Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/436-0012/06/JU
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/436-0012/06/JU
Data
2006.11.20



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
najem
odstąpienie
opodatkowanie
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie, które uzyska spółka z tytułu odstąpienia praw do najmowanego lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Postanowienie

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 sierpnia 2006 r.(data wpływu do tut. Urzędu 22.09.2006 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005 r., poz. 399 z późn. zm.) w sprawie opodatkowania odpłatnego odstąpienia praw do najmowanego lokalu

stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Spółka (odstępujący prawa do najmu lokalu za wynagrodzeniem) zawarła umowę najmu lokalu użytkowego z Gminą S, w którym rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. Z uwagi na pogarszająca się sytuację finansową, Spółka podjęła decyzję o pozyskaniu środków finansowych poprzez odpłatne odstąpienie przysługujących jej praw do najmowanego lokalu.

Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy ww. czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Spółki na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych tego typu transakcje winny być opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o pcc) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają tylko te czynności cywilnoprawne, które zamieszczone zostały w zamkniętym katalogu zawartym w powołanym przepisie.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Co do zasady podatkiem od czynności cywilnoprawnych objęte zostały czynności obrotu nieprofesjonalnego, zaś podatkowi od towarów i usług poddany został obrót zawodowy (profesjonalny). Co za tym idzie, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, jeżeli dokonanie czynności rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Tak więc rozstrzygnięcia wymaga zatem, czy czynność polegająca na odpłatnym odstąpieniu osobie trzeciej przysługujących Wnioskodawcy praw do najmowanego lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług albo korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Mając powyższe na uwadze, aby ustalić zasady opodatkowania danej czynności dokonywanej w zamian za wynagrodzenie, niezbędne jest rozstrzygnięcie, czy czynność ta skutkuje uzyskaniem bezpośrednich korzyści przez wypłacającego. Opodatkowaniu podlegają bowiem tylko te czynności, które przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania korzyści przez wypłacającego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie postanowień zawartych w aneksie do umowy najmu lokalu użytkowego, Podatnik otrzymał od kontrahenta wynagrodzenie tytułem odstąpienia na jego rzecz przysługujących Podatnikowi praw do najmowanego lokalu.

Zdaniem tut. Organu podatkowego należy stwierdzić, iż kontrahent otrzymał z tego tytułu korzyść - prawo do korzystania z przedmiotowego lokalu użytkowego.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż opisana czynność stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem czynność polegająca na odpłatnym odstąpieniu osobie trzeciej przysługujących Podatnikowi praw do najmowanego lokalu w sposób opisany we wniosku z dnia 25.08.2006 r., podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tak więc, zgodnie z wyżej cytowanym art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, odstąpienie osobie trzeciej przysługujących Wnioskodawcy praw do najmowanego lokalu nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj