Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSppII/443-5/276d/140/06/PP
z 5 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSppII/443-5/276d/140/06/PP
Data
2007.01.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
likwidacja spółki cywilnej
obowiązek podatkowy
remanent likwidacyjny
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy po stronie zbywcy powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej?


Stan faktyczny

Jak wynika ze złożonego wniosku, X oraz Y, prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej poda nazwą XXX, dalej: Spółka, prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż elementów metalowych.

Przedsiębiorstwo Spółki w ujęciu przedmiotowym (art. 551 Kc), z wyłączeniem kasy fiskalnej zostanie sprzedane na rzecz małżonki jednego ze wspólników Spółki, będącej przedsiębiorcą, która będzie kontynuować działalność handlową dotychczas prowadzoną przez wspólnika Spółki. Zbycie przedsiębiorstwa Spółki nastąpi po cenie rynkowej (akt notarialny wymieniać będzie wartość rynkową poszczególnych jego składników). Kasa fiskalna, po przeprowadzeniu zakończenia pracy w trybie fiskalnym i wyrejestrowaniu kasy, zostanie odsprzedana serwisantowi, a po wymianie modułu kasa ta zostanie nabyta przez nabywcę przedsiębiorstwa i będzie wykorzystywana przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Po zbyciu przedsiębiorstwa i odsprzedaży kasy fiskalnej serwisantowi Spółka ulegnie rozwiązaniu i sporządzi „zerowy” spis z natury, ze względu na brak na stanie magazynu i wyposażenia jakichkolwiek towarów.

Na tle powyższego stanu faktycznego Spółka zwraca się z pytaniem, czy po stronie zbywcy powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej?

Stanowisko podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku

Zdaniem Spółki, w przedstawionym stanie faktycznym nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT w związku z rozwiązaniem spółki cywilnej.

W ocenie Spółki, likwidacja spółki cywilnej nie pociąga za sobą obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług. W związku ze zbyciem przedsiębiorstwa i odsprzedażą kasy fiskalnej serwisantowi przed dniem likwidacji, w dniu likwidacji na stanie magazynu i wyposażenia brak jest towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Powoduje to, że spis z natury jest „zerowy”, a zatem Spółka nie ma obowiązku zapłaty podatku VAT od likwidacji działalności Spółki.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej: ustawa o VAT,  w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów. Obowiązek ten, stosownie do art. 14 ust. 4 ustawy o VAT, stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, spis z natury towarów sporządza się na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Spis z natury powinien zostać sporządzony w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. O dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego, podatnik obowiązany jest zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu. Za podstawę opodatkowania towarów podlegających spisowi z natury, zgodnie z art. 14 ust. 8 ustawy o VAT, należy przyjąć cenę nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, że na dzień rozwiązania Spółki, w związku ze zbyciem przedsiębiorstwa i odsprzedażą kasy fiskalnej serwisantowi przed dniem likwidacji, na stanie magazynu i wyposażenia brak będzie towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy.

Mając powyższe na uwadze, tut. organ podatkowy stwierdza, że wobec braku towarów podlegających objęciu spisem z natury na dzień rozwiązania Spółki, na Spółce nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z powyższym, tut. organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki za prawidłowe.

Pozostałe zagadnienia zawarte we wniosku zostały rozstrzygnięte w odrębnych postanowieniach.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj