Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PP/443-1/07
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/07
Data
2007.02.12



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji Podatnik ma prawo złożyć korekty deklaracji VAT-7 za okres od października 2004r. odliczając podatek VAT naliczony od podatku należnego.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie z dnia 03.01.2007r., złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 05.01.2007r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

W dniu 23 października 2006r. Podatnik złożył zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R (wraz ze zgłoszeniem informacji dotyczącej obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-RUE). Zgłoszenie złożono w związku z utratą zwolnienia (po przekroczeniu kwoty 10.000 EURO) w dniu 5 października 2004r. Pierwszą deklarację, którą Podatnik powinien był złożyć była deklaracja podatku od towarów i usług VAT-7 za miesiąc październik 2004r. W związku z opóźnionym zgłoszeniem Podatnik dokonał naliczenia podatku należnego i zapłacił w/w podatek za okres od października 2004r. do sierpnia 2006r. W w/w okresie Podatnik nie dokonał odliczenia podatku naliczonego od zakupionych materiałów, towarów i usług.

Zapytanie wnioskodawcy:

Czy w opisanej sytuacji Podatnik ma prawo złożyć korekty deklaracji VAT-7 za okres od października 2004r. odliczając podatek VAT naliczony od podatku należnego.

Stanowisko wnioskodawcy:

Podatnik uważa, iż nie ma prawa złożyć korekty deklaracji podatku od towarów i usług VAT-7 i odliczyć VAT naliczony.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zaś art. 113 ust. 5 stanowi jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust.1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.(...) Zatem do momentu osiągnięcia obrotu w kwocie 10.000 euro był Pan zwolniony z tego podatku. W dniu 5 października 2004r. w związku z przekroczeniem kwoty obrotu 10.000euro utracił Pan zwolnienie od podatku VAT i był Pan obowiązany złożyć zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Tak więc stosownie do powyższego - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego nie stosuje się m.in. do podatników, którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego.

W art. 88 ust. 4 ww. ustawy o podatku VAT ustawodawca odnosi się w swoim uregulowaniu do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, tj. do momentu późniejszego niż moment nabycia towaru (bowiem o takim obniżeniu można mówić dopiero w rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy), to za właściwy należy uznać nie tyle moment powstania prawa do obniżenia podatku należnego, co moment powstania możliwości realizacji przez podatnika tego prawa.

W praktyce będzie tutaj mowa o upływie terminu do złożenia rozliczenia (deklaracji podatkowej), w którym podatnik wykazuje kwotę podatku naliczonego obniżającą podatek należny lub kwotę zwrotu różnicy podatku. Warunkiem koniecznym, aby przyjąć taką interpretację ww. przepisu, jest dokonanie w tym czasie zgłoszenia rejestracyjnego.

Zatem rozważając możliwość kwestionowania odliczenia kwoty podatku naliczonego istotnym jest ustalenie czy zgłoszenie rejestracyjne zostało dokonane przed upływem terminu do złożenia rozliczenia za okres, w którym nastąpiło zdarzenie uprawniające podatnika do obniżenia podatku należnego, bowiem status podatnika zarejestrowanego jest konieczny w momencie składania rozliczenia.

Przedstawione stanowisko potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 5 stycznia 2006 r. (I SA/OI 445/05), który orzekł, iż wystarczy, gdy podatnik zarejestruje się najpóźniej w dniu złożenia deklaracji VAT, w której wykazał podatek naliczony związany z zakupami do odliczenia (bądź zwrotu na swój rachunek bankowy). Zdaniem ww. Sądu, z treści art. 88 ustawy nie wynika, w jakim momencie podatnik musi uzyskać status podatnika czynnego VAT, by móc skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Status podatnika zarejestrowanego jest konieczny w momencie zakończenia okresu rozliczeniowego.

Wobec takiego stanowiska należy przyjąć, że przewidziane w art. 88 ust. 4 ustawy o VAT wyłączenie obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego ma zastosowanie wtedy, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostało dokonane przed zakończeniem upływu terminu do złożenia rozliczenia, o którym mowa wyżej.

Z opisanego powyżej stanu faktycznego wynika, iż dokonał Pan zgłoszenia rejestracyjnego w dniu 23.10.2006 r., co oznacza, iż nie ma Pan prawa do złożenia korekt deklaracji podatku od towarów i usług VAT-7 i odliczenia podatku naliczonego za okres od października 2004r. do sierpnia 2006r.

W związku z powyższym stanem prawnym, stanowisko Podatnika uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowinia. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj