Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP2-443/5/06
z 13 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-443/5/06
Data
2006.02.13



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czasopisma specjalistyczne
dostarczanie towarów
dostawa towarów
książka
stawki podatku
usługi poligraficzne


Pytanie podatnika
Czy zgodnie z art. 7 ustawy o VAT działalność Spółki można traktować jako dostawę towarów?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 27 stycznia 2006 r. (data wpływu: 30 stycznia 2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 9 lutego 2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka wykonuje usługi poligraficzne w zakresie szeroko rozumianych usług kserograficznych na własnym sprzęcie i na własnym papierze. Spółka jest dystrybutorem firmy X i na sprzęcie tej firmy wykonuje druk książek w technice druku cyfrowego. Spółka zajmuje się zarówno drukiem książek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, jak również drukiem czasopism specjalistycznych oznaczonych symbolami ISSN. Spółka nie posiada praw autorskich do tych tytułów, jednakże ze względu na fakt iż dostarcza do wydawnictw gotowe produkty uważa, że wykonuje dostawę towaru a nie usługę drukowania.

Spółka zwróciła się z pytaniem czy zgodnie z art. 7 ustawy o VAT działalność Spółki można traktować jako dostawę towarów.
Zdaniem Spółki działalność gospodarcza polegająca na drukowaniu książek na własnym materiale nie jest usługą, lecz dostawą towaru, gdyż w wyniku procesu drukowania finalnemu odbiorcy jakim jest wydawnictwo dostarczany jest produkt w postaci książki. Spółka uważa, że w każdym przypadku kiedy książki powstają z materiałów własnych drukarni mamy do czynienia z wytworzeniem nowej rzeczy czyli towaru. Spółka uważa, ze chociaż nie jest właścicielem praw autorskich do produkowanych książek to jest podmiotem uprawnionym do przeniesienia praw do rozporządzania rzeczą (materialnym efektem drukowania) jak właściciel na inny podmiot - nabywcę. Przekazanie wydawnictwu za wynagrodzeniem wykonanych przez Spółkę towarów - książek zdaniem Spółki spełnia wszystkie warunki konieczne do uznania transakcji za dostawę.
Spółka uważa, że do działalności Spółki należy zastosować przepisy art. 7 ustawy o VAT, czyli potraktować działalność Spółki jako dostawę książek i czasopism specjalistycznych opodatkowanych zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 3 a) ustawy o VAT stawką 0%.

Ocena prawna:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), (dalej: ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel – art. 7 ustawy o VAT. Natomiast, w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT zawarto definicje świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Według tego przepisu za świadczenie usług przyjmuje się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.
Art. 146 ust. 1 pkt. 3 lit. a) ustawy o VAT stanowi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju:
- książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
- czasopism specjalistycznych.
Stosownie do treści art. 146 ust. 4 ustawy o VAT przez czasopisma specjalistyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a tiret drugie i pkt 3 lit. b tiret drugie, należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13, PCN 4902 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem:
1) periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników;
2) publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne;
3) wydawnictw, w których co najmniej 33% powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno - reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych;
4) wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie;
5) publikacji, w których więcej niż 20% powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe;
6) publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego;
7) czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.
W związku z przytoczonymi wyżej przepisami, w celu uznania druku książek i czasopism specjalistycznych za dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT, należy rozważyć czy w danym wypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W odmiennym wypadku analizowaną czynność druku należy zakwalifikować jako świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka drukuje książki w całości z należących do niej materiałów poligraficznych, które zapewnia we własnym zakresie bez udziału powierzającego druk wydawcy. W wyniku dokonywanych czynności Spółka dostarcza kontrahentowi gotowy produkt wykonany w całości z własnych surowców. Ponadto należy wskazać, iż do czasu oddania gotowego produktu wydawcy Podatnik dysponuje nim jak właściciel w pełnym zakresie władztwa nad wyprodukowanymi książkami lub czasopismami specjalistycznymi. Dopiero z chwilą wydania wydrukowanych książek lub czasopism specjalistycznych odbiorcy wydawca uzyskuje prawo do dysponowania nimi jak właściciel. Do czasu wydania wyprodukowanych książek lub czasopism specjalistycznych po stronie kontrahenta Podatnika - wydawcy pozostają jedynie prawa autorskie związane z konkretnym dziełem literackim, stanowiącymi utwór w rozumieniu odpowiednich przepisów ustawy o prawach autorskim i prawach pokrewnych. Wydawca nie ma jednak żadnych praw w stosunku do gotowego produktu jakim jest nośnik owych praw autorskich (książka lub czasopismo specjalistyczne). Wydawca do czasu objęcia książek lub czasopism specjalistycznych w posiadanie nie może nimi dysponować w jakiejkolwiek formie. Dopiero fakt wydania gotowego produktu przez Podatnika, przeniesienia prawa do dysponowania nimi jak właściciel na wydawcę powoduje, że konkretna pozycja wydawnicza może być przedmiotem dalszego obrotu realizowanego przez wydawcę. Biorąc pod uwagę powyższe informacje należy stwierdzić, że jeżeli Spółka zajmuje się produkcją poligraficzną polegającą m.in. na wytworzeniu metodami poligraficznymi książek lub czasopism specjalistycznych na zamówienie ich wydawców, to Podatnik dokonuje procesu produkcyjnego składającego się z wielu różnorodnych czynności, w wyniku których powstaje gotowy wyrób.
W wyniku tego procesu powstaje nowe dobro materialne przeznaczone już bez dalszych procesów technologicznych wprost dla ostatecznego odbiorcy. Podatnik dysponując wykonanym już nakładem książek lub czasopism specjalistycznych stawia go do dyspozycji wydawcy (zamawiającego), przekazując jednocześnie odpłatnie prawo do dysponowania tymi książkami lub czasopismami specjalistycznymi jak właściciel.
Oznacza to, że gdy w wyniku czynności wykonywanych przez Podatnika, powstaje produkt (książka – PKWiU ex 22.11, oznaczona symbolem ISBN lub czasopismo specjalistyczne) z materiału własnego Podatnika i Spółka przenosi prawo do rozporządzania tym produktem na nabywcę, jak właściciel, to należy uznać te czynności za dostawę książek lub dostawę czasopism specjalistycznych, opodatkowaną do 31 grudnia 2007 r. według 0% stawki podatku od towarów i usług, stosownie do art. 146 ust. 1 pkt. 3 lit. a) ustawy o VAT.
Stanowisko przedstawione przez Podatnika należy zatem uznać za prawidłowe.

Powyższa informacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj