Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FD1/415-52/06/SS
z 16 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FD1/415-52/06/SS
Data
2007.01.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
kara umowna
kaucja gwarancyjna
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, która w roku 2003 zawarła umowę z inną firmą - jako wykonawcą - na realizację robót budowlanych związanych z budową zakładu. Na podstawie w/w umowy, spółka cywilna, jako gwarancję należytego i terminowego wykonania robót budowlanych przez wykonawcę, zatrzymała 10% wynagrodzenia netto wykonawcy ( kaucja gwarancyjna ). Po zakończeniu tych robót spółka cywilna zarzuciła wykonawcy, iżprzedmiotowe roboty budowlane nie zostały wykonane we właściwy sposób. W terminach wskazanych przez spółkę cywilną, wykonawca nie usunął części usterek. Z uwagi na fakt, iż nie doszło do ugodowego załatwienia spornych spraw, spółka cywilna rozpoczęła naliczanie kar umownych. Natomiast wykonawca uznał, iż roszczenia spółki cywilnej są bezzasadne. Wobec powyższego, sprawa stała się sporna i wymaga rozstrzygnięcia sądowego. Wobec powyższego, moje pytanie dotyczy zaliczenia do przychodów z działalności gospodarczej części kaucji gwarancyjnej, zaliczonej na poczet kar umownych z tytułu nienależytego wykonania umowy. W Pana opinii, wystawienie przez spółkę cywilną noty obciążeniowej, w której znajduje się zapis o zaliczeniu części niezwróconej wykonawcy kaucji gwarancyjnej, bez akceptacji takiego zaliczenia przez wykonawcę, nie powoduje powstania przychodu po stronie spółki cywilnej.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a §1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do przychodu części kaucji gwarancyjnej zaliczonej na poczet kary umownej należnej od wykonawcy

postanawia

nie potwierdzić stanowiska zawartego w Pana wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Spółka cywilna w 2003 roku zawarła z inną firmą (osobą prawną) jako wykonawcą umowę, której przedmiotem była realizacja robót budowlanych związanych z budową zakładu na terenie strefy.

W art.XV ust.2.3 umowy znajduje się zapis dotyczący należnych kar umownych z tytułu nienależytego lub nieterminowego wykonania robót budowlanych przez wykonawcę.Na podstawie art.V w/w umowy jako gwarancję należytego i terminowego wykonania robót budowlanych przez wykonawcę (kaucję gwarancyjną), spółka cywilna zatrzymała kwotę odpowiadającą 10% wynagrodzenia wykonawcy netto.Po zakończeniu robót budowlanych, stanowiących przedmiot umowy, spółka cywilna zarzuciła wykonawcy, że roboty te nie zostały wykonane w sposób właściwy, ponieważ zaistniały wady i usterki w zrealizowanym obiekcie budowlanym. W terminach wyznaczonych przez spółkę cywilną wykonawca nie usunął części usterek. Z uwagi na fakt, iż spółka cywilna zamierzała załatwić sprawę ugodowo, zwróciła część kaucji gwarancyjnej, zatrzymując pozostałą kwotę należności do czasu ostatecznego usunięcia wszelkich wad i usterek przez wykonawcę.Z uwagi na fakt, iż wykonawca nie usunął tych wad i usterek terminowo i w całości, a do ugodowego załatwienia tej sprawy nie doszło spółka cywilna rozpoczęła nalicznie kar umownych na podstawie art. XV ust. 2.3 umowy.Na podstawie noty obciążeniowej spółka cywilna obciążyła wykonawcę pełną należnością z tytułu naliczonych kar umownych. Na poczet tych kar zaliczono tę część kaucji gwarancyjnej, która nie została zwrócona wykonawcy. Wystawiona przez spółkę cywilną nota obciążeniowa w oryginale i kopii została wysłana wykonawcy celem potwierdzenia. Wykonawca odmówił takiego potwierdzenia uznając, że roszczenie spółki cywilnej z tytułu kar umownych jest bezzasadne. W związku z powyższym sprawa stała się sporna i wymaga rozstrzygnięcia sądowego.Spółka cywilna nie zaksięgowała w/w części kaucji gwarancyjnej w poczet przychodów z tytułu kar umownych, ponieważ nie uzyskała potwierdzenia zgodności księgowania tych należności przez wykonawcę.

W Pana opinii wystawienie noty obciążeniowej, w której treści znajduje się zapis o zaliczeniu części niezwróconej wykonawcy kaucji gwarancyjnej na poczet kar umownych z tytułu nienależytego wykonania umowy, bez akceptacji takiego zaliczenia przez wykonawcę, nie powoduje powstania przychodu po stronie spółki cywilnej w dacie wystawienia noty. Z przepisu art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) wynika bowiem, że przychodem są otrzymane, a zatem zapłacone kary umowne. Natomiast w opisywanej sytuacji kwestia ta jest obecnie sporna pomiędzy spółką cywilną a wykonawcą, czego efektem jest brak akceptacji noty obciążeniowej przez wykonawcę. Pana zdaniem brak takiej akceptacji oznacza również, że brak jest podstaw do uznania tej należności za przychód spółki cywilnej. Przychód z tego tytułu mógłby bowiem powstać tylko wówczas, gdyby na takie zaliczenie wyraził zgodę wykonawca lub gdyby został wydany wyrok sądowy, na mocy którego sąd uznałby roszczenia spółki cywilnej z tego tytułu za zasadne. W świetle opisanego wyżej stanu faktycznego, przedstawionego przez Pana we wniosku stwierdzić należy, że spółka cywilna wyegzekwowała część kary umownej, należnej od wykonawcy na mocy umowy z 2003 roku poprzez potrącenie w/w należności w trybie art. 498 §1 Kodeksu cywilnego z części wynagrodzenia zatrzymanej jako kaucja gwarancyjna. Zgodnie z w/cyt. przepisem gdy dwie strony są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. W/w przepis nie uzależnia możliwości dokonania potrącenia od akceptacji dłużnika. Wobec powyższego w dacie dokonania potrącenia spółka cywilna uzyskała przychód. W przedmiotowej sprawie mają zatem zastosowanie przepisy art.14 ust.2 pkt 4) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), zgodnie z którymi przychodemz działalności gospodarczej są również otrzymane kary umowne.

Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj