Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZF/415-2/07
z 16 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZF/415-2/07
Data
2007.01.16



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
remonty
sprzedaż mieszkania
zakup gruntu
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podtatnik korzystając ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może realizować kilka celów mieszkaniowych?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w 2005 r. sprzedał lokal mieszkalny i oświadczył, iż uzyskaną z tego tytuł kwotę przeznaczy w wyznaczonym okresie na własne cele mieszkaniowe.

Wnioskujący zwraca się z zapytaniem, czy wywiąże sie z tego obowiązku także wówczas, gdy uzyskane środki przeznaczy w części na zakup kilku działek, działki i mieszkania czy też nabędzie grunt i przeprowadzi remont lokalu lub budynku mieszkalnego.

Podatnik uważa, że w omawianej sytuacji zrealizuje wymieniony w ustawie cel także wówczas, gdy uzyskane ze sprzedaży mieszkania środki przeznaczy na różne cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U, z 2000 r. Nr 14 poz 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Nowe Miasto zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U, z 2000 r. Nr 14 poz 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r, źródłem przychodów jest w szczególności odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustala, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jest wolny od podatku w części wydatkowanej m. in. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego.

Podatnik chcący skorzystać z tej ulgi powinien pamiętać, że ustawodawca stawia szereg warunków. W przypadku zamiaru skorzystania z ulgi przewidzianej w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) istotnym jest aby nabywany budynek, lokal, grunt, itd. znajdował się na terytorium RP. Nabycie nowego budynku, lokalu, gruntu, itd. powinno nastąpić w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży nieruchomości lub praw o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c). W przypadku budowy, rozbudowy, remontu lub modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego ważne jest, aby był to budynek własny podatnika. Dodatkowo należy zauważyć, iż ze względu na fakt, że wszelkie zwolnienia stanowią wyjątek od zasady sprawiedliwości podatkowej, katalog zwolnień określony w 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) jest zbiorem zamkniętym i warunkiem skorzystania z tego zwolnienia przez Podatnika jest wyłączne wydatkowanie przez niego otrzymanych środków pieniężnych na cele tam określone.

Omawiany art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a), posługując się terminem „w części wydatkowanej”, wskazuje na brak ograniczenia zakresu zastosowania się przez Podatnika do zawartych w nim pojęć, co oznacza, że możliwym jest przeznaczenie przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w okresie dwóch lat od dnia dokonania tej sprzedaży na więcej niż jeden wskazany w przepisie cel (np. na wybudowanie własnego budynku mieszkalnego oraz np. na zakup gruntu pod budowę takiego budynku).

Reasumując, w świetle powyższego należy podzielić stanowisko zaprezentowane przez Wnioskującego, wskazujące iż warunek uwalniający go od podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego zostanie również spełniony, jeżeli w wyznaczonym okresie środki uzyskane z tego tytułu wydatkuje w części na zakup jednej lub kilku działek, w części na nabycie działki a w części na zakup mieszkania, czy też jeżeli w ramach tej kwoty zakupi działkę i przeprowadzi remont budynku lub lokalu mieszkalnego.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj