Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PD2/4111/415-0036/06
z 9 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD2/4111/415-0036/06
Data
2006.08.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
opłata abonamentowa
telewizja


Pytanie podatnika
Czy można uznać za koszt uzyskania przychodu opłaty abonamentowe za telewizję kablową i zaliczyć w koszty w całości wartość netto z faktur? Czy też konieczne jest rozliczenie procentowe kosztu do wielkości zajmowanej powierzchni mieszkania na potrzeby działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2006 r. Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztu uzyskania przychodu opłat abonamentowych za telewizję kablową stwierdzam, że

-stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 25.05.2006 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje Pan jeden pokój we własnym mieszkaniu, stanowiący 24,32% ogółu powierzchni użytkowej mieszkania. Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przedmiotem działalności Pana firmy jest organizacja imprez muzycznych, na potrzeby których przeprowadzane są kampanie reklamowe w telewizji. Jako organizator jest Pan zobowiązany do stałego monitoringu przebiegu kampanii w telewizji, obserwowania poprawności długości emisji i czasu emisji spotów reklamowych. Kampanie reklamowe przeprowadzają określone stacje/kanały telewizyjne, których odbiór możliwy jest w siedzibie firmy. W tym celu podpisał Pan umowę abonencką z lokalną telewizją kablową jako firma-osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Płaci Pan co miesiąc abonament telewizyjny, na podstawie dostarczanych przez dystrybutora faktur.

Oprócz tej umowy nie zawierał Pan innej umowy abonenckiej na TV kablową. Z pisma z dnia 30.06.2006 r. będącego uzupełnieniem wniosku wynika, iż prywatnie korzysta Pan również z tego samego łącza.

Zwraca się Pan z zapytaniem:

-czy można uznać za koszt uzyskania przychodu opłaty abonamentowe za telewizję kablową i zaliczyć w koszty w całości wartość netto z faktur? Czy też konieczne jest rozliczenie procentowe kosztu do wielkości zajmowanej powierzchni mieszkania na potrzeby działalności gospodarczej?

Pana zdaniem opłaty za abonament telewizyjny są ściśle związane z charakterem prowadzonej przez Pana działalności i w całości można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu, przy jednoczesnym odpowiednio odliczeniu podatku VAT.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie konkretnie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Określa pojęcie kosztów w sposób globalny, wskazując na określone cechy jakie musi spełniać dany wydatek aby mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu. Wyraźnie bowiem wiąże koszty uzyskania przychodów z celem osiągnięcia przychodów. Cel ten musi być widoczny, a ponoszone koszty winny go realizować lub co najmniej zakładać jego realny cel.

Przyjmuje się, że aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to między jego poniesieniem a osiągnięciem przychodu zachodzić musi związek przyczynowo-skutkowy tego rodzaju, że poniesienie wydatku wpływa na powstanie lub powiększenie przychodu. Takiej oceny musi dokonać sam podatnik, bo to na nim spoczywa ciężar udowodnienia związku ponoszonego wydatku z osiągniętym przychodem.

Nie będzie natomiast stanowić kosztu uzyskania przychodu taki wydatek, który oceniany obiektywnie, nie może spowodować osiągnięcia przychodu, ani też nie może mieć realnego wpływu na uzyskiwany przychód bądź jego źródło.

Sprawę udokumentowania wydatków należy rozpatrywać w kontekście przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). W myśl § 12 ust. 3 pkt 1 w/wym. rozporządzenia podstawą zapisów w księdze są faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej „fakturami”, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że telewizji kablowej nie wykorzystuje Pan wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż służy ona również celom prywatnym.

Umowę abonencką zawarł Pan jako firma-osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Faktury są wystawiane na firmę.

Abonament jest opłatą stałą związaną z możliwością korzystania z usługi dostępu do telewizji kablowej. Stanowi on koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej tylko wówczas, gdy rachunek (faktura) dotyczy podmiotu gospodarczego a podatnik wykaże, że poniesiony wydatek ma wymierny wpływ na powstanie lub powiększenie przychodu. Telewizja kablowa znajdująca się w mieszkaniu jest wykorzystywana również do celów prywatnych przez członków rodziny czy chociażby samego podatnika, a nie wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej.

Obciążanie więc kosztów uzyskania przychodów firmy wydatkiem częściowo osobistym jest nieuzasadnione.

Reasumując więc należy stwierdzić, że wydatek związany z opłatą abonamentu za telewizję kablową stanowi koszt uzyskania przychodu tylko w części wykorzystywanej przez Pana na potrzeby prowadzonej działalności.

Stanowisko przedstawione przez Pana o zaliczeniu wydatku w całości do kosztów uzyskania przychodów, po odpowiednim odliczeniu podatku VAT jest nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj