Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB-2/005-SIP-267/06
z 5 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB-2/005-SIP-267/06
Data
2007.01.05


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc bezzwrotna
program pomocowy
wynagrodzenia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy dochody z tytułu umowy zlecenia otrzymane od beneficjenta za czynności bezpośrednio realizujące cel programu są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

  • zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu z dnia 30 czerwca 2006r. Nr PB 1/.415-20/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 5 maja 2006r. uzupełnionym pismami z dnia 26 maja 2006r. i 9 czerwca 2006r. wystąpił Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wynagrodzenia otrzymanego z tytułu zawartej w 2005r umowy zlecenia z Doradztwem Gospodarczym DGA S.A. w ..., bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Konsorcjum, w skład którego wchodzi Doradztwo Gospodarcze DGA S.A. jako lider i partnerzy, jest beneficjentem umowy zawartej z instytucją wdrażającą - Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wdrażany projekt w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich 2004 - 2006 finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Doradztwo Gospodarcze DGA S.A. realizowało projekt poprzez prowadzenie szkoleń dla pracowników beneficjenta ostatecznego. Szkolenia te były przeprowadzane przez osoby fizyczne bezpośrednio realizujące cel programu na podstawie umów zleceń zawartych z DGA S.A.

Na podstawie umowy zlecenia zawartej w 2005r. z Doradztwem Gospodarczym DGA SA. w ykonywał Pan, jako trener czynności merytoryczne przewidziane w programie finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Od wypłaconych wynagrodzeń Spółka nie potrącała zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, traktując je jako dochody wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), a Pan tego dochodu nie wykazał w zeznaniu rocznym PIT-36 za rok 2005.

Zdaniem Pana, dochody z tytułu umowy zlecenia otrzymane od beneficjenta za czynności bezpośrednio realizujące cel programu są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu, postanowieniem z dnia 30 czerwca 2006r. Nr PB 1/415-20/06, uznał powyższe stanowisko za prawidłowe.

Na w/w postanowienie nie złożył Pan zażalenia, zatem stało się ono ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo.

W postanowieniu Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu powołano przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatników, jeżeli:

  • pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  • podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

W świetle powyższego przepisu, podstawową przesłanką do zastosowania omawianego zwolnienia jest to, aby zostało zachowane kryterium pochodzenia środków pieniężnych ze stosownych instytucji.

W przedstawionym stanie faktycznym przesłanka ta jednak nie zachodzi.

Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999r. ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 438/2001 z dnia 2 marca 2001r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 (Dz.U. Nr 116, poz.1206).

Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a tylko takie pochodzenie warunkuje możliwość zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

Wobec powyższego otrzymane przez Pana. wynagrodzenia z tytułu wykonywania na podstawie umowy zlecenia czynności realizujących bezpośrednio cel przewidziany w programie finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego, podlegają w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.

Zaprezentowane stanowisko potwierdzają także wyjaśnienia Ministra Finansów zawarte w piśmie z dnia 30 sierpnia 2006r. Nr DD 6-8213-8/06/DZ/412.

Reasumując, należy stwierdzić, iż stanowisko Pana zawarte w zapytaniu z dnia 5 maja 2006r. uzupełnione pismami z dnia 26 maja i 9 czerwca 2006r. nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Należy również wskazać, że zgodnie z przepisem art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj