Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LM/432/R-24/2006/JK
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LM/432/R-24/2006/JK
Data
2006.10.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
cash-pooling
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
Czy poszczególne czynności w ramach umowy Cash pooling podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie przepisu art. 14 a § 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa /tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz.60 z 2005 r z późn. zmianami/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanawia Państwa stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 19.07.2006 r. /wpływ do organu podatkowego w dniu 31.07.2006 r./ o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznać za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Spółka prowadzi działalność w zakresie obrotu farmaceutykami. Od jednego z banków otrzymała propozycję rozszerzenia współpracy o usługę Cash pooling. Umowa ta jest umową wielostronną. Spółki tworzące grupę kapitałową korzystają w banku z jednego wspólnego limitu kredytowego. Wykorzystanie kredytu w ramach tego limitu waha się w zależności od potrzeb poszczególnych podmiotów. Istotą Cash pooling jest ograniczenie kosztów dla podmiotów posiadających zadłużenie wobec banku oraz podwyższenie oprocentowania dla podmiotów posiadających nadwyżki pieniężne. Usługa ta opiera się na zasadzie przelewu i zwrotu przelanych wierzytelności. Stroną obu tych transakcji jest bank, który wykonuje swoją podstawową działalność – usługi pośrednictwa finansowego. W ramach umowy Cash pooling realizowana jest sprzedaż wierzytelności pomiędzy bankiem, a podmiotami posiadającymi rachunki bieżące w tym banku.

2. Pytanie:

Czy poszczególne czynności w ramach umowy Cash pooling podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

3. Stanowisko wnioskodawcy:

Państwa zdaniem usługa cash pooling świadczona przez bank na zasadach opisanych powyżej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynności tego rodzaju, jako usługi realizowane przez bank na rzecz swoich klientów sklasyfikowane jako „usługi banków komercyjnych „ PKW i U 65.12.10 – 00.10 podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako wymienione w poz. 3 załącznika nr 4 do tej ustawy. W zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, stosownie do treści art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

4. 0cena prawna stanowiska wnioskodawcy.

Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. Nr 41 poz. 399 z 2005 r./ nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Usługi wykonywane w ramach porozumień o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową przez grupę spółek według informacji Głównego Urzędu Statystycznego zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – klasyfikuje się w grupowaniu PKW I U 65.23.10-00.00 „Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej nie sklasyfikowane”. Natomiast usługi pośrednictwa finansowego, zgodnie z przepisem art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2005 r./ jako wymienione w poz. 3 załącznika nr 4 do w/w ustawy korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług z wyłączeniem usług enumeratywnie wykazanych. Zatem usługi wspólnego zarządzania płynnością finansową spółek tworzących Grupę Kapitałową w ramach porozumień typu cash pooling zwolnione są od podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że stroną czynności w przelewie i zwrocie wierzytelności jest bank, który czynności tych dokonuje w ramach swojej podstawowej działalności ,a mianowicie świadczenia usług pośrednictwa finansowego. Z powyższego wynika, że poszczególne czynności dokonywane przez bank w ramach umowy cash pooling nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa–Mokotów postanowił jak w sentencji.

Pouczenie:

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwo w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art. 236 § 2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł. na podstawie art. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. nr 253 poz.2532 z 2004 r./ oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty/Dz.U. nr 110 poz.1176 ze zm./



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj