Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP-443-106/06/JB
z 14 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP-443-106/06/JB
Data
2006.12.14



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
okulary
stawki podatku
wyroby medyczne


Pytanie podatnika
Spółka wnosi o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania stawki podatku VAT do wytwarzanych przez nią okularów.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 08.11.2006r., uzupełnionym w dniu 11.12.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji, jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę Spółka wykonuje okulary, które stanowią wyrób medyczny, na zamówienie petenta zgodnie z zleceniem, pisemną instrukcją wskazującą ich właściwości i stosowanie w leczeniu, korekcie lub łagodzeniu choroby wzroku, sporządzaną każdorazowo przez lekarzy. Spółka poinformowała również, iż jest zarejestrowana w Rejestrze Wytwórców i Wyrobów Medycznych. Zgodnie z zaświadczeniem Urzędu Statystycznego w sprawie nadania numeru REGON, działalność została sklasyfikowana nr 3340Z – produkcja instrumentów optycznych i sprzętu fotograficznego.

Stanowisko Wnioskodawcy Zdaniem Spółki przy wytwarzaniu okularów na zlecenie lekarza powinna stosować stawkę podatku VAT 7%, natomiast do innych wyrobów np. okularów słonecznych, etui lub innych wyrobów stawkę 22%.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:- art. 5 ust 1 pkt 1, art. 41 ust.1, 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) Zastosowanie powołanych norm prawnych skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Generalnie, towary i usługi opodatkowane są stawką podstawową w wysokości 22%, co wynika z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy, z wyjątkiem tych, które jednoznacznie zostały wymienione w ustawie jako opodatkowane stawkami obniżonymi.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług ‘dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pozycja 106 załącznika nr 3 wymienia „wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika – bez względu na symbol PKWiU’, zatem towary te korzystają z opodatkowania stawką podatku VAT w wysokości 7%. O sposobie opodatkowania dostawy okularów korekcyjnych decyduje więc kwestia zakwalifikowana ich do wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz.U. z 2004r. nr 93, poz. 896 ze zm.).

Okulary korekcyjne spełniające określone w ustawie o wyrobach medycznych kryteria, zarówno gotowe jak i wykonywane na zamówienie – są wyrobem medycznym. Zatem dostawa wykonanych przez Spółkę, na podstawie zlecenia lekarza okularów korekcyjnych podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Natomiast w innych sytuacjach dostawa okularów podlega opodatkowaniu stawką podstawową - 22%. Jeżeli przedmiotem dostawy są odrębnie soczewki i oprawki okularowe, każdy z tych towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej dla niego stawki, tj. dla soczewek okularowych (PKWiU 33.40.11) będzie to stawka 7%, a dla oprawek do okularów – stawka 22%. Oprawki okularowe są wyposażeniem wyrobu medycznego dopiero po zamontowaniu w nich szkieł korekcyjnych, ale wówczas mamy do czynienia już z okularami korekcyjnymi, a nie oprawkami okularowymi.

Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku potwierdza stanowisko Podatnika jako prawidłowe. Stąd postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj