Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-1149/06/FD
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-1149/06/FD
Data
2006.11.15



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od pożyczki
zwrot pożyczki


Pytanie podatnika
Jak prawidłowo rozliczyć zysk z inwestycji na podstawie zawartej umowy o współpracy (dot. m.in. uzyskania wkładu pieniężnego w formie pożyczki od firmy, której biuro znajduje sie w Panamie)?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana X NIP: ... zam. ... z dnia 08.08.2006 roku (data złożenia w tut. Urzędzie: 16.08.2006 r.) reprezentowanego przez pełnomocnika Panią ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia zysku z inwestycji na podstawie zawartej umowy o współpracy stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w powyższym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym podatnik podpisał umowę inwestycyjną w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej pod nazwą XY opodatkowanej w formie podatku liniowego. Umowa ta dotyczy m.in. uzyskania wkładu pieniężnego (w formie pożyczki) od firmy Z, której biuro znajduje się w Panamie, na zakup gruntu pod inwestycję i wybudowanie na tym gruncie nieruchomości w celu dalszej odsprzedaży przez Pana X w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Cała dokumentacja i rachunki (faktury) zakupu związane z przedmiotową inwestycją będą wystawiane na firmę XY.

Po zakończeniu inwestycji i sprzedaży nieruchomości firma zagraniczna otrzymuje zwrot wyłożonych środków pieniężnych wraz z częścią zysku ze sprzedaży w wysokości 70%.

Zdaniem podatnika wydatki związane z daną inwestycją staną się kosztem uzyskania przychodów dopiero po sprzedaży nieruchomości i osiągnięciu przychodu z tego tytułu. Natomiast podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych u Pana X będzie przychód ze sprzedaży inwestycji pomniejszony o koszty na nią wyłożone oraz o kwotę wypłaconego zysku przypadającego na podmiot zagraniczny partycypujący w inwestycji. Dochód przypadający na podmiot zagraniczny zostanie opodatkowany w kraju, w którym jest on rezydentem.

Z akt Pana X wynika, że jest on opodatkowany na ogólnych zasadach i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, w każdym przypadku (niezależnie od tego czy wybrał metodę kasową, czy też memoriałową rozliczania kosztów) zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych powinien wpisywać do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Otrzymanie zaś materiałów podstawowych i pomocniczych oraz towarów handlowych powinno być potwierdzone na dowodzie zakupu datą i podpisem osoby, która je przyjęła. Zasady te wynikają z regulacji zawartych w § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

W rozpatrywanej sytuacji wydatki poniesione na nabycie gruntu pod budowę (w celu dalszej odsprzedaży) oraz zakupione materiały budowlane i usługi związane z przedmiotową inwestycją budowlaną należy wykazywać w kolumnie 10 „zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu” podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Koszty budowy domów (mieszkań) z przeznaczeniem na sprzedaż, na zasadzie przeniesienia prawa własności na nabywców w jednostkach zajmujących się tego typu działalnością traktuje się analogicznie jak produkcję w rezultacie której powstają szczególnego rodzaju produkty (domy, mieszkania), ponieważ budowane obiekty nie są przeznaczane na własne potrzeby jednostki lub do oddania w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, lecz są realizowane z zamiarem ich sprzedaży na warunkach przeniesienia prawa.

Natomiast w celu ustalenia dochodu osiągniętego w danym roku podatkowym należy wysokość kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym zwiększyć (lub pomniejszyć) o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego.

Przedmiotowa umowa dotyczy pożyczki na zakup gruntu i budowę nieruchomości. Zgodnie z definicją zawartą w Encyklopedii Popularnej Wydawnictwo PWN z 2004 roku odsetki to cena uzyskania kredytu; wynagrodzenie za korzystanie przez pewien określony czas z wypożyczonego kapitału. Wobec powyższego wypłacone firmie Z pieniądze pochodzące ze sprzedaży wybudowanej nieruchomości, w części przekraczającej kwotę pożyczoną należy potraktować jako odsetki od udzielonej pożyczki.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Wobec powyższego, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zatem warunkiem zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem. Zakwalifikowanie poszczególnego wydatku do kosztów uzyskania przychodu uzależnione jest od tego, czy podatnik wykaże zaistnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy jego poniesieniem a uzyskaniem przychodu.

W powyższej kwestii należy także mieć na uwadze art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) oraz ust. 1 pkt 32 tego artykułu, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Zgodnie z powyższym do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odsetki od pożyczki (kredytu), przy czym odsetki te muszą być faktycznie zapłacone. Jeśli zatem podatnik w sposób bezsporny będzie mógł udowodnić, że otrzymaną pożyczkę w całości przeznaczył na potrzeby związane z uzyskaniem przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej – wówczas zapłacone odsetki od tej pożyczki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w tej działalności gospodarczej.

Jednocześnie na podstawie art. 21 ustawy z dnia 15.02.1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 roku nr 54, poz. 654 ze zm.) podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (podlegających ograniczonemu obowiązkowi od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie posiadających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu), przychodów:

1) z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
2) z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3) z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze

    - ustala się w wysokości 20% przychodów.

Ww. przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (nie dotyczy to Republiki Panamy, która nie podpisała takiej umowy z RP).

Na podstawie art. 26 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Ww. płatnicy, o których mowa w ust. 1, przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Płatnicy są obowiązani przesłać urzędowi skarbowemu deklarację o pobranym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru, tj. deklarację o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej CIT-10 a podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2 oraz urzędowi skarbowemu - informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku sporządzoną według ustalonego wzoru (IFT-2/IFT-2R).

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16.05.2005 roku (Dz. U. Nr 94, poz. 790) w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych wymieniona jest m. in. Republika Panamy.

Wobec powyższego stosownie do art. 25a ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 roku nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami - w rozumieniu art. 25 ust. 1 i 4 - lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji, obejmującej:

1) określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko),
2) określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty,
3) metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,
4) określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach - w przypadku gdy na wartość transakcji miała wpływ strategia przyjęta przez podmiot,
5) wskazanie innych czynników - w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty uczestniczące w transakcji uwzględnione zostały te inne czynniki,
6) określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji korzyści związanych z uzyskaniem świadczeń - w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.

Nadmienia się, że odpowiedzi w zakresie transakcji z firmą, której biuro znajduje się na terenie Kanady, objętej umową o unikaniu podwójnego opodatkowania udzieli, zgodnie z właściwością rzeczową, Minister Finansów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj