Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP2-443/58/05
z 29 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2-443/58/05
Data
2005.12.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
dotacja
obniżenie podatku należnego
podatek należny
środki pieniężne
środki pomocowe
własny środek trwały
źródło finansowania


Pytanie podatnika
Czy podatnik może dokonać obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego związanego z zakupami finansowanymi ze środków dotacji oraz związanego z zakupami fiansowanymi ze środków własnych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19 października 2005 r. (data wpływu: 21 października 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - w części dotyczącej obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego związanego z zakupami finansowanymi ze środków dotacji oraz finansowanymi środkami własnymi - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka realizuje wspólnie z Zarządem Fundacji ... projekt pod nazwą “...”. Celem tego projektu jest zmiana wizerunku Polaków i Polski w Niemczech oraz Niemców i Republiki Niemieckiej w Polsce poprzez wzajemne poznanie się, pozbycie uprzedzeń i przełamanie stereotypów. Realizacja tych celów następuje poprzez wzajemne spotkania i organizowane konferencje, seminaria, wymianę młodzieży zarówno w Niemczech jak i w Polsce w celu przygotowania audycji radiowych, nagrania programu telewizyjnego i stworzenia strony internetowej o tematyce informacyjnej o Niemczech i Polsce. Audycje radiowe wykorzystywane będą do działalności Spółki.
Koszty pobytu uczestników ze strony niemieckiej (młodzież, opiekunowie, ekipa radiowa) finansowane są częściowo ze środków własnych Spółki oraz otrzymanej dotacji z Fundacji. Na realizację powyższego celu Spółka otrzymała dotację z Funduszu ... na podstawie decyzji Zarządu Fundacji. Dotacja ta przeznaczona zostanie na opracowanie założeń projektu, kosztów zakwaterowania, wyżywienia, programu kulturalnego uczestników projektu w Polsce.
Koszty upominków, ogłoszeń prasowych, honorariów dziennikarskich, koszty realizacji informacji o projekcie na antenie, diety pracowników są finansowane z własnych środków Spółki.

Spółka zwróciła się z pytaniem czy może dokonać obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego związanego z zakupami finansowanymi ze środków dotacji oraz związanego z zakupami finansowanymi ze środków własnych.
Spółka stoi na stanowisku, że podatek VAT naliczony związany z zakupami finansowanymi ze środków dotacji podlega odliczeniu (poza usługami hotelarskimi i gastronomicznymi), ze względu na to, że brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest związany ze zwolnieniem dotacji z podatku dochodowego. Podatek VAT naliczony związany z zakupami finansowanymi z środków własnych podlega odliczeniu na zasadach ogólnych, jako podatek związany z prowadzoną działalnością.

Ocena prawna:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), (dalej: ustawa o VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt. 1 ustawy o VAT).
Stosownie do treści art. 88 ust. 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Spółka otrzymuje środki pieniężne na realizację kosztów projektu, wobec tego wydatki finansowane ze środków pochodzących z dotacji nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Otrzymane środki pieniężne w ramach dotacji zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych.
W powyższym przypadku, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego mamy do czynienia z wyjątkiem wyłączającym zastosowanie ograniczenia wynikającego z art. 88 ust. 2 ustawy o VAT.
Spółka może obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego wynikającego zarówno z faktur dokumentujących zakupy finansowane z środków własnych oraz finansowane ze środków pochodzących z dotacji, stosując ogólną zasadę wynikającą z treści art.86 ustawy o VAT.
Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach za usługi hotelarskie i gastronomiczne - zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Dodatkowo wyjaśnia się, że przedmiotem wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego może być jedynie skonkretyzowana sytuacja prawno - podatkowa. Nie jest właściwym składanie jednego wniosku dotyczącego kilku sytuacji prawno - podatkowych. Jeżeli wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji dotyczących kilku zagadnień tworzących odrębne sytuacje prawno - podatkowe to do każdego zagadnienia winien złożyć odrębny wniosek. Interpretacja przepisów prawa podatkowego wydawana jest bowiem w formie postanowienia, w którym Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza (bądź nie) prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez podatnika.
Ponieważ wniosek z dnia 19 października 2005 r. obejmuje więcej niż jedno zagadnienie prawno - podatkowe, na pozostałe zostają wydane odrębne postanowienia.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj