Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/1-4151/21/06
z 14 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/1-4151/21/06
Data
2006.11.14



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
aport
moment powstania przychodów
nieruchomości
objęcie udziałów
podwyższenie kapitału
wkłady niepieniężne
wpis do rejestru


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania wniesienia nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością momentu powstania obowiązku podatkowego


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2, ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 10 ust. 1 pkt 7, ust. 2 pkt 2, art. 17 ust. 1 pkt 9, ust. 1a pkt 2, art. 22 ust. 1e pkt 1, art. 22 ust. 1e pkt 1, art. 22c pkt 1, art. 22g ust. 1 pkt 4, art. 30b ust. 1, ust. 2 pkt 5, ust. 5, ust. 6, art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej dnia 30.08.2005 r., znak: US.I-1.415/10/2005, stanowiące pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w ten sposób, że uznaje za nieprawidłowe stanowisko podatnika w kwestii opodatkowania wniesienia nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 10-procentowym podatkiem oraz uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy co do momentu powstania obowiązku podatkowego.

Pismem z dnia 12.04.2005 r. pan Bartłomiej C. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a oraz art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik podał, że jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej kupił w 2004 r. niezabudowaną nieruchomość, którą zamierza wnieść do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w formie aportu; podwyższenie kapitału spółki i objęcie udziałów w zamian za aport będzie wymagało zmiany umowy spółki. Według pana C., ponieważ przedmiotem aportu nie będzie środek trwały, zastosowanie w sprawie będzie miał art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - uzyskany przychód będzie podlegał opodatkowaniu 10-procentowym podatkiem zryczałtowanym, a podatek będzie płatny w terminie 14 dni od dnia dokonania wpisu do rejestru przez sąd podwyższenia kapitału zakładowego.

Postanowieniem z dnia 30.08.2005 r., znak: US.I-1.415/10/2005, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej uznał za prawidłowe stanowisko podatnika co do opodatkowania uzyskanego przychodu podatkiem zryczałtowanym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; jednocześnie nie podzielono poglądu wnioskodawcy co do momentu powstania zobowiązania podatkowego (w istocie chodziło o moment powstania obowiązku podatkowego). Stwierdzono bowiem, że za datę zbycia nieruchomości należy uznać datę sporządzenia aktu notarialnego o przeniesieniu własności nieruchomości, nie zaś datę wpisu do rejestru.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, analizując wniosek o interpretację oraz treść postanowienia, zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny. W rozpatrywanej sprawie przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) będzie niezabudowana nieruchomość, a przystąpienie wspólnika do spółki związane będzie ze zmianą umowy spółki, podwyższeniem kapitału zakładowego oraz obowiązkiem zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego do sądu rejestrowego (art. 262 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Data powstania przychodu (data powstania obowiązku podatkowego) w takim przypadku uregulowana jest jednoznacznie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychód powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki (art. 17 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Oznacza to, że w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pan C. uzyska przychód w wysokości wartości nominalnej udziałów w spółce uzyskanych w zamian za nieruchomość wniesioną jako aport. Przychód będzie ustalany z uwzględnieniem art. 17 ust. 2 w związku z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że jeżeli podatnik nabędzie udziały o wartości nominalnej znacznie odbiegającej od wartości rynkowej nieruchomości, przychód zostanie określony w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej.

Koszty uzyskania przychodów w przypadku objęcia udziałów, na dzień objęcia tych udziałów, ustalane będą na podstawie art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych między innymi z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu obliczonego z uwzględnieniem wskazanych zasad. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c ww. ustawy (art. 30b ust. 5 tej ustawy). Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym PIT-38 wykazać dochody uzyskane w r. podatkowym z tego tytułu i obliczyć należny podatek dochodowy; termin złożenia zeznania upływa 30.04.roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy).

Podsumowując:

  • wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym uzyska przychód z kapitałów pieniężnych, nie zaś z odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 7, ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  • obowiązek podatkowy powstanie w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki (art. 17 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy),
  • dochód należy ustalić z uwzględnieniem kosztu uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 1e ww. ustawy),
  • podatek wyniesie 19 % obliczonego dochodu; podatnik będzie zobowiązany - w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym - do złożenia zeznania podatkowego PIT-38 i wpłaty podatku; nie powstanie obowiązek wpłaty zaliczek na podatek w ciągu r. (art. 30b ust. 1, ust. 5, art. 45 ust. 1a pkt a ww. ustawy).

Tym samym nieprawidłowe jest stanowisko pana C. co do opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu wniesienia nieruchomości jako wkładu do spółki z o.o. 10-procentowym podatkiem zryczałtowanych, przy czym należy podzielić pogląd wnioskodawcy co do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego (jakkolwiek z innego źródła niż wskazał pan C.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj