Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PB-RI-PDP/423-287/P/371/06/MK/139521
z 3 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PB-RI-PDP/423-287/P/371/06/MK/139521
Data
2007.01.03



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
gospodarka komunalna
udział
układ
własność
wspólnota mieszkaniowa
zarządzanie nieruchomością
zwrot


Pytanie podatnika
Czy przekazując nieruchomość właścicielom i wypłacając im kwoty wynikające z końcowego rozliczenia tych nieruchomości Wnioskodawca zobowiązany jest do powiadomienia właściwego urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, adresu siedziby podatnika?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) s t w i e r d z a m, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 29.09.2006 r., który wpłynął w dniu 03.10.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych(w części dotyczącej pytania nr 2) - jest prawidłowe.

W dniu 03 października 2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

stan faktyczny:

Wnioskodawca zwany dalej X, jest zakładem budżetowym jednostki samorządu terytorialnego – Gminy Miejskiej ... – powołanym m.in. do zarządzania w imieniu Gminy nieruchomościami, których właściciele nie są znani lub nie zostało ustalone miejsce ich pobytu, nie chcą przejąć nieruchomości lub nie zostały uregulowane sprawy podatkowe. Nieruchomości te zostały przejęte przez Gminę na podstawie art. 25 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r. Prawo lokalowe.

X do momentu ustalenia właścicieli nieruchomości lub miejsca pobytu właścicieli nieruchomości zarządza nieruchomościami, tj. podejmuje decyzje i dokonuje czynności prawnych, faktycznych i procesowych zmierzających do prawidłowego utrzymania zarządzanych nieruchomości, zapewnia właściwą gospodarkę ekonomiczno – finansową, właściwą eksploatację nieruchomości, w tym bieżące administrowanie nieruchomością, jak również zawiera i rozwiązuje na podstawie pisemnych skierowań wydanych przez Prezydenta Miasta ... umowy najmu, dochodzi i egzekwuje we właściwym trybie należności z tytułu najmu i pozostałych tytułów. Czynsze wpłacane przez najemców oraz wszelkie opłaty niezależne, a także odsetki od zaległości stanowią przychody X. Przychody i koszty X uwzględnia w składanych przez siebie deklaracjach podatkowych.

Wnioskodawca w miarę możliwości stara się, zawiadamiać właścicieli o zarządzaniu przez siebie ich nieruchomościami, przekazać nieruchomości właścicielom. Następnie po ich przekazaniu X zobowiązuje właścicieli do zwrotu kosztów utrzymania nieruchomości, nie pokrytych wpływami uzyskanymi z tej nieruchomości, wg posiadanych udziałów we własności. Jeżeli wynik na zarządzanej nieruchomości jest dodatni X dokonuje jego zwrotu właścicielom.

zapytanie Podatnika:

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca wniósł o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy przekazując nieruchomość właścicielom i wypłacając im kwoty wynikające z końcowego rozliczenia tych nieruchomości X zobowiązany jest do powiadomienia właściwego urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, adresu siedziby podatnika?

stanowisko Podatnika:

Zgodnie z art. 185 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomości (Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) zarządzanie polega na podejmowaniu wszelkich czynności zmierzających do utrzymania nieruchomości w stanie nie pogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem, jak również do uzasadnionego inwestowania w tą nieruchomość. Zarządca nieruchomości (w tym przypadku prowadzący cudzą sprawę bez zlecenia zgodnie z przepisami KC dotyczącymi tej kwestii) nie jest właścicielem, a jedynie działa w imieniu i na rzecz właściciela.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że nie jest zobowiązany do pobierania i przekazywania zaliczek na podatek dochodowy do właściwego urzędu skarbowego oraz jego powiadamiania w przypadku wypłaty właścicielom powstałej nadwyżki przychodów nad kosztami ponieważ wypłacane właścicielom kwoty stanowią ich przychody z najmu lub z działalności gospodarczej. Przychody te powinny być połączone i wspólnie opodatkowane z innymi przychodami właścicieli.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

Jak wynika z powyższego stanu faktycznego w związku z przekazaniem nieruchomości, X sprawując wcześniej administrację, wypłaca jej właścicielom tj. osobom fizycznym lub prawnym zysk osiągnięty w okresie sprawowania zarządu z tytułu wynajmu pomieszczeń znajdujących się w budynkach zlokalizowanych w tej nieruchomości. Tym samym kwoty wypłacone przez X właścicielom nieruchomości będących osobami fizycznymi będą stanowiły dla nich przychód z najmu, czyli ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Natomiast dla właścicieli będących osobami prawnymi otrzymane kwoty będą podlegały opodatkowaniu zgodnie z regulacją art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).W świetle przytoczonych wyżej przepisów, zyski wypłacane właścicielom nieruchomości powstałe w przypadku nadwyżki przychodów nad kosztami będą stanowić ich przychody, które powinny być połączone i wspólnie opodatkowane z pozostałymi przychodami uzyskanymi w ciągu roku podatkowego. Oznacza to, że X nie jest zobowiązany jako płatnik do poboru zaliczek na podatek dochodowy, jak również do informowania urzędu skarbowego

Oceniając przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko zaprezentowane przez Podatnika (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie - na podstawie art. 143 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj