Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZT/T/443-70/06/SG
z 18 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZT/T/443-70/06/SG
Data
2006.12.18



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
zaliczka


Pytanie podatnika
Wnioskiem z dnia 20.09.2006 r zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej rozliczenia podatku od towarów i usług od zaliczek w eksporcie.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika , iż:W ramach prowadzonej działalności gospodarczej od czerwca 2005 r firma Pana otrzymuje zaliczki na poczet eksportu . Firma nie składa zabezpieczenia , o którym mowa w art. 87 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług. Na moment otrzymania zaliczki firma wystawia faktury VAT ze stawka 0% , zakładając , że wywóz towaru nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki .
W praktyce zdarzają się następujące sytuacje :
przykład 1w dniu 21.03.2006 r firma wystawiła fakturę zaliczkową na poczet eksportu .Wartość faktury przeliczono według kursu z dnia wystawienia faktury zaliczkowej .Fakturę zaliczkową ujęto w deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec w poz. 31 faktyczny eksport towarów nastąpił w miesiącu kwietniu 2006 r .Wartość eksportu przewyższała wartość otrzymanej wcześniej zaliczki . Pozostałą do zapłaty różnicę przeliczono według kursu z dnia wystawienia faktury eksportowej .do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień 2006 r firma otrzymała zgłoszenie celne SAD potwierdzające rozpoczęcie procedury wywozu .
Przykład 2
w dniu 26.04.2006 r firma wystawiła fakturę zaliczkową na poczet eksportu . Wartość faktury przeliczono według kursu z dnia wystawienia tej faktury .Fakturę zaliczkową ujęto w deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień 2006 r w poz. 31faktyczny eksport towarów nastąpił w miesiącu maju .Wartość eksportu przewyższała wartość otrzymanej wcześniej zaliczki . Pozostałą do zapłaty różnicę przeliczono według kursu z dnia wystawienia faktury eksportowej .Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc maj firma nie otrzymała zgłoszenia celnego ani karty 3 dokumentu SAD potwierdzającego wywóz towarów poza granicę Unii Europejskiej
W piśmie pyta Pan w których miesiącach i w jakiej kwocie wykazać w omówionych przypadkach zaliczki ?
Stanowisko Pana w sprawie w opisanych wyżej przypadkach jest następujące :w przypadku zaliczki z dnia 21.03.2006 r wartość otrzymanej zaliczki przeliczonej według kursu z dnia wystawienia faktury zaliczkowej należy wykazać w rejestrze VAT i deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec .w przypadku zaliczki z dnia 26.04.2006r wartość otrzymanej zaliczki przeliczonej według kursu z dnia wystawienia faktury zaliczkowej należy wykazać w rejestrze VAT i deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień


Zakres niniejszej interpretacji obejmuje następujące przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz.535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą :art. 19 ust. 6 , 11 i 12 , art. 41 ust. 6 , 7 i 8 oraz § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 97 poz. 970 z późn. zm.)

Zgodnie z art. 19 ust. 6 w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty . W myśl art. 19 ust. 11 i 12 jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności , w szczególności przedpłatę , zaliczkę , zadatek , ratę obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części . Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów , jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy , licząc od dnia otrzymania części należności .

Jak postanowiono w art. 41 ust. 6 i 7 stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów , o którym mowa w ust. 4 i 5 , pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty . Jeżeli warunek , o którym mowa w ust. 6 , nie został spełniony , podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji , o której mowa w art. 109 ust. 3 , za dany okres rozliczeniowy , lecz w okresie następnym , stosując stawkę 0% , pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres . W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe do dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Zgodnie z przepisem § 37 ust 1,2,3 w/w rozporządzenia Ministra Finansów kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie , w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia , z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony , do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony . W przypadku nie wystawienia faktury w terminie , w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia , kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Jak wynika z powyższego jedynym warunkiem do zastosowania 0 % stawki podatku przy zaliczce w eksporcie określonym w art. 19 ust. 12 ustawy jest wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie sześciu miesięcy od dnia otrzymania zaliczki . W sytuacjach opisanych we wniosku wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty nastąpił w okresie rozliczeniowym następującym po okresie , w którym otrzymano zaliczkę .W obydwu przypadkach spełniony został warunek wywozu towaru w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki , zatem obrót z tytułu tych zaliczek należało wykazać ze stawką 0% w kwocie wynikającej z faktury zaliczkowej przeliczonej według kursu z dnia wystawienia faktur :w pierwszym przypadku w miesiącu marcu 2006 rw drugim przypadku w miesiącu kwietniu 2006 r Stanowisko Pana w sprawie zawarte we wniosku jest prawidłowe



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj