Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-1-415-1/07/AS
z 2 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-1-415-1/07/AS
Data
2007.02.02



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
członkowie spółdzielni
masa upadłościowa
sprzedaż majątku
sprzedaż masy upadłościowej


Pytanie podatnika
Czy w wypadku dokonania wypłaty stanowiących majątek masy upadłości Spółdzielni kwot jakie syndyk zamierza wypłacić członkom spółdzielni po całkowitym zaspokojeniu wszystkich wierzycieli upadłej Spółdzielni jest obowiązany do naliczenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od tego rodzaju dochodów indywidualnych spółdzielców, czy też obowiązek podatkowy obciąża członków spółdzielni, a kwoty wypłacone tym członkom stanowić będą ich dochód w rozumieniu ustawy o PIT, od którego odprowadzą sami podatek dochodowy.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zmianami) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Spółdzielni Pracy „G” w upadłości w Płocku, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w sprawie opodatkowania wypłaconych członkom spółdzielni kwot pochodzących ze sprzedaży majątku masy upadłościowej przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2006 roku (data wpływu do tut. Urzędu dnia 04 stycznia 2007 roku) i uzupełnione w dniach 16 i 26 stycznia 2007 roku o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Syndyk masy upadłości WSP „G” w toku postępowania upadłościowego zaspokoił w całości wszystkich wierzycieli masy upadłości Spółdzielni. Pozostały środki finansowe pochodzące ze sprzedaży majątku upadłego, które w myśl ustawy „Prawo spółdzielcze” stanowią własność członków Spółdzielni w upadłości. Sędzia komisarz zezwolił na wypłatę tych środków członkom spółdzielni. Nie są one w żadnej mierze wynagrodzeniem ani nie stanowią świadczeń do nich zaliczanych czy nawet zbliżonych, stanowią finansowy substytut udziału członków Spółdzielni w majątku pozostałym po zaspokojeniu wierzycieli w toku upadłości. Problem poddany interpretacji nie dotyczy udziałów członkowskich Członków Spółdzielni, gdyż te zostały wypłacone i jako zwolnione od podatku nie zostały opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W miesiącu grudniu 2006 roku Syndyk masy upadłościowej dokonał zaliczkowych częściowych wypłat na poczet udziału członków spółdzielni w podziale jej majątku pozostałym po zaspokojeniu wierzycieli i od tych wypłat pobrał zaliczki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19%, traktując te wypłaty, jako świadczenia mające źródło w stosunku spółdzielczym.

2. Przedmiot interpretacji: Przedstawiając powyższe Wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa, czy w wypadku dokonania wypłaty stanowiących majątek masy upadłości Spółdzielni kwot jakie syndyk zamierza wypłacić członkom spółdzielni po całkowitym zaspokojeniu wszystkich wierzycieli upadłej Spółdzielni jest obowiązany do naliczenia i odprowadzenia do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od tego rodzaju dochodów indywidualnych spółdzielców, czy też obowiązek podatkowy obciąża członków spółdzielni, a kwoty wypłacone tym członkom stanowić będą ich dochód w rozumieniu ustawy o PIT, od którego odprowadzą sami podatek dochodowy. Jeśli wobec powyższego syndyk jest płatnikiem podatku, to jaki ma wypełnić formularz podatkowy i które w nim wskazać rubryki jako źródło dochodu.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Jako własne stanowisko Wnioskodawca przedstawił pogląd, iż kwestia, o której we wniosku mowa, nie jest uregulowana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz że od kwot wypłaconych członkom Spółdzielni w upadłości z tytułu ich udziału w podziale majątku masy upadłości pozostałym po zaspokojeniu wierzycieli upadłej Spółdzielni należy pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% traktując te wypłaty jako świadczenie mające źródło w stosunku spółdzielczym jaki łączy członków spółdzielni ze Spółdzielnią i wykazać w informacji PIT-11.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni).Na podstawie art.30a ust.1 pkt 4 tej samej ustawy przychód członka spółdzielni (osoby fizycznej) uzyskany z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%. Tak opodatkowanego przychodu zgodnie z art.30a ust.7 tej samej ustawy nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 oraz nie wykazuje się w zeznaniach podatkowych.

Zgodnie z art.41 ust.4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności osobom określonym w art.3 ust.1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art.29, art.30 ust.1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art.30a ust.1. Zgodnie z art.42 ust.1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art.41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Zgodnie z art.42 ust.1a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art.41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenie działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Przepis art.38 ust.1b stosuje się odpowiednio. Zgodnie z art. 38 ust.1b w razie zaprzestania przez płatników, o których mowa w art.31 i 33 – 35, prowadzenia działalności przed końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym deklaracje, o której mowa w ust.1a, płatnik przekazuje w terminie do dnia zaprzestania tej działalności. Syndyk wykonując dyspozycje art.125 § 5 i 5a ustawy z dnia 16 września 1982 roku Prawo Spółdzielcze (Dz.U.Nr 188 z 2003 roku, poz.1848 ze zm.) dokonuje podziału majątku pozostałego spółdzielni.

Po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli masy upadłości spółdzielni pozostałe środki finansowe zostaną zwrócone członkom spółdzielni. W przedmiotowej sprawie, na gruncie cytowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Syndyk, działający w imieniu spółdzielni w upadłości, obowiązany jest do wykonania obowiązków płatnika. W związku z tym, ciąży na nim obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanych wypłat, odprowadzenie pobranego podatku do właściwego urzędu skarbowego do dnia 20 następnego miesiąca oraz złożenie deklaracji według wzoru PIT-8AR – deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym. W tej deklaracji, w wykazie należnego zryczałtowanego podatku dochodowego od pobranego za poszczególne miesiące roku podatkowego poz.8 przeznaczona jest do wykazania dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art.30a ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj