Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-1-423/166/06/AG
z 23 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-1-423/166/06/AG
Data
2006.11.23



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
syndycy
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy wypłacane zaliczkowo z masy upadłości wynagrodzenie syndyka stanowi koszt uzyskania przychodów upadłego w miesiącu wypłaty, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zaliczek na poczet wynagrodzenia syndyka, wypłacanych z masy upadłości w trakcie postępowania upadłościowego na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 15.09.2006 r. (data wpływu 20.09.2006 r.) syndyk masy upadłości "A" Sp. z o.o. zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu zaliczek na poczet wynagrodzenia syndyka, wypłacanych z masy upadłości w trakcie postępowania upadłościowego na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, w dniu 14.12.2005 r. postanowieniem sądu rejonowego została ogłoszona upadłość ,,A" Sp. z o.o. obejmująca likwidację majątku upadłego. Na mocy tego postanowienia powołany został również syndyk, któremu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 marca 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze za wykonaną pracę przysługuje wynagrodzenie. Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem: czy zaliczki na wynagrodzenie syndyka wypłacane z masy upadłości w trakcie postępowania upadłościowego, na podstawie postanowień sędziego komisarza, stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych? Zdaniem Wnioskodawcy zaliczki te, w kwocie brutto, stanowią koszt uzyskania przychodu dla upadłego w miesiącu ich wypłaty, na podstawie art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Za stwierdzeniem takim przemawia fakt, że syndyk jest organem zarządzającym i tylko od jego działań zależy skuteczność wykorzystania i spieniężenia majątku. Za uznaniem ich za koszt w momencie wypłaty przemawia zaś fakt, że poszczególne zaliczki odpowiadają wkładowi pracy i efektom osiągniętym w okresie, za który zostały przyznane i jako takie mogą być porównane do wynagrodzenia np. Zarządu.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, ale dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa poniesienie ich jest uzasadnione i podmiot zobowiązany jest do ich ponoszenia. Wydatków opisanych przez wnioskodawcę ustawodawca nie zawarł w negatywnym katalogu kosztów, tj. w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.
Zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa, należy ocenić czy w tym przypadku pomiędzy poniesieniem kosztu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą a możliwością uzyskania przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy, który umożliwia zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. W przedmiotowej sprawie zasadnicze znaczenie mają przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 60, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z art. 162 ww. ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze syndyk ma prawo do wynagrodzenia za swoje czynności odpowiadające wykonanej pracy, o którym decyduje sąd na jego wniosek. Ustawa przewiduje również możliwość zaliczkowego wypłacania wynagrodzenia syndykowi oraz zwrot wydatków (art. 166). O zaliczkach na wynagrodzenie lub wydatki orzeka sędzia komisarz na wniosek syndyka, nadzorcy albo zarządcy (art. 167). Na podstawie art. 230 i art. 231 ww. ustawy koszty postępowania upadłościowego pokrywane są z masy upadłości. Do kosztów i wydatków tych zalicza się m.in. wynagrodzenie syndyka oraz wydatki przez niego poniesione, jeżeli zostaną uznane przez sędziego-komisarza, a także należności z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe od wynagrodzenia syndyka.
Reasumując, prawo syndyka do wynagrodzenia za czynności odpowiadające wykonanej pracy uzależnione jest od decyzji sądu i wynika wprost z przepisów ww. ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Obejmując majątek upadłego i zarządzając nim, syndyk działa za upadły podmiot, w jego imieniu i na jego rachunek. Oznacza to, że płatnikiem od wszelkich wypłat dokonywanych z masy upadłości pozostaje upadły, który jest również usługobiorcą w zakresie usług świadczonych na jego rzecz przez syndyka. W związku z powyższym, wpłacane zaliczkowo wynagrodzenie syndyka wnioskodawca ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W świetle powyższego, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15.09.2006 r. jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj