Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorlicach
PDOF/415-52/06
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF/415-52/06
Data
2006.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Gorlicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
budowa
budynek
pozarolnicza działalność gospodarcza
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Jak opodatkować przychód ze sprzedaży działki wraz z będącym w trakcie budowy budynkiem mieszkalno - usługowym?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.11.2006 r. (data wpływu 17.11.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:
- stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17.11.2006 r. do Urzędu Skarbowego w Gorlicach wpłynął wniosek podatnika (uzupełniony w dniu 28.11.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącej sprzedaży nieruchomości, wykorzystywanej częściowo w działalności gospodarczej.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji artykułów metalowych, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik nabył w 2000 r. działkę na której od 2003 r. buduje budynek mieszkalno - usługowy. Obecnie w części warsztatowej podatnik prowadzi działalność gospodarczą.
W uzupełnieniu wniosku podatnik wyjaśnia, że budowa nie została zakończona i budynek nie został przekazany do użytkowania. Podatnik nosi się z zamiarem sprzedaży tego budynku i w związku z tym zwraca się z zapytaniem jaką stawką ryczałtu opodatkować przychód ze sprzedaży budynku.
Zdaniem podatnika powinna tu mieć zastosowanie stawka ryczałtu w wysokości 5.5%, gdyż w przepisie art. 12 ust. 1 pkt. 5 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mowa jest o sprzedaży środków trwałych będących ruchomymi składnikami majątku a nie nieruchomości.
Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 12 ust. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr. 144, poz. 930 ze zm.) w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:
1) środkami trwałymi,
2) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, jest niższa niż 1500 zł,
3) wartościami materialnymi i prawnymi,
- ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w pkt. 2 oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, nieujętych w wykazie środków oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej - bez względu na okres ich nabycia - stosuje się przepisy art. 28 ust. 1 i ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat. Przedmiotowy budynek jako niekompletny nie został ujęty w wykazie środków trwałych, zatem w tej sprawie zastosowanie ma przepis art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.). W myśl tego przepisu źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powołane przepisy podatkowe nie zawierają definicji nieruchomości, zatem należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego, tj. art. 46 - 48 kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1964 r. Nr. 16, poz. 93 ze zm.). Z przepisów tych wynika, że budynek trwale związany z gruntem jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje odpłatne zbycie gruntu oraz wybudowanego na tym gruncie budynku trwale z nim związanego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że budowa budynku nie została zakończona, zatem za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć datę nabycia gruntu przed rozpoczęciem budowy.
Reasumując, w aktualnym stanie faktycznym i prawnym bez znaczenia pozostaje fakt daty wybudowania i odbioru budynku, bowiem w razie jego sprzedaży okres pięciu lat liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu tj. od końca roku 2000 do końca 2005 r.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na postanowienie niniejsze służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu ul. Sienkiewicza 44, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach, w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj