Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tucholi
PD-415-16/06
z 24 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415-16/06
Data
2006.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Tucholi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
pomoc indywidualna dla osób niepełnosprawnych
rehabilitacja niepełnosprawnych
wydatki na rehabilitację
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wypłacona pomoc finansowa osobie niepełnosprawnej jako świadczenie z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych z art. 21 ust. 1 pkt. 27 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez ... z dnia 6 października 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych wypłaconej pomocy finansowej pracownikowi z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi stwierdza,

że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego zgodnego ze stanem rzeczywistym.

U Z A S A D N I E N IE

Dnia 6 października 2006 r. Towarzystwo ... "..." s.j. z siedzibą w ... złożyło wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

We wniosku Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Towarzystwo ... " ... " s.j. w ... jest zakładem pracy chronionej. Środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych wykorzystuje, m.in. na pomoc indywidualną dla osób niepełnosprawnych, w tym finansowanie odpłatności za dojazd i pobyt na turnusach rehabilitacyjnych, usprawniających lub wypoczynku zorganizowanym w innych formach. W ramach tych świadczeń Spółka wypłaca pomoc finansową dla osób niepełnosprawnych z przeznaczeniem na sfinansowanie wyjazdu na wypoczynek zorganizowany we własnym zakresie, którą zalicza do wypoczynku zorganizowanego w innych formach. Warunkiem skorzystania z tego świadczenia jest fakt pobytu osoby niepełnosprawnej na urlopie oraz złożenie wniosku o udzielenie pomocy finansowej z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych i udokumentowanie poniesionego wydatku rachunkami.

Pytanie podatnika sprowadza sie do zapytania czy wypłacona pomoc finansowa osobie niepełnosprawnej jako świadczenie z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych z art. 21 ust. 1 pkt. 27 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z zm.).

Zajmując własne stanowisko w przedmiotowej sprawie podatnik stwierdził, że otrzymane świadczenia z zakładowego funduszu osób niepełnosprawnych związane jest z rehabilitacją zawodową społeczną i leczniczą i korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 27 lit. a ustawy o podatku dochodowym.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tucholi działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ) udziela interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sadem administracyjnym.

Zakłady pracy chronionej - stosownie do przepisów art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z zm.) tworzą zakładowe fundusze rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

Szczegółowe zasady wykorzystania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, tryb ustalania zakładowego regulaminu, wykorzystania tych środków oraz wysokość i zasady udzielania pomocy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1999 r. nr 3, poz. 22 ze zmianami) Zgodnie z przepisami § 2 pkt.12 lit. f cyt. Rozporządzenia środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przeznaczane są na pomoc indywidualną na odpłatność za dojazd i pobyt na na turnusach rehabilitacyjnych, usprawniających, wczasach lub wypoczynku zorganizowanym w innych formach. Wypoczynek kilkudniowy zorganizowany we własnym zakresie stanowi również formę wypoczynku, zorganizowanego w innych formach. W myśl definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego PWN, Warszawa 1981 r., wypoczynek to " pozbywanie się zmęczenia, nabieranie sił zrobiwszy przerwę w pracy". Z tej powyższej definicji wynika zatem, że istota wypoczynku różni się w zależności od celów wypoczynku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt. 27 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z zm.) wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Biorąc pod uwagę powyższe środki finansowe wypłacone zgodnie z przepisami § 2 pkt.12 lit. f cyt. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej przez zakład pracy chronionej z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych na dofinansowanie zorganizowanego wypoczynku we własnym zakresie są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym wypłacone przez Spółkę dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych z przeznaczeniem na sfinansowanie wyjazdu na wypoczynek zorganizowany we własnym zakresie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z zm.) " Interpretacja , o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta (....)". Stosownie natomiast do postanowienia art. 14b § 2 interpretacja ta jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tucholi w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ww. ustawy powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj