Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSppII/443-2/276a/137/06/PP
z 5 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSppII/443-2/276a/137/06/PP
Data
2007.01.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
sprzedaż przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy transakcja zbycia przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT w sytuacji wyłączenia kasy rejestrującej ze składników majątku przedsiębiorstwa ulegających zbyciu?


Stan faktyczny

Jak wynika ze złożonego wniosku, X oraz Y, prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod nazwą XXX, dalej: Spółka, prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż elementów metalowych. W skład przedsiębiorstwa Spółki wchodzą:- środki trwałe w postaci dwóch samochodów ciężarowych i klimatyzatora. Jeden samochód ciężarowy został nabyty przed dniem 01.05.2004 r., a drugi samochód ciężarowy oraz klimatyzator zostały nabyte po dniu 01.05.2004 r.,- wyposażenie oraz towary handlowe.

Od jednego samochodu ciężarowego oraz klimatyzatora dokonywane są odpisy amortyzacyjne, drugi samochód ciężarowy został już zamortyzowany. Od w/w składników majątkowych został odliczony podatek VAT naliczony wynikający z faktur zakupu.

Przedsiębiorstwo Spółki w ujęciu przedmiotowym (art. 551 Kc), z wyłączeniem kasy fiskalnej zostanie sprzedane na rzecz małżonki jednego ze wspólników Spółki, będącej przedsiębiorcą, która będzie kontynuować działalność handlową dotychczas prowadzoną przez wspólnika Spółki. Zbycie przedsiębiorstwa Spółki nastąpi po cenie rynkowej (akt notarialny wymieniać będzie wartość rynkową poszczególnych jego składników). Kasa fiskalna, po przeprowadzeniu zakończenia pracy w trybie fiskalnym i wyrejestrowaniu kasy, zostanie odsprzedana serwisantowi, a po wymianie modułu kasa ta zostanie nabyta przez nabywcę przedsiębiorstwa i będzie wykorzystywana przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Po zbyciu przedsiębiorstwa i odsprzedaży kasy fiskalnej serwisantowi Spółka ulegnie rozwiązaniu i sporządzi „zerowy” spis z natury, ze względu na brak na stanie magazynu i wyposażenia jakichkolwiek towarów.

Na tle powyższego stanu faktycznego Spółka zwraca się z pytaniem, czy transakcja zbycia przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT w sytuacji wyłączenia kasy rejestrującej ze składników majątku przedsiębiorstwa ulegających zbyciu?

Stanowisko podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającego bilans. To wyłączenie sprzedaży przedsiębiorstwa spod działania ustawy o VAT powoduje, że czynność taką traktuje się jako nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, także w sytuacji wyłączenia kasy rejestrującej.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej: ustawa o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Powołana ustawa nie definiuje pojęcia „przedsiębiorstwo”, należy zatem posłużyć się definicją zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), dalej: kc, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. W myśl art. 552 kc, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Wskazać należy, iż zgodnie z powołanymi regulacjami kc., czynność mająca za przedmiot przedsiębiorstwo nie musi obejmować wszystkich jego elementów, tj. całego jego majątku. Strony, dokonując czynności prawnej, mogą wyłączyć z przedsiębiorstwa pewne składniki, z tym jednakże zastrzeżeniem, by po dokonanych wyłączeniach przedmiot czynności nie utracił przymiotu przedsiębiorstwa w znaczeniu przyjętym w kc.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy, tut. organ podatkowy stwierdza, że wyłączenie ze składników przedsiębiorstwa w rozumieniu cytowanego wyżej przepisu kc. będącego przedmiotem zbycia kasy rejestrującej, nie skutkuje koniecznością opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia przedsiębiorstwa, a tym samym uznaje stanowisko Spółki za prawidłowe.

Pozostałe zagadnienia zawarte we wniosku zostały rozstrzygnięte w odrębnych postanowieniach.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj