Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP-443-120/06/EN
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP-443-120/06/EN
Data
2007.01.30



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa
opodatkowanie
samochód


Pytanie podatnika
Określenie zasad opodatkowana podatkiem VAT w przypadku sprzedaży samochodów.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz.60 z 2005r. ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, Pani X, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 06.12.2006r.(data wpływu do U.S. 07.12.2006r.) o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą obejmującą m.in. sprzedaż detaliczną pojazdów samochodowych. Samochody zakupuje u osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą, zarówno w kraju, jak i za granicą – w krajach UE. Dokumentem zakupu są; faktury VAT, umowy cywilno-prawne. Obecnie Podatnik stosuje ogólne zasady opodatkowania VAT- wystawia faktury VAT sprzedaży, w których określa kwotę towaru zwolnioną z VAT (jest to cena zakupionego pojazdu, jeśli zakup był zwolniony z podatku) oraz wartość sprzedaży podlegającą opodatkowaniu. Uważa, że jest to zgodne z Ustawą o VAT. Pani X ma jednak wątpliwości, czy powinna rozliczać się w trybie art. 120 ustawy o VAT, czy też na zasadach ogólnych.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Wnioskodawcy, sposób rozliczania podatku od towarów i usług, w przypadku sprzedaży samochodów, nabywanych zarówno od osób fizycznych jak i prowadzących działalność gospodarczą na faktury VAT czy też umowy cywilno-prawne, na zasadach ogólnych, w których na fakturach VAT określa kwotę towaru zwolnioną z VAT (cena zakupu pojazdu, jeśli zakup był zwolniony z podatku) oraz wartość sprzedaży podlegającą opodatkowaniu, jest prawidłowy.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:• Art. 43 ust.1 pkt 2, art. 109 ust.3, art. 120 ust.4, art. 120 ust.14 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, • § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) zwanym dalej rozporządzeniem. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w zależności od okoliczności sprzedaż używanego samochodu może być opodatkowana na trzy sposoby: 1) transakcja może być zwolniona od podatku, 2) opodatkowaniu podlegać może marża, 3) opodatkowaniu podlegać może cała wartość transakcji.

Dokonywana przez podatnika podatku od towarów i usług sprzedaż używanego samochodu korzystać może ze zwolnienia tylko wówczas, gdy pojazd zakupiony był w celu wykorzystania w prowadzonej działalności. Podstawą takiego zwolnienia może być art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług lub § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.). Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług ze zwolnienia od podatku korzystać może sprzedaż towaru używanego pod warunkiem, że w momencie jego zakupu nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W ustawie o VAT zdefiniowano pojęcie towaru używanego na potrzeby tego zwolnienia. Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy towarami używanymi są: • budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, • pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wynosił co najmniej pół roku. Dostawa samochodu używanego korzystać może zatem ze zwolnienia, o którym mowa w powołanych wyżej przepisach tylko wówczas, gdy łącznie spełnione są następujące warunki: • w momencie zakupu samochodu nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, • okres używania samochodu przez podatnika dokonującego dostawy wynosił co najmniej pół roku.

Zastosowanie zwolnienia od podatku przewiduje ponadto § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zwolnienie to ma jednakże zastosowanie wyłącznie w przypadku dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy (50 lub 60% kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 5.000 lub 6.000 zł), jeżeli te pojazdy są towarami używanymi, o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

W przypadku, gdy brak jest podstaw do skorzystania przy sprzedaży używanego samochodu ze zwolnienia od podatku, sprzedawca obowiązany jest transakcję opodatkować. W pewnych okolicznościach może on skorzystać z możliwości zastosowania szczególnej procedury opodatkowania marży. Opodatkowanie samej marży, czyli różnicy między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku, możliwe jest wówczas, gdy przedmiotem dostawy są towary używane, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie lub antyki w rozumieniu art. 120 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nabyte uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowane w celu odprzedaży. Definicja towaru używanego zastosowana na potrzeby tej procedury jest inna od stosowanej na potrzeby art. 43 ww. ustawy. Towarami używanymi w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług są bowiem ruchome dobra materialne, nadające się do dalszego użytku w aktualnym stanie lub po naprawie.

Podatnik podatku VAT może zastosować ten sposób rozliczania podatku, jeżeli samochód używany nabył dla celów prowadzonej działalności lub dokonał jego importu w celu odprzedaży od: • od podmiotu niebędącego podatnikiem podatku VAT lub, • od podatnika VAT, w sytuacji gdy towary te podlegały zwolnieniu przedmiotowemu lub gdy podatnik był zwolniony od VAT lub, • od podatnika VAT, który również korzysta ze szczególnej procedury pozwalającej na opodatkowanie marży a więc zawsze w przypadku gdy towary w momencie nabycia nie były opodatkowane (lub była opodatkowana tylko marża).Opodatkowania marży nie stosuje się jedynie do nowych środków transportu będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Opodatkowując różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca samochodu, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku, sprzedawca stosuje 22% stawkę podatku. Wyjątek od tej zasady dotyczy eksportu. Zgodnie bowiem z art. 120 ust. 20 ustawy o VAT, w przypadku eksportu towarów dokonywanego przez podatnika, o którym mowa w ust. 4, marża podlega opodatkowaniu stawką 0%. Dokonując sprzedaży towarów używanych opodatkowanych marżą, podatnik - zgodnie z art. 120 ust. 19 - nie może dokonywać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.

W celu udokumentowania sprzedaży samochodu Podatnik obowiązany jest wystawić fakturę VAT. Teoretycznie, z uwagi na treść art. 106 ust. 1 i 4 ustawy o VAT, obowiązek ten występuje zawsze, gdy sprzedaż dokonywana jest na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą lub na żądanie, gdy sprzedaż dokonywana jest na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności. Praktycznie jednak nabywca zawsze żąda wystawienia tego dokumentu, ponieważ chcąc samochód zarejestrować, zgodnie z art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005r. nr 108, poz. 908 ze zm.), posiadać musi dowód własności lub dokument potwierdzający powierzenie pojazdu. Dowodem własności może być natomiast faktura (rachunek) lub umowa kupna-sprzedaży. Fakt, iż podatnicy podatku VAT transakcji sprzedaży nie dokumentują umowami wymusza na nabywcy żądanie wystawienie faktury.

Faktura VAT dokumentująca sprzedaż samochodu używanego, opodatkowanego w systemie marży powinna zawierać: 1) imiona i nazwiska lub nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, 2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, 3) dzień, miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT", 4) nazwę towaru lub usługi, 5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów, 6) cenę jednostkową towaru, 7) kwotę należności ogółem wyrażoną cyframi i słownie.Faktura wystawiona dla udokumentowania transakcji, przy której zastosowano opodatkowanie marży powinna zawierać dodatkowo wyrazy "VAT marża". Z uwagi na treść art. 120 ust. 16 ustawy o VAT, faktura dokumentująca sprzedaż opodatkowaną marżą nie może zawierać wyodrębnionej kwoty podatku, a jedynie całą kwotę należności.

Podmiot, który oprócz ogólnych zasad opodatkowania stosuje opodatkowanie marży, ewidencję o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT zobowiązany jest prowadzić z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania. W odniesieniu do sprzedaży opodatkowanej marżą ewidencja ta zawierać musi w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży.

Obowiązek opodatkowania całej wartości transakcji występuje w przypadku, gdy transakcja dotyczy pojazdu nabytego w celu odsprzedaży od: • podatnika podatku od towarów i usług, który był jego producentem, • podatnika, który handluje nowymi samochodami lub sprzedaje samochody używane (w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT) i który przy sprzedaży zastosował ogólne zasady opodatkowania.

Zgodnie z art. 120 ust.14 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może zastosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11 tegoż artykułu, a więc m.in. do dostaw towarów używanych które nabył od; (art. 120 ust.10) 1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej; 2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 lub art. 113; 3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5; 4) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust.1 pkt 2 lub art. 113; 5) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach

Opodatkowanie całej wartości transakcji powoduje, iż sprzedawca ma prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z faktury zakupu. Sprzedając taki samochód dostawca z chwilą sprzedaży opodatkowuje całą wartość transakcji 22% stawką podatku. Jedynie w przypadku eksportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy na rzecz unijnego podatnika podatku od wartości dodanej, po spełnieniu określonych warunków możliwe jest zastosowanie 0% stawki VAT.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż stosuje ogólne zasady opodatkowania VAT- tzn. wystawia fakturę sprzedaży VAT, w której określa kwotę towaru zwolnioną z VAT (jest to cena zakupionego pojazdu, jeśli zakup był zwolniony z podatku) oraz wartość sprzedaży podlegającą opodatkowaniu.

Z zasad przedstawionych jak wyżej wynika, iż w zależności od okoliczności sprzedaż samochodu może być opodatkowana na trzy sposoby, jednak z żadnego przepisu nie wynika aby sposób przedstawiony przez Panią był prawidłowy. Stąd postanowiono, jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj