Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-979/12/KB
z 12 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-979/12/KB
Data
2012.11.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
umowa o dzieło


Istota interpretacji
możliwość zastosowania zryczałtowanych 20% kosztów uzyskania przychodu do przychodów uzyskiwanych z zawartych w ramach działalności gospodarczej umów o dzieło



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 09 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 14 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 02 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zryczałtowanych 20% kosztów uzyskania przychodu do przychodów uzyskiwanych z zawartych w ramach działalności gospodarczej umów o dzieło – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości zastosowania zryczałtowanych 20% kosztów uzyskania przychodu do przychodów uzyskiwanych z zawartych w ramach działalności gospodarczej umów o dzieło. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 17 października 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-979/12/KB, IBPBI/1/415-980/12/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dni 02 listopada 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, zawiera z podmiotami gospodarczymi lub stowarzyszeniami umowy o dzieło w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Umowy te dotyczą:

  1. działalności wykonywanej osobiście, jednoosobowo, np. przygotowanie określonego miejsca do konkretnej imprezy lub przygotowanie i przeprowadzenie szkolenia specjalistycznego, jak i
  2. organizacji działań osób oddanych Wnioskodawcy do dyspozycji przez zleceniodawców w celu wykonania konkretnego dzieła (np. organizacji pracy zespołu ludzi w trakcie trwania imprezy sportowej), ale nie pozostających w jakimkolwiek stosunku pracy z Wnioskodawcą.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 30 października 2012 r., wskazano m.in., iż:

  • przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest m.in.:
    • pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej (70.22.Z),
    • pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana (82.99.Z),
    • pozostałe pozaszkolne formy edukacji gdzie indziej niesklasyfikowane (85.59.Z),
    • działalność związana z tłumaczeniami (74.30.Z),
  • zakres działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę obejmuje także czynności wykonywane przez Niego w ramach zawieranych umów o dzieło.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy możliwym jest zawieranie umowy o dzieło pomiędzy podmiotami gospodarczymi i czy w takim przypadku, jako wykonawca dzieła, Wnioskodawca może odliczyć 20% zryczałtowane koszty uzyskania przychodu...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 627 Kodeksu cywilnego, umowa o dzieło jest to umowa na podstawie której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Dziełem jest określony rezultat, który może być materialny, jak i niematerialny, musi być jednak elementem skończonym w określonym czasie. Kodeks nie ogranicza, co do formy, podmiotów zawierających taką umowę. Koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanych przychodów mają zastosowanie do przychodów uzyskanych z tytułu wykonywanych usług na podstawie umowy o dzieło, uzyskanych przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, wykonującą dzieło osobiście.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są:

  • działalność wykonywana osobiście oraz
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie natomiast do art. 13 pkt 8 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

-z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku przychodów uzyskiwanych w związku z zawarciem umów o dzieło, przychody te mogą stanowić przychody z różnych źródeł przychodów, w tym także z działalności wykonywanej osobiście lub pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy czym, cyt. przepis art. 13 pkt 8 ww. ustawy wprost wyłącza z przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej osobiście przychody z umów o dzieło zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Natomiast zaliczenie przychodów uzyskanych z tytułu ww. umów do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza uzależnione jest od spełnienia następujących przesłanek:

  • umowa zawarta jest w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej,
  • przedmiotem tej umowy jest wykonanie czynności wchodzących w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej,
  • przedmiotem tej umowy nie są czynności generujące przychód, który ustawa o podatku dochodowym wprost zalicza do innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł przychodów (np. do przychodów z praw majątkowych).

Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. W ramach tej działalności zawiera umowy o dzieło, dotyczące m.in. przygotowania określonego miejsca do konkretnej imprezy; przygotowania i przeprowadzenia szkolenia specjalistycznego; organizacji działań osób oddanych Mu do dyspozycji. Przedmiotem tych umów jest świadczenie czynności, których wykonywanie wchodzi w zakres prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż przychody uzyskiwane z tych umów nie stanowią przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W opisanym stanie faktycznym przychody te należy bowiem zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Konsekwencją powyższej kwalifikacji uzyskiwanych przez Wnioskodawcę przychodów do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza jest brak możliwości zastosowania zryczałtowanych 20% kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 22 ust. 9 pkt 4 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Jednakże stosownie do art. 22 ust. 12 ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w art. 14, nie mają zastosowania koszty uzyskania przychodów określone w ust. 9.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż 20% zryczałtowane koszty uzyskania przychodu nie mają zastosowania do przychodów uzyskiwanych na podstawie umów o dzieło, jeżeli przychody te w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym brak jest podstaw prawnych do stosowania przez Wnioskodawcę do przychodów uzyskiwanych z tytułu zawartych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej umów o dzieło, zryczałtowanych 20% kosztów uzyskania przychodu.

Z uwagi na powyższe, stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2, a także w zakresie możliwości zawierania pomiędzy podmiotami gospodarczymi umów o dzieło zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31 – 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj