Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.E.I.34/10/2006
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.E.I.34/10/2006
Data
2006.10.25



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
najem
podatek dochodowy od osób fizycznych
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Opodatkowanie przychodów z najmu mieszkania stanowiącego wspólną własność małżonków, między którymi istnieje odrębność majątkowa, terminy oraz dokumenty potrzebne do rozliczenia się z podatku w przypadku wynajęcia mieszkania przez osob fizyczną.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stosownie do art. 6 ust. 1a w/w ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 w/w ustawy pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak, niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli jednak do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.Na podstawie art. 9 ust. 4 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym( .... ), w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio, tj. tak jak dla podatników prowadzących działalność gospodarczą.

Z wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego wynika, że z małżonkiem posiada Pani odrębność majątkową, a przychody z nieruchomości za zgodą męża uzyskiwać będzie wyłącznie Pani, zatem tylko Pani wykazuje je do opodatkowania, wybierając formę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub zasady ogólne.Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy, w której strony określają wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym przychód w rozumieniu podatkowym. Opłaty ponoszone przez najemcę z tytułu zużycia energii elektrycznej, wody, gazu - nie mieszczą się w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zawierającym identyczne regulacje prawne, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.Składnikiem przychodu osiągniętego z najmu przez wynajmującego nie będą więc ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, jeśli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Podstawą ustalenia wysokości przychodów z najmu jest zawarta pomiędzy stronami umowa określająca wysokość czynszu.

Podatnicy osiągający przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy nie są obowiązani do prowadzenia ewidencji, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, jeżeli wysokość przychodów wynika z umowy zawartej w formie pisemnej.

Powyższa zasada wynika z art. 15 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W tym zakresie stanowisko zawarte we wniosku uznaje sie za prawidłowe.

Stawka zryczałtowanego podatku zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) w/w ustawy wynosi 8,5 % przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1 a, do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 % przychodów.

Stosownie do art. 4 ust. 2 w/w ustawy kwoty wyrażone w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. W dniu 01.10.2005r. obowiązywał średni kurs euro ogłoszony przez NBP zgodnie z tabelą NBP nr 190/A/NBP/2005 z dnia 30 września 2005r. i wynosił 3, 9166 zł. W związku z tym w 2006r. ryczałt według stawki 8,5 % mogą płacić podatnicy, którzy uzyskali przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze do momentu przekroczenia kwoty przychodu w wysokości 15.666,40 zł. Zatem stanowisko Pani w zakresie limitu przychodu, powyżej którego stosuje się wyższą stawkę opodatkowanie przychodów z najmu - jest nieprawidłowe.

Z art. 21 tej ustawy wynikają obowiązki podatników korzystających ze zryczałtowanej formy opodatkowania:

zgodnie z ust. 1 tego artykułu podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania, natomiast ust. 2 pkt 2 stanowi, że podatnicy są obowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym zeznania według określonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku. Zatem, stanowisko Pani zajęte w powołanym na wstępie wniosku, iż przedmiotowego przychodu nie musi Pani wykazywać w zeznaniu rocznym - jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj