Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-79/06
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-79/06
Data
2007.02.08



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatniczka jest rolnikiem, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług . Zgodnie z zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON oraz zgłoszeniem identyfikacyjnym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą złożonym na formularzu NIP-1 Podatniczka prowadzi działalność w zakresie upraw drzew i krzewów owocowych, roślin jagodowych i orzechów oraz upraw roślin wykorzystywanych do produkcji napojów i przypraw. Podatniczka poinformowała, że prowadzi uprawy sadownicze. Dokonała zakupu słojów do wytworzenia soków, które będą zużyte do poczęstunku kontrahentów.
Podatniczka w prowadzonym gospodarstwie sadowniczym wykorzystuje psy do pilnowania sadu, w związku z czym ponosi wydatki na zakup karmy.
Podatniczka korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy w przedstawionej sytuacji przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od zakupów takich towarów jak: butelka na wino 1L, balon „dama” 5L w koszu wiklinowym, balon „dama” w koszu wiklinowym 3L, korki naturalne do butelek, pokarm dla psów, udokumentowanych fakturą VAT nr 1015.06 z dnia 28 września 2006r. ?
Według Podatniczki posiada ona prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego mimo, że poniesione wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą” opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W art. 7 ust. 2 ustawodawca ustawodawca postanowił, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2.wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Z treści przytoczonego art. 7 ust. 2 ustawy wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zużycie towarów, gdy ich spożytkowanie nastąpiło na cele osób ściśle określonych w tym przepisie i nie ma to związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Nie podlegają zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa, w tym np. poczęstunki sokiem, w przypadku gdy beneficjentem jest kontrahent przedsiębiorcy – osoba trzecia nie będąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą, która została określona w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.W konsekwencji nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7: suma kwot podatku VAT określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Zasada neutralności podatku od towarów i usług dla podatnika tego podatku wyraża się m.in. tym, że poprzez realizację prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego, podatnik nie ponosi faktycznie ciężaru tego podatku.
Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku podatku VAT naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.
Realizacja tego prawa została ograniczona m.in. w art. 88 ust.1 pkt.2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art.88 ust.1 pkt.2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art.2 ust.2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Ponadto zwolnieniem przedmiotowym z podatku dochodowego od osób fizycznych objęte są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze i podziale i klasyfikacji mięsa. W związku z tym koszty związane z działalnością rolniczą w powyższym zakresie nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu.
Organ podatkowy zauważa, że działalność wytwórcza polegająca na produkcji soków nie mieści się w definicji działalności rolniczej zdefiniowanej w art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług oraz w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, że zakupiona karma dla psów nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą a tym samym nie może być wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych prowadzonej działalności rolniczej.
Zakupiona karma - jak Podatniczka poinformowała - wykorzystywana będzie do utrzymania psów pilnujących sadu. Uzyskiwanie przychodów z tytułu działalności rolniczej nie jest uzależnione od posiadania psów. W związku z tym dokonany zakup nie będzie w bezpośrednim związku z uzyskanym przychodem z działalności rolniczej.
Tutejszy organ podatkowy nie dostrzega żadnego związku pomiędzy dokonanym zakupem karmy dla psów a prowadzoną działalnością gospodarczą, którego nie przedstawiła także Podatniczka.Organ podatkowy nie dopatruje się aby zakup karmy dla psów przyczynił się do zwiększenia przychodów z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej stwierdza, że Podatniczka w złożonej dnia 2 listopada 2006r. korekcie deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za wrzesień 2006r. dokonała prawidłowej kwalifikacji odnośnie odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury wymienionej w treści wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj