Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDFPP/413-i-34/06/MW
z 19 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDFPP/413-i-34/06/MW
Data
2006.12.19



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Skala podatkowa


Słowa kluczowe
syndycy
wkład
wkład budowlany


Pytanie podatnika
Czy w przypadku gdy Syndyk masy upadłości przywrócił budowę inwestycji oraz zwrócono część wpłaconych kwot przeznaczonych na zamknięty fundusz powierniczy czyli gdy wypłacona suma nie jest w posiadaniu podatnika i nie dokonano zmiany celu jej przeznaczenia nie powinien być wystawiony PIT-14 a kwota nie powinna być opodatkowa?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skrabowego w Legionowo działając na podstawie art. 14 a par. 1, par. 3 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniesionwego w dniu x.y.z (braki uzupełniono x.y.z.) wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

orzeka

- uznać stanowisko podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

W złożonym zapytaniu przedstawili Państwo następujący stan faktyczny: w latach 1998-2000 wpłacali Państwo zgromadzone przez lata fundusze na wkład budowlany na konto developera, który zbankrutował. W 2005 roku Syndyk masy upadłości przywrócił inwestycji. W związku z tym zwrócono Państwu część wpłaconych kwot, które przeznaczone są zgodnie z umową zawartą z bankiem na Państwa rachunek zamknięty powierniczy. Oznacza to, że pieniądze będą do dyspozycji developera z chwilą otrzymania przez Państwa kluczy. W regulanminie złożenia rachunku w Rozdz. IV par. 12 punkt 1 i 2 mowa jest, ze środki są zablokowane do czasu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy rachunku.

W związku z tym, iż Państwa zdaniem suma wypłacona przez Syndyka nie jest w Państwa posiadaniu i nie zmienił się cel jej przeznaczenia nie powinien być wystawiony PIT-14 a kwota nie powinna być opodatkowania.

Zgodnie z treścią art. 27 a ust.13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2001r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od (dochodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, a następnie po roku w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, to do dochodu (przychou) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicz się odposiwdnio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.Art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmiane o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtownym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2001r. Nr 134, poz.1509) stwierdza, że przepis art. 27a ust.13 ma zastosowanie również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Syndyk masy upadłości przwrócił budowę inwestycji, pieniądze wycofane od developera zostały przeniesione na rachunke powierniczy Banku tylko dla zabezpieczenia przed sytuacją jaka się Państwu wcześniej przytrafiła. Należy zatem stwierdzić, ze Podanik nie zrezygnował z realizacji celu, więc brak jest podstaw do uznania, iż w takim wypadku mamy do czynienia z wycofaniem wnisionego wkładu, a więc i konsekwencjami dla podatnika wynikającymi z przepisu 27 a ust. 13 cytowanej ustawy.

W świetle powyższego zajęte przez Państwa w ww. piśmie stanowisko jest słuszne.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujący aktualnie stan prawny.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tuttejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 par.2 pkt.1 Ordynacji podatkowej)

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i oragany kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj