Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-0013/2/06/AK
z 20 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-0013/2/06/AK
Data
2006.04.20



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
koszty uzyskania przychodów
podwyższenie kapitału
podwyższenie kapitału zakładowego
prospekt emisyjny
spółka akcyjna


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika budzi, czy koszty związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego oraz wprowadzeniem akcji Spółki do publicznego obrotu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), w sprawie: koszty uzyskania przychodów – wydatki ponoszone w związku z planowanym wprowadzeniem akcji spółki do publicznego obrotu

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W niedalekiej przyszłości Spółka akcyjna planuje swój debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych. W związku z powyższym obecnie ponoszone są znaczne koszty związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem oferty, sporządzeniem prospektu emisyjnego.

Wątpliwości Podatnika budzi, czy koszty związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego oraz wprowadzeniem akcji Spółki do publicznego obrotu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Podatnika wydatki ponoszone w związku z wprowadzeniem akcji Spółki do publicznego obrotu są kosztem uzyskania przychodu związanym z funkcjonowaniem Spółki. Dodatkowo, w ocenie Podatnika uznać należy, iż koszty sporządzenia publicznie udostępnianego prospektu emisyjnego związane są z publiczną reklamą Spółki, gdyż prospekt służy rozpowszechnieniu wiedzy o Spółce i jej działalności, a w konsekwencji przyczynia się do pozyskiwania nowych kontrahentów, co przekłada się na wielkość przychodów osiąganych przez Spółkę obecnie i w przyszłości.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 431 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) w spółce akcyjnej podwyższenie kapitału zakładowego wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji.

Na podstawie art. 431 § 2 K.s.h. objęcie nowych akcji może nastąpić w drodze:

  1. złożenia oferty przez spółkę i jej przyjęcia przez oznaczonego adresata; przyjęcie oferty następuje na piśmie pod rygorem nieważności (subskrypcja prywatna),
  2. zaoferowania akcji wyłącznie akcjonariuszom, którym służy prawo poboru (subskrypcja zamknięta),
  3. zaoferowania akcji w drodze ogłoszenia zgodnie z art. 440 § 1, skierowanego do osób, którym nie służy prawo poboru (subskrypcja otwarta).

Subskrypcja otwarta jest dokonywana na zasadach określonych w ustawie z dnia 29.07.2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. Nr 184, poz. 1539).

Jak stanowi art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się ani przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku ani kosztów uzyskania tych przychodów.

Z kolei zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia15.02.1992 r. do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela. Do przychodów nie zalicza się również, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15.02.1992 r. kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis ten oznacza, że podatnicy mogą ponoszone przez siebie wydatki zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy poniesieniem wydatku a uzyskiwanymi przez podatnika przychodami istnieje związek przyczynowo-skutkowy wskazujący, że dzięki poniesieniu tego wydatku podatnik osiągnął lub mógł osiągnąć przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W świetle powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, iż ponieważ przychód otrzymany przez Spółkę na powiększenie kapitału zakładowego nie stanowi przychodu dla celów podatkowych, to wydatków związanych z powiększeniem tego kapitału, co do zasady, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko takie znalazło potwierdzenie w orzecznictwie sądowym (por. wyrok NSA z dnia 01.03.2000 r., sygn. akt I S.A./Wr 2285/98 i z dnia 09.01.2003 r., sygn. akt I S.A./Gd 715/02) oraz pismach Ministerstwa Finansów (m.in. z dnia 08.11.2005 r., nr PB4/AS-8213-1599-202/05 oraz z dnia 18.03.2005 r., nr PB4/GK-8213-318-29/05).

W świetle powyższego, wydatki ponoszone w związku z wprowadzeniem akcji do publicznego obrotu i podwyższeniem kapitału zakładowego spółki akcyjnej (tj. opłaty za czynności dokonywane przez Giełdę Papierów Wartościowych, koszty umów o subemisję, opłata notarialna za sporządzenie aktu notarialnego zawierającego postanowienie o podwyższeniu kapitału zakładowego, koszty rejestracji podwyższonego kapitału zakładowego, podatek od czynności cywilnoprawnych od podwyższonego kapitału zakładowego, itp.) nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Odnosząc się natomiast do kosztów sporządzenia, drukowania oraz dystrybucji prospektu emisyjnego tut. Organ podatkowy zauważa, iż prospekt emisyjny jest szczególnego rodzaju dokumentem o treści określonej prawem, zawierający informacje o warunkach emisji, a także o emitencie i jego działalności gospodarczej. Mając na uwadze powyższe, w ocenie tut. Organu, należy zgodzić się z Podatnikiem, iż wydatki dotyczące sporządzenia prospektu emisyjnego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jako wydatki na reklamę publiczną, o ile wydatki te zostaną prawidłowo udokumentowane, a Podatnik jest w stanie wykazać, iż sporządzony prospekt był publicznie udostępniany, służąc rozpowszechnianiu wiedzy o Spółce i jej działalności gospodarczej.

Wydatki na reklamę Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15.02.1992 r., zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Oznacza to, iż wydatki na reklamę w środkach masowego przekazu oraz prowadzonej publicznie w inny sposób (jeżeli adresowana jest do anonimowego, szerokiego kręgu odbiorców) stanowią koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Natomiast koszty reprezentacji i reklamy prowadzonej w inny sposób są limitowane i nie mogą przekroczyć 0,25% przychodu w roku podatkowym.

Reasumując w ocenie tut. Organu podatkowego nieprawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż wszystkie wydatki ponoszone w związku z wprowadzeniem akcji Spółki do publicznego obrotu są kosztem uzyskania przychodu. Kosztem takim mogą być jedynie wydatki ponoszone na sporządzenie prospektu emisyjnego, pod warunkiem, że Podatnik wykaże związek tego wydatku z uzyskanymi przychodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a nie tylko z podwyższeniem kapitału zakładowego, który - jak wyżej stwierdzono - nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Podkreślić należy, że ciężar udowodnienia zasadności zaliczenia ww. wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodów spoczywa na Podatniku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj