Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-929a/12/PSZ
z 23 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-929a/12/PSZ
Data
2012.11.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
małżeństwo
przekazanie nieodpłatne
skutki podatkowe
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa „R.O.” na rzecz przedsiębiorstwa małżonki spowoduje powstanie po Pana stronie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej ?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2012 r. (data wpływu 28 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa żonie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa żonie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych oraz hotelarsko-gastronomicznych i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Jako przeważający rodzaj działalności gospodarczej zgłoszone zostały: „Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych” (41.20.Z). Z uwagi na uzyskiwane przychody oraz liczbę zatrudnionych pracowników jest Pan zobowiązany do prowadzenia w 2012 r. pełnej księgowości i zaprowadzenia regulaminu pracy.

Pozostaje Pan w związku małżeńskim. Pomiędzy Panem a żoną istnieje wspólność majątkowa.

Posiada Pan dwa miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym jedno z nich oznaczone jest jako „Główna siedziba”, a drugie jako „Oddział”. Usługi hotelarsko-gastronomiczne świadczone są w Oddziale przy wykorzystaniu wybudowanego wspólnie z żoną budynku hotelarsko-gastronomicznego.

Budynek wraz ze znajdującym się w nim wyposażeniem oraz realizowanymi usługami nazywany jest w ofercie handlowej dla klientów jako „R. O.”. Przy jego użyciu świadczy Pan przeważnie usługi polegające na organizacji imprez okolicznościowych (m.in. wesel, urodzin, imienin, spotkań firmowych).

„R. O.” jest wyodrębniony organizacyjnie w ramach przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne polega na tym, że zarządzanie nim zostało powierzone - na podstawie umowy zlecenia - menedżerowi, który zobowiązany jest m.in. do bieżącego kierowania funkcjonowaniem Oddziału, przedstawiania oferty potencjalnym klientom oraz nadzorowania pracy osób zatrudnionych przy obsłudze klientów. Menedżer odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie Oddziału i podlega wyłącznie Pana zwierzchnictwu (poleceniom). Wyodrębnienie organizacyjne znajduje swój wyraz także w treści regulaminu pracy, gdzie jest określony jako odrębna jednostka organizacyjna, do której przyporządkowane są poszczególne stanowiska pracy (kelnerka, kucharz). Elementem wyodrębnienia organizacyjnego jest również fakt, że znajduje się on w innej lokalizacji niż główna siedziba, co zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

W przedsiębiorstwie, w ramach prowadzonej pełnej księgowości, ewidencja przychodów z działalności budowlanej oraz gastronomicznej jest prowadzona na osobnych kontach księgowych. Konto przychodów z działalności gastronomicznej obejmuje łącznie zapisy dotyczące usług hotelarskich oraz gastronomicznych z tego względu, iż na chwilę obecną działalność typowo hotelarska występuje bardzo rzadko. Wynajem pokoi wiąże się w zasadzie z organizowanym przyjęciem weselnym i wynagrodzenie za pokoje jest wliczone w całość ceny. Na kasie fiskalnej prowadzona jest osobna ewidencja usług hotelarskich. Ewidencja kosztów jest prowadzona analogicznie do przychodów, w układzie rodzajowym oraz według typów działalności, czyli w skrócie w zespole kont nr 4 i w zespole kont nr 5. Tak prowadzona ewidencja przychodów i kosztów daje możliwość sporządzenia niezwłocznej oceny finansowej usług gastronomicznych. Usługi prowadzone w ramach „R. O.” są fakturowane według osobnej numeracji, która wskazuje, że są to usługi gastronomiczne. Dla odróżnienia faktur wystawianych z tytułu realizacji tego typu usług są one oznaczane literą „P” (przyjęcie, imprezę integracyjną lub wesele).

Z prowadzeniem Oddziału funkcjonalnie powiązanych jest szereg zaciągniętych przez Pana zobowiązań. W dniu 2 czerwca 2009 r. zawarł Pan umowę o kredyt inwestycyjny w celu sfinansowania wykończenia oraz wyposażenia budynku „R. O.”. Ponadto, w celu realizacji usług hotelarsko-gastronomicznych, zawarł Pan w dniu 21 lipca 2009 r. dwie umowy leasingu operacyjnego, na podstawie których korzysta odpłatnie z wyposażenia znajdującego się w „R. O”. Dodatkowo, dnia 29 listopada 2010 r., podpisał umowę leasingu operacyjnego, w oparciu o którą użytkuje odpłatnie samochód Volkswagen Caddy. Samochód wykorzystywany jest na potrzeby świadczenia usług gastronomiczno-hotelowych.

Po dniu 1 stycznia 2013 r. planuje Pan przekazać „R. O.” na rzecz przedsiębiorstwa żony, w celu świadczenia przez nią usług hotelarsko-gastronomicznych. Przekazanie nastąpi na podstawie sporządzonego w formie pisemnej protokołu przekazania. Dojdzie również do przejęcia pracowników zatrudnionych przy obsłudze „R. O.” - w tym zakresie prowadzone przez żonę przedsiębiorstwo stanie się stroną umów o pracę, które zostały zawarte pierwotnie przez Pana (automatyzm prawny wynikający z art. 231 Kodeksu pracy - przejęcie zakładu pracy). Żona zawrze także nową umowę zlecenia z menadżerem. Jednocześnie zawrze Pan z żoną odpowiednie umowy, na podstawie których przejmie ona wszelkie uprawnienia oraz zobowiązania wynikające z umowy kredytu oraz umów leasingu. Jeżeli do zawarcia umów przenoszących zobowiązania oraz uprawnienia wynikające z ww. umów niezbędne będzie uzyskanie zgody banku, który udzielił kredytu lub podmiotu, który świadczy usługę leasingu operacyjnego, to stosowne zgody zostaną uzyskane.

Przejmując zorganizowaną część przedsiębiorstwa żona przejmie także umowy z dostawcami mediów (m. in. woda, prąd), jakie są niezbędne do prowadzenia „R. O.”, a które zostały zawarte uprzednio przez Pana.

Żona, po dniu 1 stycznia 2013 r. zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług budowlanych oraz świadczyć usługi hotelarsko-gastronomiczne. Jeżeli przed przewidywaną datą, po której ma nastąpić przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz przedsiębiorstwa żony, zawrze Pan umowy na realizację usług gastronomiczno-hotelowych w ramach „R. O.”, to prawa oraz obowiązki wynikające z tych umów zostaną przeniesione na rzecz przedsiębiorstwa żony.

W związku z powyższym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa „R.O.” na rzecz przedsiębiorstwa małżonki spowoduje powstanie po Pana stronie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej ...

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa „R.O." na rzecz przedsiębiorstwa małżonki nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy uznać m.in. przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych, wykorzystywanych przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Jednakże w niniejszym przypadku przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzonego przez Pana na rzecz małżonki nie spowoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż nie będzie wiązało się ono z odpłatnym zbyciem składników majątku - współwłaścicielami nieruchomości będą nadal małżonkowie, nie zajdzie w tym zakresie jakakolwiek zmiana.

Oznacza to, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaliczają do żadnej z kategorii źródeł przychodów czynności nieodpłatnego przekazywania części przedsiębiorstwa stanowiącego współwłasność łączną małżeńską - między przedsiębiorstwami prowadzonymi przez małżonków, zatem planowana czynność będzie neutralna podatkowo dla Pana - nie podlega opodatkowaniu w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazuje Pan, iż analogiczny pogląd wyrażony został także przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 8 marca 2010 r., (ITPB1/415-964/09/AD) oraz z dnia 19 grudnia 2008 r., (ITPB1/415-646/08/MM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Natomiast w myśl art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

  1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
  2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
  3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
  4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
  5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
  6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
  7. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
  8. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
  9. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
  10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.


Ww. przepis określa co stanowi osobisty majątek każdego z małżonków, nie zalicza się zatem do majątku odrębnego przedmiotów służących do prowadzenia działalności gospodarczej.

W myśl art. 206 i 207 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli, natomiast pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Zatem małżonkowie posiadający prawo do rzeczy na zasadzie współwłasności majątkowej mają równe prawo do korzystania z rzeczy wspólnej oraz obowiązek dbania o nią.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż w przypadku, gdy następuje przekazanie składników majątku (stanowiących majątek wspólny małżonków) z firmy męża do działalności gospodarczej żony nie dochodzi do zbycia tych składników majątku, gdyż współwłaścicielami nadal pozostają te same osoby (małżonkowie).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2012r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jednakże przekazanie prowadzonego przedsiębiorstwa na rzecz żony nie spowoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż - jak wykazano - nie będzie wiązało się ono z odpłatnym zbyciem składników majątku.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaliczają do żadnej z kategorii źródeł przychodów czynności nieodpłatnego przekazywania składników majątku stanowiących współwłasność łączną małżeńską - między przedsiębiorstwami prowadzonymi przez małżonków. Zatem opisana we wniosku czynność przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest dla Pana obojętna podatkowo - nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Należy jednocześnie dodać, że przedmiotem pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego może być ocena prawna danego stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego, dotyczącego wnioskodawcy (zainteresowanego) na gruncie przepisów prawa podatkowego. Dlatego też Minister Finansów nie jest właściwy do oceny analizy przepisów innych ustaw, np. ustawy Kodeks cywilny. Analiza umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych art . 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w myśl, którego Minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego (w jego indywidualnej sprawie) wydaje pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj