Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-1/415/35/06
z 8 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-1/415/35/06
Data
2006.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
faktura VAT
koszt
lokal użytkowy
ogrzewanie
umowa najmu
wynajem


Pytanie podatnika
Jak umieszczać na fakturze koszty ogrzewania i czynszu w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie najmu?


W dniu 07.11.2006r złożyła Pani do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie wątpliwości powstałych z ujmowaniem na fakturze czynszu za najem lokalu i opłat za ogrzewanie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ramach działalności gospodarczej wynajmuje Pani lokale pod działalność gospodarczą na podstawie zawartych umów najmu. We wniosku podaje Pani, iż zgodnie z treścią umów obowiązek uiszczania opłat z tytułu ogrzewania lokalu spoczywa na najemcy, z wynajmującymi dokonywane jest rozliczenie zaliczkowe miesięczne za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni użytkowej przez okres grzewczy z wyrównaniem na koniec okresu grzewczego. Wystawiała Pani faktury, gdzie w jednej pozycji umieszczała Pani czynsz, a w drugiej opłaty za ogrzewanie. W stanie faktycznym podaje Pani również, iż budynek ogrzewany jest własną kotłownią stacjonarną, do której zakupuje Pani olej opałowy. Aneksem zmieniła Pani umowy najmu, uwzględniając miesięczne zaliczkowe koszty ogrzewania przez okres grzewczy z wyrównaniem na koniec okresu grzewczego w czynszu, ujmując jednocześnie wymienione wartości w jednej pozycji.

W Pani ocenie czynsz powinien być ujmowany jednak na fakturze w jednej pozycji, a koszty ogrzewania w drugiej pozycji, ponieważ w przypadku indeksacji czynszu będzie Pani miała problem z rozliczeniem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Z Pani akt podatkowych wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w spółce cywilnej w zakresie usług transportowych, drogowych, towarowych, krawiectwa ogólnego, usług komputerowych, ksero, wynajmu powierzchni użytkowych, handlu detalicznego i hurtowego, produkcji wkładów barkowych, importu i exportu.

Zgodnie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza, której przychodem może być najem nieruchomości. Odpłatny charakter najmu oznacza, że wynajmujący osiąga z tego tytułu przychody. Za przychód z najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uznaje się przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przez podatnika, po potrąceniu udzielonych bonifikat i skont oraz należnego podatku od towarów i usług, jeżeli wynajmujący jest podatnikiem tego podatku (art. 14 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym).

Zawarcie umowy najmu oznacza nawiązanie stosunku zobowiązaniowego między stronami umowy. Na tej podstawie wynajmujący zobowiązuje się oddać najmcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony. Obowiązkiem najemcy jest natomiast zapłata wynajmującemu umówionego czynszu. Ukształtowanie najmu jako umowy polegającej na odpłatnym, czasowym korzystaniu z cudzej rzeczy wynika z regulacji art. 659 Kodeksu cywilnego. Stosownie do art. 669 Kodeksu cywilnego strony najmu mogą dowolnie określić warunki płatności czynszu. Z treści umowy pomiędzy stronami musi wynikać wyraźne porozumienie co do odrębengo rozliczania określonych kosztów, według uznania ale w ustawowych granicach określonych w Kodeksie cywilnym. Przedmiotem określonej umową czynności jest skategoryzowana usługa, nie zaś zbiór wyodrębnionych w jej ramach usług. Na całość świadczenia mogą składać się obok usługi głównej - najmu lokalu - pozostałe dodatkowe należności, które są rozliczane według faktycznego zużycia.

Z podanego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż w pierwotnej wersji z umowy najmu wynikało, iż zaliczkowe rozliczenie z tytułu ogrzewania jednego metra kwadratowego wynajmowanej powierzchni odbywa się w systemie miesięcznym ale tylko przez okres grzewczy z wyrównaniem na koniec okresu grzewczego. Czynsz określony był w osobnej pozycji. Całość zakupu oleju opałowego do ogrzania w/wym. budynku poniosła Pani i ogrzewa go z własnej stacjonarnej kotłowni.

Tutejszy organ podatkowy jest zdania, iż czynsz i zaliczkowe opłaty za ogrzewanie należy uwzględnić w odrębnych pozycjach faktury. Skumulowanie w jednej pozycji czynszu i zaliczkowych opłat za ogrzewanie nie jest poprawne, ponieważ czynsz ustalany jest w kwocie umównionej przez strony najmu, natomiast zaliczkowe koszty ogrzewania liczone za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni ponoszone są przez wynajmujących tylko w okresie grzewczym, a nie przez cały rok i podlegają wyrównaniu po zakończeniu okresu grzewczego.
Wobec powyższego, umowy z najemcami winny być zaktualizowane powtórnie w brzmieniu pierwotnym, ponieważ umowa najmu winna prawidłowo określać sposób dokonywania rozliczeń z najemcami dodatkowych kosztów, a w omawianym przypadku opłaty za ogrzewanie nie będą wliczane w czynsz.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pani wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu potwierdza Pani stanowisko w sprawie i uznaje je - za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyvzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj