Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-2-415-30-06
z 10 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2-415-30-06
Data
2006.10.10



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
opodatkowanie łączne małżonków
sprzedaż mieszkania
ulga na budowę mieszkań pod wynajem
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
-Czy sprzedaż jednego lub dwóch lokali w budynku mieszkalnym stanowiącymwspółwłasność, budowanym na wynajem, skutkuje utratą ulgi podatkowej na pozostałe lokale, jeżeli doliczone zostaną do dochodu kwoty uprzednio odliczone z tytułu ulgi na wynajem,
-Czy nadal istnieje obowiązek zwiększenia podstawy o 10% za każdy rok podatkowy, brakujący do upływu dziesięcioletniego okresu, liczonego od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku.
-Czy zwrot ulgi jest liczony proporcjonalnie do ilości mieszkań czy do ilości metrów kwadratowych sprzedawanego mieszkania,
-Czy doliczając do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności uprzednio odliczone kwoty należy złożyć oddzielny PIT-37 (podatnik wybrał opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wg liniowej 19% stawki) i czy można skorzystać z zasady rozliczenia się wspólnie z małżonkiem.
-Czy dochód ze sprzedaży mieszkań podlega opodatkowaniu tylko 10% zryczałtowanym podatkiem podatkiem, czy też podlega doliczeniu do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.08.2006 r. uzupełnionego w dniu 21.08.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku skierowano zapytanie:
Czy sprzedaż jednego lub dwóch lokali w budynku mieszkalnym stanowiącymwspółwłasność, budowanym na wynajem, skutkuje utratą ulgi podatkowej na pozostałe lokale, jeżeli doliczone zostaną do dochodu kwoty uprzednio odliczone z tytułu ulgi na wynajem,
Czy nadal istnieje obowiązek zwiększenia podstawy o 10% za każdy rok podatkowy, brakujący do upływu dziesięcioletniego okresu, liczonego od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku,
Czy zwrot ulgi jest liczony proporcjonalnie do ilości mieszkań czy do ilości metrów kwadratowych sprzedawanego mieszkania,
Czy doliczając do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności uprzednio odliczone kwoty należy złożyć oddzielny PIT - 37 (podatnik wybrał opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wg liniowej 19% stawki) i czy można skorzystać z zasady rozliczenia się wspólnie z małżonkiem,
Czy dochód ze sprzedaży mieszkań podlega opodatkowaniu tylko 10% zryczałtowanym podatkiem podatkiem, czy też podlega doliczeniu do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.
Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2000 r. odliczeniu od dochodu podlegały wydatki poniesione w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatki na zakup działki pod budowę takiego budynku.
Przesłanki utraty nabytego prawa do ulgi określał przepis art. 26 ust. 10 wym. ustawy w brzmieniu do 2000 r., natomiast obecnie reguluje to art. 3 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) - który stanowi, że podatnicy którzy korzystali z odliczeń o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt. 8 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 2000 r. i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:
nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lubwynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lubdokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela, lub zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku są obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty.
Jednocześnie przepis art. 7 ust. 15 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 104, poz.1104 ze zm.) stanowi że:
jeżeli podatnik korzystał z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku i zbył działkę lub budynek, jego część lub lokal (lokale) przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wybudowanie, przychód uzyskany z tego zbycia podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 28 ustawy o podatku dochodowym.
Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku zbycia działki, z tym że okres dziesięcioletni liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej działki lub udziału we współwłasności działki.
Z powyższych przepisów nie wynika, iż zbycie jednego czy dwóch lokali skutkuje utratą prawa do ulgi.
Podatnik ma jednak obowiązek doliczenia do dochodu kwot uprzednio odliczonych w części przypadającej na ten lokal (lokale) czy budynek bez konieczności zwiększania o 10% tej kwoty za każdy rok kalendarzowy brakujący do 10 lat od momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Za zasadne uznaje się rozliczenie proporcjonalne wydatków co do ilości metrów kwadratowych powierzchni sprzedawanego mieszkania.
Równocześnie przychód uzyskany ze zbycia wymienionych lokali podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Tak więc w tej części stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.
Natomiast błędne jest stanowisko dotyczące możliwości skorzystania ze wspólnego opodatkowania małżonków.
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.
Stosownie do art. 6 ust. 8 ustawy ten sposób opodatkowania nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
A zatem w sytuacji gdy podatnik utracił prawo do ulgi z tytułu budownictwa wielorodzinnego na wynajem o którym mowa jest obowiązany wykazać kwoty uprzednio odliczone od dochodu z tego tytułu w zeznaniu podatkowym PIT - 37 składanym za rok podatkowy w którym wystąpiły te okoliczności i nie może skorzystać z zasady wspólnego opodatkowania.
Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
-nie jest wiążąca dla podatnika (następcy prawnego podatnika) osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj