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj