Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/443-45/06
z 22 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/443-45/06
Data
2006.12.22



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
przedwczesne odliczenie
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
rejestracja podatnika VAT UE


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupu towaru od niemieckiego kontrahenta będącego podatnikiem podatku VAT, przed datą rejestracji w zakresie VAT-UE?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 – j.t. z późn. zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 21.11.2006 r. dotyczące zapytania odnośnie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupu towaru od niemieckiego kontrahenta będącego podatnikiem podatku VAT, przed datą rejestracji w zakresie VAT-UE – podzielam Pana stanowisko w sprawie.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia .11.2006 r. zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupu towaru od niemieckiego kontrahenta będącego podatnikiem podatku VAT, przed datą rejestracji dla potrzeb VAT-UE. Z przedstawionego przez Pana w piśmie stanu faktycznego wynika, że we wrześniu b.r. dokonał Pan nabycia towaru w postaci programu komputerowego na potrzeby działalności gospodarczej od kontrahenta niemieckiego będącego czynnym podatnikiem podatku VAT i posiadającym numer NIP UE. W dniu nabycia nie był Pan zarejestrowanym podatnikiem dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych (nabyć i dostaw). Rejestracji VAT-R/UE dokonał Pan w październiku b.r.
Zapytanie Pana odnosi się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu transakcji dokonanej w wyżej opisanych okolicznościach.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

W myśl art. 9 ust. 1 cyt. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1a do w/w artykułu 9, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywcą towarów jest: podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane przez niego towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika – z zastrzeżeniem art. 10, a jednocześnie, zgodnie z pkt 2 pod warunkiem, że dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 a. Wyjątkiem od tej reguły jest nabycie nowego środka transportu, ponieważ wówczas każde nabycie podlega opodatkowaniu jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.

W art. 10 cyt. ustawy wymieniono przypadki, w których wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje, jednakże nie ujęto wśród nich braku rejestracji nabywcy do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Na mocy art. 97 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

W świetle przytoczonych przepisów nie dopełnienie przez podatnika powyższego obowiązku nie stanowi okoliczności przesądzającej o wyłączeniu zakupu, o którym wyżej mowa z wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Nabycie to podlega zatem opodatkowaniu, co winno być udokumentowane wystawieniem faktury wewnętrznej na podstawie art. 106 ust. 7 cyt. ustawy.
Zgodnie zaś z art. 86 ust. 1 i 2 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz 124.Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, m.in. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zatem jeżeli spełnione zostały warunki, o których mowa w w/w artykule podatnikowi przysługuje prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z cytowanym wyżej art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT.
Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 w/w ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj