Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-45/58750/06/DP
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-45/58750/06/DP
Data
2006.11.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
import usług
internet
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Czy nabywając usługi telefoniczne świadczone przez internet, których usługodawcą jest podmiot mający siedzibę w Luksemburgu, występuje import usług oraz, czy w takiej sytuacji należy wystawić fakturę wewnętrzną z wykazanym podatkiem należnym, który jest jednocześnie podatkiem naliczonym podlegającym odliczeniu ?


Działając na podstawie przepisów: art.14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27.09.2006 r.

Z wniosku z dnia 27.09.2006r. (data wpływu do tut. organu 27.09.2006r.), uzupełnionego w dniu 04.10.2006r. wynika, że Spółka nabywa na potrzeby przedsiębiorstwa usługi telefoniczne świadczone przez internet, których usługodawcą jest podmiot mający siedzibę w Luksemburgu. Faktura za przedmiotowe usługi wystawiana jest elektronicznie przez w/w kontrahenta na rzecz polskiego Podatnika, jednakże nie zawiera pełnych danych nabywcy usługi, tj. adresu i NIP-u VAT UE. Wnioskodawca stwierdza natomiast, że w/w dokument zawiera pełne dane usługodawcy w tym jego numer identyfikacyjny nadany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wystąpił z zapytaniem, czy w/w czynności stanowią import usług oraz, czy w takiej sytuacji należy wystawić fakturę wewnętrzną z wykazanym podatkiem należnym, który jest jednocześnie podatkiem naliczonym podlegającym odliczeniu?

Zdaniem Wnioskodawcy usługi wskazane w zapytaniu stanowią import usług, gdyż świadczone są na rzecz polskiego Podatnika przez podmiot nie mający siedziby, miejsca zamieszkania oraz stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Strona stwierdza dalej, że usługi te świadczone są w Polsce (zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług), Wnioskodawca natomiast jako ich nabywca, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy jest Podatnikiem z tytułu importu usług. W takiej sytuacji - zdaniem Spółki - należy wystawić fakturę VAT wewnętrzną z wykazanym podatkiem należnym, który jest jednocześnie podatkiem naliczonym podlegającym odliczeniu.

Podatnik definiuje przedmiotowe usługi jako usługi elektroniczne polegające na dostarczaniu oprogramowania oraz jego uaktualnień powołując się na art. 2 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena prawna.

Ustawodawca w art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez usługi elektroniczne - rozumie usługi, o których mowa w art. 11 rozporządzenia nr 1777/2005, z uwzględnieniem art. 12 tego rozporządzenia. Zgodnie z art. 11 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005r. Str. 1), do usług świadczonych drogą elektroniczną, o których mowa w art. 9 ust. 2 lit. e) tiret dwunaste i załączniku L dyrektywy 77/388/EWG, należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie jest zautomatyzowane i które wymagają niewielkiego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe. Uwzględniając art. 12 pkt 3 lit. q wyżej cyt. rozporządzenia, należy stwierdzić, że nie są objęte art. 9 ust. 2 lit. e) tiret dwunaste dyrektywy 77/388/EWG usługi telefoniczne świadczone przez Internet.

Mając powyższe na uwadze, wskazane przez Podatnika usługi nie stanowią więc usług elektronicznych. Ponadto podana przez Stronę podstawa prawna definiująca w/w usługi została zmieniona ustawą z dnia 13 lipca 2006r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2006r. Nr 143 poz. 1028).

Analizując przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny zauważyć należy, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia usług telekomunikacyjnych. W tym zakresie można więc posiłkowo odwołać się do definicji zawartej w VI Dyrektywie Rady z dnia 17.05.1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG). Z treści art. 9 ust. 2 lit. e tiret 9 w/w dyrektywy wynika, że za usługi telekomunikacyjne uważa się usługi związane z transmisją, emisją lub odbiorem sygnałów, tekstów, obrazów i dźwięków lub innych informacji o dowolnym charakterze przekazywanych za pośrednictwem systemu przewodowego, sytemu bezprzewodowego, światłowodów lub innego systemu elektromagnetycznego, w tym również związane z tym usługi polegające na przeniesieniu lub udzieleniu prawa do korzystania z infrastruktury niezbędnej do transmisji, emisji lub odbioru. Usługi telekomunikacyjne w rozumieniu tego artykułu obejmują również zapewnienie dostępu do globalnej sieci informacyjnej.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Zastrzeżenie wynikające z ust. 3 pkt 2 w/w cyt. przepisu stanowi, że w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Przepis ust. 3 stosuje się m.in. do usług telekomunikacyjnych - art. 27 ust. 4 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. W myśl tego przepisu podatnikami są <...> osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Powyższy przepis stosuje się w przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju - art. 17 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku <...> wewnątrzwspónotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której, podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne <...> - tak stanowi art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi <...> przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego <...>. Kwotę podatku naliczonego stanowi <...> kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnętrzwspółnotowego nabycia towarów ( art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług).

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż zakup usług telekomunikacyjnych od kontrahenta posiadającego siedzibę w Luksemburgu stanowi dla Podatnika import usługi, dla których w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek rozliczenia podatku należnego spoczywa na Wnioskodawcy. Ponadto Strona ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku wykazane w fakturach wewnętrznych (stanowiące jednocześnie podatek naliczony z tytułu importu usług).

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj