Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/N-005/US/49/06/DD
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/N-005/US/49/06/DD
Data
2006.12.11



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
leki
podatek dochodowy od osób fizycznych
rehabilitacja niepełnosprawnych
samochód
ulga


Pytanie podatnika
Dotyczy odliczeń od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.


W przedmiotowym wniosku zapytująca przedstawiła następujący stan faktyczny:Orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia 6 kwietnia 2005r. stwierdzono u wnioskodawczyni okresową – od 25 grudnia 2004r. do kwietnia 2006r.– całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Wobec powyższego wnioskodawczyni zwraca się z zapytaniem: czy takie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS upoważnia ją do skorzystania z odliczenia ulgi na cele rehabilitacyjne – ryczałt 2.280zł, i wydatków na leki – ponad 100zł miesięcznie?Dochód zapytującej w 2005r. wyniósł 6.850zł.Wnioskodawczyni wskazuje, iż obecnie ZUS nie wydaje orzeczeń kwalifikujących do określonej grupy niepełnosprawności.

W związku z niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji podatniczka zmuszona była do częstych wyjazdów na badania i leczenie do Radomia, Warszawy i Konstancina-Jeziornej. Nadto, ponad 50 razy była zawożona i przywożona z rehabilitacji w Miejskim Ośrodku Zdrowia w Warce.

Na wymienione wyżej, niezbędne zabiegi rehabilitacyjne, zapytująca była odwożona i przywożona przez męża, samochodem stanowiącym, który stanowi współwłasność jej i jej męża.Odnośnie zakupywanych leków wnioskodawczyni stwierdza, iż są to leki przepisane jej przez lekarza specjalistę, na zakup których posiada odpowiednie faktury VAT. Zdaniem podatniczki, w tym stanie faktycznym, ulga taka jej przysługuje.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje: Zgodnie z przepisem art.26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) dalej: updf, odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, stosownie do ust.7a, uważa się wydatki poniesione m.in. na leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo) i na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł .

W myśl art.26 ust.7b updf warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest, posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów, przy czym, w art.26 ust.7f updf ustawodawca stwierdza, iż ilekroć w przepisach ust.7a jest mowa o osobach zaliczonych do:1) I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albob) znaczny stopień niepełnosprawności,2) II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:a) całkowitą niezdolność do pracy albob) umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Warunkiem skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, poza posiadaniem statusu osoby niepełnosprawnej lub osoby posiadającej na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, jest, aby:- wydatek kwalifikował się na cele rehabilitacyjne, o których mowa w art.26 ust.7a updf,-wydatek nie został sfinansowany (dofinansowany) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie – art.26 ust.7b updf- wydatek był udokumentowany – art.26 ust.7c updf.

Dokumentem, o którym mowa wyżej, może być każdy dowód, z którego wynikać będzie: kto, kiedy, w jakiej kwocie i jakiego rodzaju wydatek poniósł – dowodem tym nie musi być faktura VAT.

Odnosząc przedstawiony stan prawny do stanu faktycznego opisanego we wniosku stwierdzić należy, iż podatniczka posiada status osoby niepełnosprawnej, zaś dla skorzystaniaprzez nią z ulgi rehabilitacyjnej - odliczeniu od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, o którym mowa w art.26 ust.1 pkt 6 updf, koniecznym jest spełnienie pozostałych warunków, a to, aby wydatek kwalifikował się na cele rehabilitacyjne (art.26 ust.7a updf), był udokumentowany (art.26 ust.7c updf) oraz nie był sfinansowany (dofinansowany) ze środków określonych w art.26 ust.7b updf.

Jak wskazano wyżej, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zapytująca posiada status osoby niepełnosprawnej, co umożliwia jej skorzystanie z odliczeń od dochodu z tytułu poniesienia wydatków na zakup określonych leków, których stosowanie zalecił lekarz specjalista ; samo dokonanie odliczenia następuje w zeznaniu rocznym po podsumowaniu faktur dokumentujących zakup tychże leków za dany miesiąc i odjęciu kwoty 100zł.

Konieczność przewozu wnioskodawczyni na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, który to przewóz dokonywany jest samochodem stanowiącym jej współwłasność, pozwala zapytującej na odliczenie od dochodu kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280zł .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj