Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
LUS/I-2/443/20/06/SS
z 17 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LUS/I-2/443/20/06/SS
Data
2006.03.17



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja
faktura
kasa rejestrująca


Pytanie podatnika
W jaki sposób można stwierdzić, czy kupujący prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie? Czy jako sprzedający Wnioskodawca ma obowiązek, a także prawo żądać aktualnego odpisu z rejestru działalności gospodarczej oraz sprawdzać przy każdej następnej transakcji, czy firma nie zakończyła już działalności, czy też pobierać pisemne oświadczenia klienta?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 12.12.2005r. (data wpływu do Lubuskiego Urzędu Skarbowego 23.12.2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 30.01.2006r. (data wpływu do Lubuskiego Urzędu Skarbowego 03.02.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii sposobu stwierdzenia, czy kupujący prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.

UZASADNIENIE

W dniu 23.12.2005r. do Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wpłynął wniosek z dnia 12.12.2005r. uzupełniony pismem z dnia 30.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii sposobu stwierdzenia, czy kupujący prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik dokonuje sprzedaży na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), wykonuje czynności, które zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) do dnia 31 grudnia 2005r. zostały zwolnione z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas. Sprzedaż ta dotyczy nieruchomości, świadczenia usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty i banku na rachunek bankowy gminy, dzierżawy gruntów, oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych. Podstawowym wyznacznikiem obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących jest fakt, kto jest odbiorcą sprzedawanej usługi lub towaru.

Pytanie Podatnika:

W jaki sposób można stwierdzić, czy kupujący prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie? Czy jako sprzedający Wnioskodawca ma obowiązek, a także prawo żądać aktualnego odpisu z rejestru działalności gospodarczej oraz sprawdzać przy każdej następnej transakcji, czy firma nie zakończyła już działalności, czy też pobierać pisemne oświadczenia klienta?

Własne stanowisko:

Ponieważ przepisy nie określają postępowania w takich przypadkach, jednoznacznie i całościowo nie normują sytuacji, zdaniem Wnioskodawcy, aby nie ponosić negatywnych konsekwencji, do wyliczenia ww. obrotu należy uwzględnić również sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych, do których nie ma możliwości ustalenia danych okoliczności.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując, co następuje:

Jak wynika z cyt. wyżej przepisu art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie natomiast z § 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706), zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania:

1. do dnia 30 kwietnia 2005 r. czynności objęte do 31 grudnia 2004 r. zwolnieniem od ewidencjonowania;
2. do dnia 30 września 2005 r. czynności dotyczące usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo oraz wyświetlaniem filmów na innych nośnikach (PKWiU 92.13);
3. do dnia 31 grudnia 2005 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 242, poz. 2043). zmieniono brzmienie § 2 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2004r. Zgodnie ze zmianą tego przepisu, zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia przedłużono do dnia 31 marca 2006r.

Zgodnie z cyt. art. 111 ustawy o VAT, ewidencjonowaniu w kasie podlega sprzedaż, która wykonywana jest na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub prowadzących wyłącznie działalność gospodarczą osób w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. Regulacja ta dotyczy obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży, która wykonywana jest na rzecz tych podmiotów, które w odniesieniu do tej konkretnej transakcji występują jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, choć w ogóle mogą one prowadzić działalność gospodarczą i być podatnikami. W związku z tym, jeżeli dana osoba fizyczna nie będzie występować w danej transakcji jako podatnik VAT, to co do zasady sprzedaż tą należy zewidencjonować w kasie rejestrującej. Jeśli natomiast osoba fizyczna dla potrzeb danej sprzedaży występuje jako prowadząca działalność gospodarczą, wówczas nie będzie obowiązku ewidencji w kasie rejestrującej, powstanie natomiast bezwzględna konieczność wystawienia faktury dokumentującej tę czynność.

Jak wynika z powyższego, podmiot może występować w roli zarówno osoby fizycznej, jak i podatnika VAT. Nie ma też możliwości jednoznacznego stwierdzenia, czy kupujący prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Sprzedający nie ma bowiem obowiązku żądać, a nabywający okazywać aktualny odpis z rejestru działalności gospodarczej, czy też składać pisemne oświadczenie w kwestii podmiotowości VAT. Ponadto, jak zostało to już zauważone przez Wnioskodawcę, przepisy nie określają jednoznacznie sposobu postępowania w przypadkach prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących.

W związku z powyższym, wydaje się zasadne, iż celem uniknięcia negatywnych konsekwencji niezaewidencjonowania obrotu poprzez urządzenie fiskalne, do wyliczenia ww. obrotu należy uwzględnić również sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych, do których nie ma możliwości ustalenia danych okoliczności.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj