Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej
PD1-415/7/06
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1-415/7/06
Data
2006.12.11



Autor
Urząd Skarbowy w Kazimierzy Wielkiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
aport
spółka cywilna
wartość środka trwałego
wniesienie środka trwałego do spółki


Pytanie podatnika
Czy wartość wnoszonych aportem do spółki cywilnej środków trwałych oblicza się zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych i czy taka opreacja nie rodzi skutków podatkowych w podatku dochodowym ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 03.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do sposobu ustalenia wartości wnoszonych aportem do spółki cywilnej środków trwałych oraz skutków podatkowych w podatku dochodowym wywołanych wniesieniem aportem środków trwałych do spółki cywilnej stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 03.11.2006 r. do Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej wpłynął wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie produkcji piaskarek i innych urządzeń do odśnieżania i remontów tych maszyn oraz stacji benzynowej o udzielenie informacji w sprawie sposobu ustalenia wartości wnoszonych aportem do spółki cywilnej środków trwałych oraz skutków podatkowych w podatku dochodowym wywołanych wniesieniem aportem środków trwałych do spółki cywilnej.

Podatnik zajął stanowisko, że wartość wnoszonych aportem do spółki cywilnej środków trwałych oblicza się zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz że taka operacja nie rodzi skutków podatkowych w podatku dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzona przez wnioskodawcę pozarolnicza działalność gospodarcza polega na wytwarzaniu, remoncie maszyn i urządzeń do odśnieżania oraz sprzedaży paliw.

Stanowisko tutejszego organu jest następujące.

Zgodnie z art.22g ust 1 pkt 4 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Wniesienie wkładu do spółki cywilnej nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład skutków w podatku dochodowym, gdyż nie wiąże się to z odpłatnym zbyciem składnika majątku, o czym jest mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniesienie wkładu nie wiąże się również u wspólnika wnoszącego wkład z uzyskaniem przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie, bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, przychód z kapitałów pieniężnych podatnik osiąga z tytułu objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, akcji w spółce akcyjnej albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny. Niniejszy przepis nie dotyczy wniesienia wkładu do spółki cywilnej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kazimierzy Wielkiej uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika dotyczące sposobu ustalenia wartości wnoszonych aportem do spółki cywilnej środków trwałych oraz skutków podatkowych w podatku dochodowym wywołanych wniesieniem aportem środków trwałych do spółki cywilnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj