Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D3/443/8/06
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D3/443/8/06
Data
2006.09.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych w trakcie realizacji inwestycji, czyli zarówno podatku z faktur dotyczących rozbiórki jak i faktur związanych z budową nowego budynku na potrzeby działalności gospodarczej ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.06.2006r. wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju oraz export towarów. W trakcie prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik realizuje inwestycję, która będzie trwała kilkanaście miesięcy. W dniu 10.05.2006r. dokonano zakupu prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz stojących na tym gruncie budynków. W/w budynki zostały przeznaczone do rozbiórki, gdyż nie spełniają wymogów jakie są niezbędne do prowadzenia działalności. Na powyższą rozbiórkę została zawarta umowa cywilnoprawna, na podstawie której kontrahent zobowiązał się do całkowitej rozbiórki budynków oraz wywiezienia gruzu z działki. Ustalona kwota za usługę zostanie zapłacona po całkowitym zakończeniu prac na podstawie wystawionej faktury VAT, jednakże w momencie rozpoczęcia prac została wystawiona faktura zaliczkowa. Umowa przewiduje również możliwość częściowych zapłat w trakcie prowadzonych prac, potwierdzonych fakturami VAT. Po zakończeniu prac rozbiórkowych na w/w gruncie zostanie wybudowany budynek, w którym prowadzona będzie działalność gospodarcza w zakresie odpłatnej dostawy towarów.

Zapytanie dotyczy:

Czy przysługuje prawo odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych w trakcie realizacji inwestycji, czyli zarówno podatku z faktur dotyczących rozbiórki jak i faktur związanych z budową nowego budynku na potrzeby działalności gospodarczej.

Zajęto następujące stanowisko:

Podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług przeznaczonych na budowę trwającą kilkanaście miesięcy podlega odliczeniu na bieżąco.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997r. z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z wyżej powołanego przepisu wynika, że aby podatnicy mogli skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego – obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – z tytułu dokonywanych zakupów, zakupy te muszą mieć związek ze sprzedażą opodatkowaną.

Oprócz powyższego związku uprawniającego do odliczenia podatku naliczonego podatnicy chcąc skorzystać z prawa do odliczenia zobowiązani są posiadać odpowiednie dokumenty, które w prawidłowy sposób dokumentują dokonywane zakupy i w których jest wyodrębniona kwota podatku VAT stanowiąca dla nabywcy towarów lub usług kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust, 2 wyżej powołanej ustawy o podatku VAT – kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7:
1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
a) z tytułu nabycia towarów i usług
b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu – z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
2. w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego
3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W świetle powyższych przepisów oraz przedstawionego przez Panią stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie dokonywanie zakupów inwestycyjnych związanych z czynnościami opodatkowanymi, uprawnia do odliczenia podatku naliczonego, który będzie wynikał z posiadanych przez Panią dokumentów potwierdzających przedmiotowe zakupy.

Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 w/w ustawy o podatku VAT – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje (...) w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

W przypadku gdy podatnicy nie dokonują odliczenia podatku naliczonego w powyższym terminie mogą skorzystać z prawa do odliczenia w następnym okresie co wynika wprost z przepisu art. 86 ust. 11 ustawy w brzmieniu: - jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Oprócz powyższego warunku związanego z terminem do dokonania odliczenia podatku naliczonego tj. otrzymaniem faktury, niezbędne jest jednak nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel lub też wykonania usługi zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o podatku VAT zgodnie z którym – w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwila nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Na podstawie w/w przepisów podatkowych i ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę należy uznać, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje podatnikowi pod warunkiem istnienia związku pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną. Ponadto prawo do odliczenia podatku naliczonego nie jest uzależnione od wykorzystania zakupów wyłącznie do bieżącej sprzedaży opodatkowanej. Poniesiony wydatek udokumentowany fakturą VAT może być odliczony przez Stronę w terminach określonych w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem iż jest związany z wykorzystaniem do wykonania czynności opodatkowanych i nie mieści się w katalogu wydatków zawartych w art. 88 w/w ustawy.
Zatem stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj