Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/86/2006/AK
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/86/2006/AK
Data
2006.11.30



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
były pracownik
odszkodowania
rozwiązanie umowy
ugody


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie ustalone na podstawie ugody sądowej zawartej z byłym pracownikiem, w przedmiocie sporu dotyczącego niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego określonego w ustawie PDOF /art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g/?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Spółki "Y" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

P O S T A N A W I A

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 11 sierpnia 2006r. Spółka "Y" zawarła ugodę przed Sądem Rejonowym dla m. st. Warszawy Wydział VII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z byłym pracownikiem, w przedmiocie rozwiązania z powodem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia stosunku pracy łączącego strony.

Spółka zobowiązała się uiścić na rzecz powoda kwotę 34.000,00 zł jako spłatę wszelkich roszczeń dochodzonych w procesie przed Sądem oraz wydać nowe świadectwo pracy zawierające jako tryb rozwiązania umowy o pracę - za porozumieniem stron. W zamian za to były pracownik dokonał cofnięcia roszczenia objętego postępowaniem i zrzekł się wszelkich roszczeń wobec byłego pracodawcy.

Zdaniem Spółki, odszkodowanie ustalone w przedmiotowej ugodzie, korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto Spółka stoi na stanowisku, że nie pełni funkcji płatnika z uwagi na wygaśnięcie stosunku pracy z byłym pracownikiem.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o pdof /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./, źródłem przychodów jest m. in. stosunek pracy, zaś przychodami z tego stosunku są według art. 12 ust. 1 tej ustawy, wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia i inne wypłaty wymienione w dalszej części tego przepisu.

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g w/w ustawy, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m. in. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Stosownie do art. 31 powołanej wyżej ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zaklady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Jak wynika ze stanu faktycznego podstawą do wypłaty przez Spółkę odszkodowania była ugoda zawarta z byłym pracownikiem, w przedmiocie sporu dotyczącego niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę. Kodeks pracy reguluje m. in. zasady i podstawy do wypłat odszkodowań wynikających z naruszenia jego przepisów. Wypłacenie odszkodowania w wysokości innej niż przewidują przepisy Kodeksu pracy, nie zmienia faktu, że ewentualny obowiązek wypłaty odszkodowania z powyższego tytułu wynikałby wprost z tego Kodeksu tj. odrębnej ustawy. Zatem przedmiotowe odszkodowanie stanowi wyjątek wymieniony w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g w/w ustawy i nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponadto należy stwierdzić, że wypłacone odszkodowanie bezpośrednio wiąże się z wcześniejszym zatrudnieniem przez Spółkę jako płatnik zobowiązana jest do poboru zaliczek stosownie do art. 31 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj