Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-183/06/AS
z 15 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-183/06/AS
Data
2007.01.15



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
kredyt bankowy
spłata kredytu
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy pieniądze zgromadzone na rachunku oszczędnościowym może przeznaczyć w 2007 roku na spłatę dwóch kredytów hipotecznych – bez utraty ulgi podatkowej z której skorzystał i korzysta do momentu obowiązywania umowy – zaciągniętych na zakup mieszkania: całkowitą spłatę kredytu hipotecznego na mieszkanie zakupione w 2003 roku oraz spłatę części kredytu na mieszkanie zakupione w 2005 roku. W jaki sposób powinien udokumentować przeznaczenie środków zgromadzonych w „kasie mieszkaniowej” i w jaki sposób przedstawić je Urzędowi Skarbowemu?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zmianami) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie wydatkowania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej po okresie systematycznego oszczędzania na spłatę kredytów hipotecznych zaciągniętych na zakup mieszkania oraz prawa do odliczeń od podatku w ramach ulgi określonej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedstawione we wniosku z dnia 06 listopada 2006 roku o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Dnia 20 grudnia 2001 roku Wnioskodawca podpisał aneks do umowy zawartej w dniu 15 czerwca 1999 roku o kredyt kontraktowy nr (...), który przedłużył okres trwania umowy do maja 2009 roku. W związku z powyższym od czasu podpisania umowy o kredyt kontraktowy korzysta z ulgi podatkowej z tego tytułu (odlicza od podatku wydatki w związku z systematycznym gromadzeniem oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową). W czerwcu 2004 roku zawarł związek małżeński bez ustanowienia rozdzielności majątkowej. Małżonka w 2003 roku sprzedała mieszkanie darowane jej przez babcię. Małżonka w poprzednich latach korzystała z odliczeń wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz mieszkaniowy. Ani Wnioskodawca ani jego żona nigdy nie korzystali z tzw. dużej ulgi budowlanej. W 2003 roku zakupili na rynku wtórnym mieszkanie ze środków własnych (współwłaściciele po połowie), pochodzące ze sprzedaży mieszkania żony oraz z kredytu mieszkaniowego. W 2005 roku zakupili na rynku pierwotnym mieszkanie (współwłaściciele po połowie). Umowa zobowiązująca do wybudowania domu, ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i jej przeniesienia oraz ustanowienia odrębnej własności lokalu użytkowego i przeniesienia udziału we współwłasności tego lokalu została zawarta w postaci aktu notarialnego w dniu 20 października 2005 roku. Mieszkanie to odebrali od developera protokołem odbioru mieszkania w dniu 30 sierpnia 2006 roku, natomiast ostateczny akt notarialny zostanie podpisany w grudniu 2006 roku lub na początku 2007 roku. W 2007 roku Wnioskodawca zamierza podpisać aneks do umowy o kredyt kontraktowy i skrócić okres jej obowiązywania do 30 kwietnia 2007 roku.

2. Przedmiot interpretacji: Czy w związku z powyższym pieniądze zgromadzone na tym rachunku oszczędnościowym może przeznaczyć w 2007 roku na spłatę obydwóch kredytów hipotecznych – bez utraty ulgi podatkowej z której skorzystał i korzysta do momentu obowiązywania umowy – zaciągniętych na zakup mieszkania: całkowitą spłatę kredytu hipotecznego na mieszkanie zakupione w 2003 roku oraz spłatę części kredytu na mieszkanie zakupione w 2005 roku. W jaki sposób powinien udokumentować przeznaczenie środków zgromadzonych w „kasie mieszkaniowej” i w jaki sposób przedstawić je Urzędowi Skarbowemu?

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca przedstawił pogląd, iż może przeznaczyć pieniądze zgromadzone w „kasie mieszkaniowej” na spłatę wymienionych kredytów, gdyż istotny jest cel mieszkaniowy przeznaczenia środków, a nie liczba tych celów. Po dokonaniu wydatkowania wszystkich zgromadzonych środków z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności będzie w stanie przedstawić na wezwanie Urzędu Skarbowego niezbędne dokumenty potwierdzające wydatkowanie tych pieniędzy zgodnie z celem oszczędzania: potwierdzenie dokonania przelewu na spłatę tych kredytów, odpowiednie aneksy do umów kredytowych z obydwu banków, a także dokument otrzymany z Banku, w którym obecnie gromadzi oszczędności potwierdzający wysokość zgromadzonych środków.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2002 roku, stosownie do art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134 poz.1509 ze zmianami) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed 1 stycznia 2002 roku nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art.27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 14, poz. 176 z 2000r. z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 roku, do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 roku terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Z powyższego wynika, że ustawa podatkowa odsyła w kwestii przeznaczenia oszczędności z kasy mieszkaniowej do uregulowań zawartych w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Na mocy przepisów przejściowych zawartych w art.6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 134 poz.1509) przepis art.27a ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 roku.

Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych na cele mieszkaniowe określają przepisy ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych firmach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz.1070 ze zm.) Art.8 tej ustawy stanowi, iż przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe. Celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy: 1- nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, 2- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, 3- remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania, 4- spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 – 3, 5- nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego, lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zgodnie z przepisem art.27a ust.13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 14, poz.176 z 2000r. ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001 roku, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust.1 pkt 1 i 2, a następnie: - wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę; - przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Podatnicy, którzy zawarli umowę o systematyczne gromadzenie oszczędności z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową, zobowiązani są, po upływie zadeklarowanego w umowie okresu oszczędzania, wycofane środki wydatkować na realizację własnych celów mieszkaniowych, które wymienione zostały w cytowanym wyżej przepisie art.8 ust.2 tej ustawy. Katalog wynikający z tego przepisu jest zamknięty i zawiera jako cel wydatkowania środków spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego. W związku z powyższym wydatkowanie do końca roku, w którym zostały wycofane oszczędności środków na spłatę kredytów hipotecznych zaciągniętych na zakup lokali mieszkalnych nie spowoduje utraty prawa do ulgi na systematyczne oszczędzanie i konieczności jej zwrócenia. Weryfikacji poniesionych wydatków Urząd Skarbowy może dokonać w trybie art.275 § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, który stanowi: jeżeli ze złożonej deklaracji wynika, że podatnik skorzystał z przysługujących mu ulg podatkowych, organ podatkowy może zwrócić się do niego o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania przez podatnika, w określonym czasie, wymaga przepis prawa.W związku z tym Podatnik winien posiadać dokumenty potwierdzające nabycie prawa do ulgi. W przypadku ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej mogą to być dokumenty wymienione przez Podatnika.

Dlatego też stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku o interpretację prawa podatkowego jest prawidłowe. Jednocześnie informuje się, iż w sprawie zagadnień, o których mowa w tym samym wniosku a uregulowanych przepisami ustawy dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U.Nr 177, poz.1468 ze zm.) rozstrzygnięcie nastąpiło w oddzielnym postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku znak: 1419/UPP-443-104/06/AO z dnia 21 grudnia 2006 roku. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji. Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj