Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/129/PP2/443/30/06
z 29 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/129/PP2/443/30/06
Data
2006.08.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatnik
rejestracja podatnika VAT UE
szkoła publiczna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy dokonując zakupu fortepianu w Niemczech szkoła muzyczna będzie miała obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE oraz naliczenia i odliczenia podatku VAT, jeżeli jednostka (szkoła) korzytsła ze zwolnienia od podatku od towarów i usług ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 - 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.06.2006 r. (uzupełnionego w dniu 07.07.2006 r.) złożonego przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. Ludomira Różyckiego dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii rejestracji Szkoły jako podatnika VAT UE oraz rozliczenia transakcji nabycia fortepianu w Niemczech stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

W złożonym w dniu 05.06.2006 r. wniosku (uzupełnionym w dniu 07.07.2006 r.) Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach zwróciła się z zapytaniem, czy dokonując zakupu fortepianu koncertowego bezpośrednio u producenta w Niemczech będzie miała obowiązek rejestracji jako podatnik VAT UE oraz obowiązek naliczenia i odliczenia podatku VAT od tego zakupu.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:

Państwowa Szkoła Muzyczna zamierza kupić fortepian koncertowy bezpośrednio u producenta w Niemczech. Szkoła jest jednostką budżetową zwolnioną z podatku VAT.

W załączeniu do wniosku podłączono kserokopię faktury pro-forma wystawionej przez niemieckiego kontrahenta, z której wynika, iż łączna wartość nabycia wyniesie 88.610,71 euro.

Szkoła stoi na stanowisku, iż z uwagi na brak możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dokonując zakupu przyjmie środek trwały w wartości brutto i nie ma obowiązku rejestrować się jako podatnik VAT UE.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż wyżej przedstawione stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Stosownie zaś do art. 10 ust. 1 pkt 2 wyżej cyt. ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9, nie występuje w przypadku, gdy dotyczy towarów nabywanych przez:

  • rolników ryczałtowych dla prowadzonej przez nich działalności rolniczej,
  • podatników, którzy wykonują jedynie czynności inne niż opodatkowane i którym nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług,
  • podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, - osoby prawne, które nie są podatnikami
  • jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Art. 10 ust. 5 ustawy o VAT mówi, że w przypadku, gdy u podmiotów, u których zgodnie z ust. 1 pkt 2 nie występuje wewnątrzwspólnotowae nabycie towarów, zostaje przekroczona kwota, o której mowa w ust. 1 pkt 2, czyli 10.000 Euro, uznaje się, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce od momentu przekroczenia tej kwoty.

Państwowa Szkoła Muzyczna jest jednostką budżetową zwolnioną z podatku VAT. Jak wynika z załączonej do wniosku kserokopii faktury pro-forma dokonujący dostawy uwidocznił na fakturze swój NIP europejski, a transakcja opiewa na łączną kwotę 88.610,71 Euro (bez 16% VAT w Niemczech). Mając na uwadze fakt, że jednostka posiada osobowość prawną, oceny zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności opisanych we wniosku należy dokonywać w świetle uregulowań zawartych w art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. b i pkt 2 w związku z art. 10 cyt. ustawy. Jak wynika, bowiem z art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów może mieć zastosowanie w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2, do podatników oraz osób prawnych niebędących podatnikami, pod warunkiem złożenia przez te podmioty naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania wewnątrzwspólnotowego. Oświadczenie to składa się przez dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, od którego nabycia te maj ą być rozliczane przez te podmioty na terytorium kraju i obowiązuje ono przez dwa kolejne lata licząc od końca miesiąca, w którym zostało złożone.

Szkoła Muzyczna korzystająca ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług może opodatkować nabycie towaru z Unii Europejskiej w kraju pod warunkiem złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tych czynności, przy czym składa się je przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, od którego nabycia mają być rozliczane na terytorium kraju i obowiązuje ono przez dwa kolejne lata, licząc od końca miesiąca, w którym zostało złożone.

Stosownie do art. 97 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Powyższy przepis stosuje się również do podatników w rozumieniu art. 15 innych niż wymienieni w ust. 1 i osób prawnych niebędących podatnikami w rozumieniu art. 15, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę 10.000 Euro oraz tych, którzy zamierzają skorzystać z możliwości określonej w art. 10 ust.6.

Zgodnie z art. 99 ust. 8 podatnicy inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę 10.000 Euro oraz którzy skorzystali z możliwości wymienionej w w/w art. 10 ust. 6, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe (VAT-8) w zakresie dokonywanych nabyć za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Odnosząc w/w przepisy do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, że wobec przekroczenia kwoty nabyć w wysokości 10.000 Euro przez Szkołę, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przez nabywcę towaru wg stawki "krajowej", tj. 22% - art. 41 ust. 1 ustawy o VAT), W związku z powyższym na Szkole będą ciążyły następujące obowiązki:

  1. złożenie zawiadomienia, o którym mowa w art. 97 ust. 2 ustawy o VAT na formularzu VAT-R/UE stanowiącym załącznik do zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R),
  2. dokumentowanie poszczególnych nabyć fakturami wewnętrznymi (art. 106 ust. 7 ustawy),
  3. składanie w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych w zakresie dokonywanych nabyć (formularz VAT-8) - art. 99 ust. 8 ustawy o VAT,
  4. składanie w urzędzie skarbowym kwartalnych informacji podsumowujących o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów (formularz VAT-LTE)- art. 100 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast w związku z tym, iż fortepian zakupiony przez Państwową Szkołę Muzyczną im. Ludomira Różyckiego w Kielcach będzie służył wyłącznie czynnościom zwolnionym o podatku od towarów i usług, to zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Szkole nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z przedmiotowym zakupem,



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj