Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzozowie
PP/443-10/2/06 PP/443-11/2/06
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-10/2/06 PP/443-11/2/06
Data
2006.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Brzozowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
miejsce pracy
odliczenie podatku od towarów i usług
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
powiat
praca


Pytanie podatnika
Czy powiatowi będzie przysługiwał zwrot podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, niezbędnych do wyposażenia miejsca pracy?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie, po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 11.12.2006 r. (data wpływu 12.12.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ww. ustawy o podatku od towarów i usług – odnośnie możliwości zwrotu (odliczenia) podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług nie związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług postanawia uznać przedstawione w podaniu stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe.

W dniu 12.12.2006 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzozowie pisemny wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów cytowanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczących możliwości zwrotu (odliczenia) podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług nie związanych z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem. W podaniu wnioskodawca przedstawił stan faktyczny sprawy następująco:

Powiat wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług głównie z tytułu wieczystego użytkowania, dzierżawy, najmu. Występujący z tytułu wykonywania tych czynności podatek należny wykazywany jest w deklaracji podatkowej VAT-7/K i przekazywany na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego w Brzozowie. Starostwo Powiatowe, przy pomocy którego Zarząd Powiatu wykonuje zadania Powiatu, tworzy miejsce pracy dla sprzątaczki w Starostwie. Nabycie wyposażenia tego miejsca pracy finansowane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach programu “Osoby Niepełnosprawne w służbie publicznej”. Realizowane zadanie w ww. zakresie nie będzie wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Czy Powiatowi będzie przysługiwał zwrot podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, niezbędnych do wyposażenia przedmiotowego miejsca pracy?

Zdaniem wnioskodawcy odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w związku z realizacja ww. zadań nie będzie przysługiwało, ponieważ towary te i usługi nie będą wykorzystywane do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu – zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny przedmiotowej sprawy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

We wskazanym w stanowisku własnym Wnioskodawcy przepisie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wyrażona została generalna zasada określająca prawne możliwości odliczenia podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu towarów i usług. Przepis ten stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zatem aby podatnik uzyskał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (a w przypadku powstania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym – prawo do zwrotu tej różnicy bądź do przeniesienia jej na następny okres rozliczeniowy) musi zostać spełniony podstawowy warunek, mianowicie nabywane przez podatnika towary lub usługi muszą służyć do wykonywania przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. W sytuacji braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Starostwo Powiatowe przy pomocy którego Zarząd Powiatu wykonuje zadania Powiatu, dokonuje nabyć towarów i usług za środki otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach programu “Osoby Niepełnosprawne w służbie publicznej” – w celu utworzenia miejsca pracy dla sprzątaczki w Starostwie. Efekt końcowy realizacji ww. zadania nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Stosownie do art. 15 ust. 6 ww. ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (te w przypadku Wnioskodawcy występują i w tym zakresie ma miejsce kwartalne rozliczenie z tytułu podatku od towarów i usług, poprzez składanie deklaracji VAT-7/K). Natomiast w przypadku, gdy organ władzy publicznej (powiat) realizuje zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których został on powołany – to w zakresie tym nie ma statusu podatnika podatku od towarów i usług.

Tak więc zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, realizowane przez Powiat zadanie, polegające na utworzeniu w Starostwie miejsca pracy dla sprzątaczki (finansowane ze środków PFRON), nie będzie związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług - dlatego nie jest możliwe skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie wyposażenia ww. stanowiska pracy na zasadach określonych w przepisach cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj