Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kwidzynie
PDF/415-11/P/06
z 23 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-11/P/06
Data
2006.06.23



Autor
Urząd Skarbowy w Kwidzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od kredytu
spłata kredytu


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć odsetki od kredytu konsolidacyjnego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej odsetek od kredytu konsolidacyjnego,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą - sklep drogeryjny - w lokalu położonym w budynku przy ulicy ......... Na zakup przedmiotowego lokalu oraz jego remont zaciągnęła dwa kredyty w banku PBS w Kwidzynie. Spłata tych kredytów jest dla podatnika znacznym obciążeniem finansowym, które może doprowadzić do utraty płynności finansowej przez moją firmę. W związku z tym Podatniczka jest zmuszona zaciągnąć jeden kredyt konsolidacyjny, który z jednej strony pozwoli na natychmiastową spłatę w/w kredytów, a z drugiej strony warunki spłaty tego kredytu są na tyle korzystne, że nie zagrażają bytowi prowadzonej działalności. Kredyt konsolidacyjny, który Podatniczka zaciąga jest kredytem dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej. W związku z tym powstaje wątpliwość, czy odsetki od tegoż kredytu można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Pytanie Podatnika: czy do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć odsetki od kredytu konsolidacyjnego?

Stanowisko Podatnika: spłacone odsetki od kredytu konsolidacyjnego przeznaczone na spłatę zadłużenia - dwóch kredytów zaciągniętych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej stanowią koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

Dokonując wnikliwej analizy przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego jak i obowiązujących w tym zakresie źródeł prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie zważył, co następuje:

Pojęcie kosztów uzyskania przychodu zostało zdefiniowane przez ustawodawcę w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Nie jest więc znany zamknięty katalog wydatków, które mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. I tak koszt poniesiony przez podatnika może być brany pod uwagę przy ustalaniu dochodu jedynie wówczas, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:

� służy osiągnięciu przychodu, czyli został poniesiony w celu jego osiągnięcia oraz

� nie zostały wymienione przez ustawodawcę w katalogu kosztów (wydatków) wyłączonych przez niego spośród kosztów uzyskania przychodów - art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a cytowanej wyżej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Ponadto, w świetle art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Warto podkreślić, że przepisy prawa podatkowego nie uzależniają możliwości dokonywania pomniejszania przychodów podatkowych o wydatki poniesione na spłatę odsetek od pożyczek (kredytów) przeznaczonych na sfinansowanie prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym wielkość płaconego podatku, od klasyfikacji czy nazwy kredytów stosowanych przez instytucje finansowe. Przepisy te nie uzależniają możliwości dokonywania zaliczenia w koszty odsetek, biorąc za kryterium rodzaj zaciągniętego kredytu. Warunkiem uznania za koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu jest fakt ich zapłacenia oraz istnienie związku przyczynowo-skutkowego między kredytem a przychodem z działalności gospodarczej. Istotne dla oceny, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, jest to, czy składniki majątku nabyto do majątku przedsiębiorstwa. Podobnie, jeśli kredyt został przeznaczony na dofinansowanie bieżącej działalności gospodarczej, istotne jest, na jaki cel faktycznie zostały wydatkowane środki z zaciągniętego kredytu. Decydujące znaczenie dla ustalenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ma faktyczne przeznaczenie kredytu, a nie treść umowy kredytowej zawartej z bankiem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka na zakup lokalu użytkowego w którym prowadzi działalność gospodarczą - sklep drogeryjny oraz jego remont zaciągnęła dwa kredyty w banku PBS w Kwidzynie. Aby spłacić te kredyty ma zamiar jako osoba fizyczna zaciągnąć jeden kredyt tzw. konsolidacyjny, który umożliwi natychmiastową spłatę wyżej wymienionych kredytów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i prawny znajdujący zastosowanie w przedmiotowej sprawie tut. Organ podatkowy zgadza się z Pani stanowiskiem, że spłacone odsetki od kredytu konsolidacyjnego przeznaczone na spłatę zadłużenia - dwóch kredytów zaciągniętych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej stanowią koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej w związku z istnieniem związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi kosztami a uzyskanym przychodem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj